czwartek, 27 maja 2021 13:12

Maszt już czeka na ustawienie. Mieszkańcy nadal wysyłają protesty

 

Sporna inwestycja, która powstaje na os. Piekary, coraz bardziej nabiera kształtów. Tymczasem mieszkańcy cały czas wysyłają listy protestacyjne. 

Kilka tygodni temu informowaliśmy o inwestycji, która powstaje na os. Piekary w rejonie skrzyżowania ul. Rzemieślniczej, Chłopskiej oraz Piekary. Mowa tu o maszcie telefonii komórkowej, który ma mieć wysokość około 60 metrów i stanie w bliskim sąsiedztwie domów jednorodzinnych. O całej sprawie mieszkańcy dowiedzieli się dopiero z tablicy informacyjnej, którą ustawiono w miejscu inwestycji.

Zainteresowani zdecydowali się zaprotestować, gdyż ich zdaniem nikt ich nie pytał o tę lokalizację masztu, która (ich zdaniem) może szkodzić zdrowiu, a także obniżyć wartość działek.

Do tego, co ważne wskazania, położenie masztu narusza obowiązujące zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak jednak poinformowało nas Starostwo Powiatowe, dwa lata temu zmieniono przepisy, umożliwiając stawianie masztów telekomunikacyjnych nawet w przypadku, kiedy zabraniają tego uchwały lokalnego samorządu (Art. 46. 1. Ustawy o wspieraniu rozwoju usługi sieci telekomunikacyjnych).

Sprawdziliśmy - za podjęciem takich zmian w przepisach zagłosowali 4 lipca 2019 roku wszyscy gnieźnieńscy parlamentarzyści oprócz Tadeusz Tomaszewskiego, który nie wziął w nim udziału. W przypadku poprawek zgłaszanych przez Senat nikt nie zgłaszał dodatkowych uwag i ostatecznie 30 sierpnia 2019 roku przyjęto w całości dokument.

Mieszkańcy os. Piekary mimo to prowadzili zbiórkę podpisów przeciwko budowie masztu - zebrano ich ponad 200. Swoje pisma skierowali do wszystkich urzędów samorządowych, a także do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stamtąd jednak pismo zostało skierowane z powrotem do Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - Nie rozumiemy jak można było podjąć taką decyzję bez konsultacji z nami i kimkolwiek. Stacja bazowa telefonii komórkowej to zbyt poważna sprawa, aby nas o tym nie informować. Powinny być przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami nawet jeśli ten cały maszt jest na prywatnym gruncie - zawarto w piśmie. 

Jak udało się nam dowiedzieć, mieszkańcy nie zamierzają odpuszczać tej inwestycji i chcą zrobić wszystko, by maszt został postawiony w innej lokalizacji. Tymczasem jego konstrukcja już została przywieziona i częściowo zmontowana, a obecnie przed jej ostatecznym ustawieniem wciąż trwają prace instalacyjne.

8 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 28 maja 2021 12:36 napisane przez mieszkaniec

  ad. "wuja" - To nie Morawieckiemu trzeba podziękować, on nie uchwala przepisów. To sejm i senat uchwala i jak się okazuje gnieźnieńscy parlamentarzyści oprócz posła Tomaszewskiego, który niestety nie głosował ( ciekawe dlaczego?) urządzili Polaków pewnego rodzaju wtargnięciem w naszą wolność. Ciekawe, czyja była ta działka i kto ją zbył i za ile na rzecz firmy tej telefonii komórkowej? A "wuja" jak zawsze mało wie i bzdety pisze.

 • Link do komentarza MisioPysio piątek, 28 maja 2021 11:31 napisane przez MisioPysio

  Tak, maszt już stoi. Pięknie się wkomponował w zabudowę. Teraz czekamy na kopalnię odkrywkową. Pewnie są już odpowiednie interpretacje i wykładnie przepisów, które pozwolą na tego typu inwestycje.

 • Link do komentarza Nowa piątek, 28 maja 2021 11:07 napisane przez Nowa

  Do Wuja:
  tu się zgłoś z pretensją
  https://spidersweb.pl/2020/07/budowa-5g-bez-pozwolen.html

 • Link do komentarza Kawa piątek, 28 maja 2021 10:56 napisane przez Kawa

  1. Wszyscy komentujący mają z pewnością komórki i jak kupują nowe to chcą te z 5G tylko do tej pory nie wiedzieli, że do tego też maszty są potrzebne.
  2. To nie Morawiecki (choć pewnie dla Wuja to zawsze wina PISu, nawet grzech pierworodny - o ile wie co to) ale "kochana" UNIA kazała uchwalić taką ustawę.

 • Link do komentarza jermak czwartek, 27 maja 2021 21:57 napisane przez jermak

  Maszt już stoi. Dzisiaj, tj. 27 przejeżdżałem obok.

 • Link do komentarza wuja czwartek, 27 maja 2021 21:45 napisane przez wuja

  Musicie udać się do premiera Morawieckiego :) To jego rząd uchwalił te fantastyczne przepisy zezwalające na stawianie masztów mimo braku zgody w planie... W TVP na pewno zapomnieli o tym wspomnieć :)

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 27 maja 2021 15:51 napisane przez Mieszkaniec

  Ustalili takie ustawę po to by stawiać 5g

 • Link do komentarza Krzychu czwartek, 27 maja 2021 13:40 napisane przez Krzychu

  Ludziom pod samymi oknami... Który urzędnik bez empatii na to zezwolił?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane