wtorek, 27 kwietnia 2021 09:03

Policjanci z leśnikami już patrolują lasy

 

W miniony weekend rozpoczęły się wspólne kontrole lasów przez funkcjonariuszy Straży Leśnej i policjantów z gnieźnieńskiej drogówki.

Działania te mają na celu zapobieganie popełnianiu wykroczeń związanych m.in. z nielegalnym poruszaniem się pojazdami silnikowymi (w tym przede wszystkim quadami i crossami) po terenach leśnych. Dodatkowo działania są prowadzone także pod kątem kłusownictwa i kradzieży drewna.

Dzięki wiedzy leśników, którzy doskonale znają topografię terenu oraz miejsca, w których może dochodzić do naruszeń prawa, działania patrolujące przebiegały pomyślnie.

Zatrzymani amatorzy łamania zakazów muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 złotych, a w przypadku kilku wykroczeń - do 1000 złotych, który mogą wystawić policjanci i strażnicy leśni. Gdy sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet 5000 zł. Działania te będą kontynuowane.

Wiele osób, szukając odpowiedzi na pytanie, czy może wjeżdżać do lasu, powinna zapoznać się z przepisami zawartymi w Ustawie o lasach.Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb - informuje Nadleśnictwo Gniezno. Co ważne, na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego. Równie istotne jest także i to, że jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

13 komentarzy

 • Link do komentarza TakiJeden czwartek, 29 kwietnia 2021 22:12 napisane przez TakiJeden

  Czytajcie uważnie tekst zanim coś skomentujecie. Wyraźnie tam pisze o co chodzi. Będzie karane jazda motocyklem jeśli będziecie jeździc amatorsko jak debile po lesie i płoszyć zwierzynę. Nie e dotyczy to tych co jadą wyrabiać sobie drewno tych co zalózmy jadą do siebie na swoją wieś nwm do lesniczego czy na grzyby. Szanuje motocyklistów sam poruszam się motorem ale drogą publiczną nie ścieżkami ciągników w lesie. O tym właśnie jest mowa

 • Link do komentarza Uczestnik czwartek, 29 kwietnia 2021 13:59 napisane przez Uczestnik

  Sam jeżdżę więc wiem że zazwyczaj jeden motocyk nie zostawia nawet śladu po sobie (chyba że to górka). Głos niesie się za mną wtedy kiedy staram się wygrzebać z kolein po traktorach które czasem są głębokie do kolan, kilka razy prawie upadłem na rozbitą butelkę lub nie chcący wjechałem w śmieci bo były na samej drodze leśnej. To że na parkingach leśnych widzi się papierki po batonach i tak dalej to chyba każdy wie. Nie trzeba jeździć wystarczy spojrzeć bezstronnie na to wszystko i widać że to nie crossy niszczą lasy swoim przetrząsaniem liści a jazda w lesie a na torze to całkiem inna zabawa (chociaż torów i tak nie ma a powinny być budowane tak jak orliki i tym podobne bo też służą do uprawiania sportu) to że ktoś patrzy na motocykl i widzi zabójce i idiote który na pewno zaraz będzie jechał 200km/h to już problem jest w jego głowie i tak czy inaczej wszystko będzie mu przeszkadzało i jeżeli tak tego nie lubi to niech sam nie robi tego co lubi (nie chodzi na grzyby nie wychodzi napić się piwa ze znajomymi) i wtedy może zrozumie że to po prostu zabawa a nie niszczenie lasów z premedytacją.

 • Link do komentarza Mierniki czwartek, 29 kwietnia 2021 10:02 napisane przez Mierniki

  Do Marcin. Otóż jeździć powinno się w miejscach do tego wyznaczonych, a jeśli nie ma miejsc to do nich sobie dojeżdżać. Stać Cię na quada to sobie zafunduj do niego lawetę. A jak Cię na nią nie stać to się przerzuc na tańsze zabawy. Ja lubię jeździć na nartach i nie nadzieram się, że mają mi wybudować stok.

 • Link do komentarza Rajdowcezapinczloty czwartek, 29 kwietnia 2021 09:48 napisane przez Rajdowcezapinczloty

  Czytam niektóre komentarze i nie wiem czy śmiać się czy płakać. Trzeba było przed zakupem tych śmiesznych quadów czy crossów zastanowić się, czy będziecie mieli gdzie tym jeździć, a nie teraz marudzić, że wy MUSICIE, no po prostu MUSICIE po lasach tym cholerstwem śmigać, bo "une to tylko ścigoć potrafią, a toru dla quadów nie zbudowali". Kto Ci broni, jeden z drugim, żeby sobie tor zbudować? Z moich podatków na pewno nie! Otóż po lasach jeździć nie wolno i jedyne co mi się nie podoba to to, że tych patroli jest tak mało i, ze kara wynosi do 500zł a nie od 5 do 10 tys złotych. Wtedy by się skończyło szybciutko uciekanie na bok w lesie, bo jakieś chamidło pędzi na swoim śmiechu wartym rumaku.

 • Link do komentarza sio_partia środa, 28 kwietnia 2021 08:51 napisane przez sio_partia

  Gdzie na terenie miasta/powiatu jest wyznaczony teren do jazdy na pojazdach terenowych. Skoro państwo chroni lasy zakazując jazdy, co jest całkiem logiczne dla dobra przyrody gdzie państwo wyznaczyło tereny do uprawiania tego typu jazd? Zakazujemy i nic w zamian?

 • Link do komentarza Bartek środa, 28 kwietnia 2021 08:02 napisane przez Bartek

  Wczoraj pojeździłem sobie trochę po lasach rowerem (żeby nie było). I tak po tej wycieczce się zastanawiam, jak szkody wyrządzane przez osoby poruszające się na motocyklach i quadach, mają się do regularnego rżnięcia lasów na potęgę. Za chwile nie będzie czego patrolować, bo nie będziemy mieć lasów.

 • Link do komentarza tomek środa, 28 kwietnia 2021 07:15 napisane przez tomek

  Proponuje na początek, aby ,,leśnicy'' sami zastanowili się nad kilkoma tematami.
  Nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka. Wychowałem się w tych lasach, szanuje je i również posiadam motocykl. Miałem sytuację kiedy jadąc bardzo spokojnie z córką na grzyby zostałem zatrzymany i potraktowany jak opisywani. Oczywiście jestem za karaniem tych, którzy poruszają się na crossach, quadach i niszczą lasy, ale są też użytkownicy którzy mimo, że posiadają pojazd z grupy motocykl - zachowują się w lesie normalnie.
  Mnie od pewnego czasu boli inna kwestia. Dlaczego podobnie nie traktuje się właścicieli aut, którzy stają byle gdzie, pozostawiają bałagan, śmieci, rozjeżdżają roślinności, robią hałas, spęd, dojeżdżają wszystkimi możliwymi drogami, żeby tylko się tam dostać, kiedy? - odkąd słynne jeziora Babskie i piękne okolice opanował nowy narodowy sport Polaków - morsowanie. Zjeżdżają się tam całe okolice, miasta i co? ?? Jak przypomnę sobie jak wyglądały te jeziora 30 lat temu a jak teraz, tym bardziej po zakończonych sezonach morsowania - wymiotować mi się chce. I gdzie są ci ,,leśnicy'' ? Nie widzą tego?....może nie chcą widzieć, bo dla nich to tylko praca, a nie jeden na motocyklu więcej wie i widzi co się wokół dzieje.....

 • Link do komentarza Julian wtorek, 27 kwietnia 2021 23:28 napisane przez Julian

  Ścigają quady bo są głośne. A śmieci cichutko sobie leżą więc jest OK. Jak zwykle PISlicja nic nie potrafi

 • Link do komentarza Adam wtorek, 27 kwietnia 2021 20:53 napisane przez Adam

  Kokoszki to jest dramat... Nie wiem, czy teren należy do lasów, ale jednak to, co tam się dzieje... Nie mówiąc już o płoszeniu dzikiej zwierzyny. Temat, którym media i policja powinny się zająć.

 • Link do komentarza Anna wtorek, 27 kwietnia 2021 18:24 napisane przez Anna

  I jak zwykle mądrości się wylały..tych co robią dym i tak nie złapią ..jak by chcieli nie musieli by ich po lasach gonić bo ich znają ...a ta popisowka pod publiczkę ..szkoda kasy i czasu..

 • Link do komentarza Marcin wtorek, 27 kwietnia 2021 18:03 napisane przez Marcin

  Mieszkanka to konfidentka. Sama nie może to innym próbuje uniemożliwić jazdę. To gdzie jeździć jak nie w lesie? po osiedlu? - jeszcze gorzej

 • Link do komentarza biegacz wtorek, 27 kwietnia 2021 10:51 napisane przez biegacz

  Tylko, że już nie ma lasów. Pozostały tylko dzikie wysypiska śmieci. Przykre

 • Link do komentarza Mieszkanka wtorek, 27 kwietnia 2021 09:51 napisane przez Mieszkanka

  To może niech się przejadą na Kokoszki. Tam się nie zrobili na całej długości tory do jeżdżenia na motorach i quadach. Nawet drzewa wycinają/przycinają. Tam od lat funkcjonuje jeden wielki tor jazdy. Serio służby nie widzą co tam się dzieje jak hałas tych maszyn niesie się bardzo daleko? No chyba że to nie jest teren lasów i umywają ręce od takiego huligaństwa i totalnej dewastacji terenów zielonych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane