piątek, 07 maja 2021 13:21

Ochotnicze straże bez dofinansowań na nowe wozy

 
Ochotnicze straże bez dofinansowań na nowe wozy zdjęcie: OSP Czerniejewo

Aż 32 ochotnicze jednostki na terenie Wielkopolski otrzymają w tym roku środki pozwalające na zakup wozów ratowniczo-gaśniczych. Niestety, wśród nich nie znalazły się żadne z powiatu gnieźnieńskiego.

Dwa dni temu opublikowano listę beneficjentów z ochotniczych straży pożarnych w całym kraju, które w tym roku otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Jest to kwota 244 mln złotych, za które zakupionych ma zostać 314 pojazdów dla OSP w całym kraju. Mimo iż z terenu powiatu gnieźnieńskiego na nowe wozy czekają trzy jednostki, to niestety żadna z nich nie znalazła się na liście. 

W tym roku w budżetach środki na zakup wozów w kwocie 500 tys. złotych każda, zabezpieczyły w sumie trzy gminy - Mieleszyn, Czerniejewo oraz Kiszkowo. Jednostki funkcjonujące na ich terenie wymagają wsparcia przy nabyciu nowych pojazdów, które do tanich nie należą.

Sprzęt stojący w remizach w niejednym przypadku mógłby już służyć bardziej jako eksponat, aniżeli wóz ratunkowy. Mimo to strażacy z tych gmin niejednokrotnie dali już dowód odwagi i poświęcenia przy różnych działaniach gaśniczych lub ratunkowych na terenie powiatu. Niestety, mimo to żadna z nich nie znalazła się na liście beneficjentów i tym samym nie otrzyma środków z puli zaplanowanej na ten rok.

Strażacy ochotnicy nie kryją przy tym rozgoryczenia. Druhowie wiązali spore nadzieje z tegoroczną pulą finansową i spodziewano się, że przynajmniej któraś ze strażnic znajdzie się na wspomnianej liście. 

Tylko jedna jednostka z terenu powiatu zdecydowała się zabrać głos w tej sprawie: - OSP Mieleszyn od kilku lat stara się o pozyskanie nowego ciężkiego samochodu bojowego. Udało się w budżecie Gminny Mieleszyn zapisać na rok 2021 realizację tego działania i kwotę 500 000 zł. Niestety, nie mogliśmy liczyć na dotacje od wyższych instytucji tak aby można pozyskać samochód GCBA za kwotę około 1 mln zł - piszą strażacy z Mieleszyna, dalej doszukując odpowiedzi na pytanie, co spowodowało iż nie znaleźli się na tej liście: - Dlaczego tak się stało? Tej odpowiedzi strażacy OSP Mieleszyn nie otrzymali. Widzieliśmy już światełko w tunelu na nowy wóz bojowy i nagle zgasło. Na domiar złego na listach opublikowanych przez KGPSP nie ma żadnej jednostki z powiatu Gnieźnieńskiego. Bardzo nam przykro z takiego rozwoju sprawy ale bądźcie pewni że nadal będziemy wam służyć i jeździć do każdego wezwania.

- Mamy nadzieję że nasze dwa czerwone staruszki wytrzymają jeszcze kolejne wezwania do potrzebujących - przyznaje OSP Mieleszyn.

7 komentarzy

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 10 maja 2021 15:01 napisane przez micio

  I tak będzie dofinansowanie.... zagrywka PiS.... za chwile w wiadomosciach ze PIS super partia przyznal dofinasowanie !!! a przez uchwały Peło to mieli nie dostać :D

 • Link do komentarza Endriu niedziela, 09 maja 2021 13:22 napisane przez Endriu

  Trzeba podziękować partii PIS oni mają tylko do siebie.

 • Link do komentarza Radek piątek, 07 maja 2021 21:16 napisane przez Radek

  Nie należycie do PiS, to się dotacja nie należy. Od przyczyna...

 • Link do komentarza Suweren piątek, 07 maja 2021 19:53 napisane przez Suweren

  Żeby cokolwiek otrzymać z dofinansowaniem budżetu państwa, należy udać się do pierwszego sekretarza partii (czy. posła ziemi gnieźnieńskiej). Pokłonić się, wyrazić uznanie dla ogólnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju i zaprosić do robienia zdjęć na tle nowego nabytku lub wykonanej inwestycji. Tak to się teraz robi, od jakiś 5 lat.

 • Link do komentarza Wyborca piątek, 07 maja 2021 18:14 napisane przez Wyborca

  Gdzie Pan Dolata? Ile wozów bojowych można by kupić za zmarnowane 133 mln złotych wg NIK na wybory kopertowe. Tak Dolata zapłacił Gminie Mieleszyn gdzie poparcie dla pisu jest najwyższe w powiecie. Dobrze Wam.

 • Link do komentarza Zzzz piątek, 07 maja 2021 16:08 napisane przez Zzzz

  Chyba trochę za mały wkład 500tys na Wielkopolske. Może trzeba było Średnie auto próbować pozyskać

 • Link do komentarza Sis piątek, 07 maja 2021 15:35 napisane przez Sis

  Słabe działania Pana Komendanta PSP Gniezno.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane