Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 maja 2021 13:12

Maszt już czeka na ustawienie. Mieszkańcy nadal wysyłają protesty

 

Sporna inwestycja, która powstaje na os. Piekary, coraz bardziej nabiera kształtów. Tymczasem mieszkańcy cały czas wysyłają listy protestacyjne. 

Kilka tygodni temu informowaliśmy o inwestycji, która powstaje na os. Piekary w rejonie skrzyżowania ul. Rzemieślniczej, Chłopskiej oraz Piekary. Mowa tu o maszcie telefonii komórkowej, który ma mieć wysokość około 60 metrów i stanie w bliskim sąsiedztwie domów jednorodzinnych. O całej sprawie mieszkańcy dowiedzieli się dopiero z tablicy informacyjnej, którą ustawiono w miejscu inwestycji.

Zainteresowani zdecydowali się zaprotestować, gdyż ich zdaniem nikt ich nie pytał o tę lokalizację masztu, która (ich zdaniem) może szkodzić zdrowiu, a także obniżyć wartość działek.

Do tego, co ważne wskazania, położenie masztu narusza obowiązujące zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak jednak poinformowało nas Starostwo Powiatowe, dwa lata temu zmieniono przepisy, umożliwiając stawianie masztów telekomunikacyjnych nawet w przypadku, kiedy zabraniają tego uchwały lokalnego samorządu (Art. 46. 1. Ustawy o wspieraniu rozwoju usługi sieci telekomunikacyjnych).

Sprawdziliśmy - za podjęciem takich zmian w przepisach zagłosowali 4 lipca 2019 roku wszyscy gnieźnieńscy parlamentarzyści oprócz Tadeusz Tomaszewskiego, który nie wziął w nim udziału. W przypadku poprawek zgłaszanych przez Senat nikt nie zgłaszał dodatkowych uwag i ostatecznie 30 sierpnia 2019 roku przyjęto w całości dokument.

Mieszkańcy os. Piekary mimo to prowadzili zbiórkę podpisów przeciwko budowie masztu - zebrano ich ponad 200. Swoje pisma skierowali do wszystkich urzędów samorządowych, a także do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stamtąd jednak pismo zostało skierowane z powrotem do Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - Nie rozumiemy jak można było podjąć taką decyzję bez konsultacji z nami i kimkolwiek. Stacja bazowa telefonii komórkowej to zbyt poważna sprawa, aby nas o tym nie informować. Powinny być przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami nawet jeśli ten cały maszt jest na prywatnym gruncie - zawarto w piśmie. 

Jak udało się nam dowiedzieć, mieszkańcy nie zamierzają odpuszczać tej inwestycji i chcą zrobić wszystko, by maszt został postawiony w innej lokalizacji. Tymczasem jego konstrukcja już została przywieziona i częściowo zmontowana, a obecnie przed jej ostatecznym ustawieniem wciąż trwają prace instalacyjne.

8 komentarzy