środa, 28 kwietnia 2021 08:45

Społeczna akcja sprzątania opuszczonych cmentarzy już w sobotę

 

W najbliższą sobotę na dwóch opuszczonych nekropoliach ewangelickich na terenie gminy Gniezno odbędzie się akcja uprzątania terenu z odpadków.

Inicjatorzy akcji, zmierzającej do uporządkowania dawnych cmentarzy ewangelickich, których kilkanaście znajduje się na terenie gminy Gniezno, zapraszają chętnych do działań, jakie zaplanowano w dwóch wsiach - w Mnichowie i Jankowie Dolnym

Akcja polegać ma przede wszystkim na uporządkowaniu terenów, na których przez lata nagromadzonych zostało pełno śmieci, a także nie brakuje wiatrołomów. Akcję wsparła materiałowo Gmina Gniezno w postaci worków i rękawiczek, ale zachęca się do zabrania ze sobą także własnych. Zaleca się także zabezpieczenie środkami przeciwko kleszczom.

Działania zostały zaplanowane na sobotę 1 maja w dwóch miejscach gminy:

  • o godzinie 14 cmentarz w Jankowie Dolnym przy szosie Jankowo Dolne - Wierzbiczany
  • o godzinie 15 cmentarz w Mnichowie przy szosie Gniezno - Czerniejewo

Akcja odbędzie się bez względu na warunki pogodowe. Działania zaplanowano (w zależności od ilości osób, które się pojawią na miejscu) na około 2 godziny. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza maciejisko czwartek, 29 kwietnia 2021 20:58 napisane przez maciejisko

    Swego czasu, kilkanaście lat temu, ten cmentarz w Jankowie miał być zniwelowany i zlikwidowany. Uratowało go to, że na jego miejscu było stanowisko czarki austriackiej, takiego fajnego grzybka, który wyrasta w śniegu i ma czerwone, czarkowate kapelusze. Pamiętam nawet jak przyjechała pani z Wrocławia i po dokładnym zbadaniu wpisano teren cmentarza jako chronione stanowisko. Teraz grzybek jest już wyjęty spod ochrony, więc stanowisko zapewne wykreślono. Kilka osób pochowanych w Jankowie przywędrowało i osiedliło się z okolic Krakowa a po odnalezieniu płyt z nagrobków i przesłaniu danych, udało się nawet uzupełnić tamtejsze archiwa.

  • Link do komentarza mieszkaniec środa, 28 kwietnia 2021 10:06 napisane przez mieszkaniec

    Bardzo dobra akcja!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane