czwartek, 06 maja 2021 14:30

Nowa ambasador Azerbejdżanu odwiedziła Gniezno

 

Pierwszym punktem swojej podróży po Polsce dla nowej ambasador Azerbejdżanu stało się Gniezno. Wspólnie z zastępcą prezydenta złożyła kwiaty pod pomnikiem w Parku Piastowskim.

Stojący od prawie 10 lat pomnik upamiętniający przyjaźń polsko-azerbejdżańską po raz pierwszy odwiedziła Nargiz Gurbanova, nowa ambasador tego dalekiego kraju. Na swoje stanowisko została powołana w styczniu 2021 roku, a pierwszym punktem wizyty w Polsce zostało właśnie Gniezno.

- Gniezno to piękne miasto i było to ważne, abym zaczęła swoją podróż właśnie tutaj. Jest tu pomnik bardzo ważny dla wszystkich mieszkańców Azerbejdżanu, pomnik przyjaźni polsko-azerbejdżańskiej, na którym są słowa bardzo ważnej dla naszego narodu - Hejdara Alijewa, pierwszego prezydenta Azerbejdżanu, jak i słowa bardzo ważnej dla Polaków postaci - Jana Pawła II - mówiła Nagriz Gurbanova. Jak dalej przyznała amabsador: - Polska i Azerbejdżan są partnerami strategicznymi, zostało to umocowane przez specjalne porozumienie podpisane przez oba kraje, ale także poprzez wizyty prezydentów obu krajów w Azerbejdżanie i Polsce. Oprócz tego dla Azerbejdżanu Polacy byli ważnymi postaciami, które odegrały ważne role w ich historii i kulturze, byli to polscy architekci, ale także polscy działacze życia politycznego w Azerbejdżanie.

- Gniezno stanowi ważny element jak gdyby tej tożsamości Azerbejdżanu, współpracy z Polską z uwagi na to, że właśnie Azerowie cenią sobie bardzo swoją historię, która jest też bardzo związana z historią Polski z uwagi na zniewolenie narodów, zabory, okupację. Polscy inżynierowie przyczynili się mocno do rozbudowy Baku, a także pielgrzymował Jan Paweł II, postaci równie ważnej dla narodu azerskiego - mówił wiceprezydent Michał Powałowski.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem nastąpiło także symboliczna wymiana gestów przyjaźni pomiędzy przedstawicielami ambasady oraz Miasta Gniezna.

1 komentarz

  • Link do komentarza Samon czwartek, 06 maja 2021 21:14 napisane przez Samon

    Prezydent Gniezna to jednak niekulturalny czlowiek jest. Na wizyte ambasadora wyslas swojego zastępcę? Czy p. BUDASZ czuje sie zbyt wazny? Sloma z butow wyszla.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane