piątek, 23 kwietnia 2021 14:32

Nagranie rozmowy z fałszywym „policjantem”

 

W miniony czwartek do jednego z gnieźnian zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który usiłował wyłudzić pieniądze. Rozmówca nagrał rozmowę, a teraz prawdziwi policjanci ujawnili fragment "namawiania" oszusta.

Sytuacja miała miejsce w Gnieźnie 22 kwietnia. Mieszkaniec miasta odebrał telefon, a w słuchawce męski głos wypowiadający słowa bardzo szybko, stwarzał swoim działaniem poczucie zagrożenia i wywierał presję czasu. Nieznajomy przedstawił się jako policjant CBŚP.

Rozmowa zmierzała do standardowego scenariusza - pieniądze na naszym koncie są zagrożone, hakerzy przejęli kontrolę, trwa policyjna akcja, więc czy nie można pomóc...? Jak można usłyszeć w fragmencie przeszło 20-minutowej rozmowy, ujawnionej przez KWP w Poznaniu, mężczyzna cały czas mówi, próbując wprowadzić mętlik w głowie potencjalnej ofiary i przekonać ją, że faktycznie jej pieniądze są zagrożone. Trzeba jeszcze tylko potwierdzić tożsamość "policjanta", a później śmiało podać mu loginy i hasła do naszego konta bankowego. W efekcie "kłopot" znika, a wraz z nim nasze pieniądze.

Tym razem potencjalna ofiara oszustów, od razu się zorientowała, o co chodzi. Jednak nadal są osoby, które podczas takich rozmów podają te dane, tracąc swoje pieniądze. Warto więc odtworzyć taki fragment seniorom lub osobom podatnym na wpływy innych osób i wytłumaczyć, jak wygląda proceder. Warto też wyjaśnić, że za każdym razem należy samemu się upewnić dzwoniąc na najbliższy komisariat policji ze sprawdzonym numerem telefonu lub też wydzwonić do innej bliskiej osoby. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane