czwartek, 27 maja 2021 07:46

Wóz strażacki trzeba było holować z akcji. Do interwencji pozostały „zabytki”

 

Fatalnie zakończyła się środowa dyspozycja do akcji gaśniczej dla OSP Czerniejewo. Wóz strażacki trzeba było holować do remizy, gdyż się zepsuł.

Dla strażaków z Czerniejewa to kwintesencja tegorocznego podziału środków dla zakupu wozów ratowniczo-gaśniczych. O sprawie informowaliśmy niedawno, kiedy przekazaliśmy iż trzy jednostki z powiatu gnieźnieńskiego nie otrzymały dofinansowań, pozwalających zmodernizować swój sprzęt.

Krytycznie do całej sprawy podeszli ochotnicy z Mieleszyna, których wozy są wyeksploatowane. W tej materii próbował interweniować nawet poseł Tadeusz Tomaszewski - jak jednak informowaliśmy, bez rezultatu (zobacz więcej).

W podobnej sytuacji znalazły się jednostki z Kiszkowa oraz Czerniejewa, które również miały zabezpieczone połowę środków (500 tys. złotych) na zakup wozów, ale nie znalazły się w gronie beneficjentów. Na liście opublikowanej przez Komendę Główną PSP pojawiły się jednak powiaty, w których to nawet kilka jednostek mogło liczyć na pieniądze. Druhowie z gnieźnieńskich OSP w tej sprawie nieoficjalnie mówią o "politycznym podziale" środków. 

Na efekty nie trzeba było długo czekać. W środę 26 maja do akcji gaśniczej w Mnichowie wyruszyło OSP Czerniejewo swoim zasłużonym, ale i wysłużonym Starem z 1998 roku. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pojazd uległ awarii na tyle poważnej, że pojazd nie jest już w stanie wrócić do swojej remizy i potrzebne jest jego holowanie.

- Niestety po dojeździe do miejsca nasz pierwszowyjazdowy wóz ponownie odmówił posłuszeństwa. Momentalnie doszło do pojawienia się dymu w kabinie, po czym silnik zgasł a cały pojazd został pozbawiony dopływu energii elektrycznej, tym samym zostaliśmy po raz kolejny zmuszeni do wycofania naszego pojazdu - informuje OSP Czerniejewo.

Smaku dodaje fakt, że ten wóz jest najmłodszym z całego taboru tej jednostki. OSP Czerniejewo w swoich zasobach ma jeszcze drugi wóz z 1982 roku oraz drabinę mechaniczną z 1977 roku - są to więc pojazdy liczące kolejno 39 lat oraz 44 lata. Takie za to spotyka się na zlotach klasyków, gdzie stanowią "zabytkową" ciekawostkę. Tutaj za to wciąż służą jako pojazdy do ratowania życia.

- Tymczasowo do zdarzeń pozostaje nam jeden pojazd gaśniczy z... 1982 roku, który również jest już dość wysłużony i w każdej chwili może zawieść przez co w efekcie całkowicie zostaniemy pozbawieni możliwości wyjazdu - nie ukrywają strażacy z OSP Czerniejewo, która to jednostka zabezpiecza wyjazdy w południowo-zachodniej części powiatu, gdzie są także spore obszary leśne: Przykro nam, że dochodzi do takich sytuacji. Jednak za każdym razem, na każde wezwanie jesteśmy gotowi by nieść pomoc tym, którzy tego potrzebują.

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Prezes czwartek, 27 maja 2021 13:05 napisane przez Prezes

    Czy ktoś może podać przyczynę powstania kłopotów z instalacją? Samochód wygląda jak choinka...

  • Link do komentarza Smutny strażak czwartek, 27 maja 2021 08:15 napisane przez Smutny strażak

    A co robią Komendanci PSP siedzą i nic nie robią . Nawet ich wozy się sypia i nic nie robią musi chyba dojść do tragedii ale to będzie za późno juz. Wstyd ze jest podział polityczny w powiecie dzis maja imprezę Florianowa strażacy PSP a za parę dni OSP nie do pomyślenia taki podział. A niby działamy razem. Strażacy z Mieleszyna Czerniejewa oraz Kiszkowa zróbcie zrzutkę.pl grosz do grosza może uzbiera się jakaś kwota na zakup młodszego auta, bo na pomoc chyba nie ma co liczyć że strony PSP jak i wszystkich posłów z powiatu każdy pilnuję swego stołka oby nie potrzebowali Waszej pomoc. Trzymajcie się i wytrwałości.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane