poniedziałek, 07 czerwca 2021 16:24

Pielęgniarki protestowały przed szpitalem

 

Grupa przedstawicieli gnieźnieńskiego środowiska pielęgniarek zebrała się dzisiaj przed szpitalem na ul. 3 Maja, by zaprotestować przeciwko.

Tym samym gnieźnieńskie pielęgniarki włączyły się w ogólnopolski protest, chcąc w ten sposób wyrazić swoje niezadowolenie dla zmian wynikających z nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Tym samym gnieźnieńskie pielęgniarki włączyły się w ogólnopolski protest, który odbywał się w całym kraju. Były to dwugodzinne strajki lub manifestacje - taka, jak przed tutejszym szpitalem powiatowym. 

- Występujemy przeciwko tzw. ustawie Niedzielskiego, czyli oczekujemy, że rząd weźmie pod uwagę nasze postulaty i głównie zmieni współczynniki, które są krzywdzące. Nasza grupa zawodowa jest podzielona na kilka "kategorii", są to pielęgniarki ze specjalizacją z magistrem, tylko z magistrem lub tylko specjalizacją. Najbardziej krzywdząca jest grupa pielęgniarek, najliczniejsza zresztą, która swoje wykształcenie ma na poziomie liceum pielęgniarstwa bądź nie podjęła dalszej nauki z różnych przyczyn. Ta grupa traktowana jest na najniższym współczynniku, ma najniższe pensje niestety - wyjaśniała Agnieszka Liczbińska, członek Zarządu Związku Zawodowych Pielęgniarek i Położnych.

Strajkujące ustawiły się przed szpitalem rozwijając transparenty, na których zawarto treści żądania poprawy warunków pracy i ostrzeżenia przed tym, że wkrótce może zabraknąć rąk do pomocy w szpitalach.

- Wiem, że w naszym zakładzie pracy pielęgniarki kształcą się, robią specjalizacje, studia, ale są i takie, które tego nie podejmują. Być może również z powodów finansowych, bo wiadomo, że niestety to wszystko kosztuje, a także powodów czasowych - nie dostajemy na to urlopów, tylko cztery dni "szkoleniowego" a resztę musimy robić ze swojego wolnego - mówiła Agnieszka Liczbińska i jak dodała, osób w tej grupie zawodowej, będących w takiej sytuacji, jest najwięcej. 

- Pielęgniarki są na pierwszym froncie opieki nad chorym, położne nad rodzącą i mamą z maluszkami. Taki człowiek, który przyjdzie prosto do pracy, nie ma takiego doświadczenia, jakby to mogło się wydawać. Ja już pracuję 33 lata i z całym szacunkiem do wykształcenia oczywiście, bardzo chwalę za wyższe wykształcenie, ale my nie miałyśmy możności zdobyć takiego w tych czasach - był inny system nauczania i nie było liceów czy studiów pomaturalnych, więc one wszystkie się garną do tego, by mieć wyższe wykształcenie - przyznaje Mariola Wincek, położna. Jak dodaje, choć należy doceniać zdobywanie wiedzy i kształcenie się przez nowe kadry, to jednak nawet po włączeniu w struktury personelu taka osoba musi podlegać stałej kontroli: - Mimo iż mam 33 lata pracy to mam niższą podstawę niż osoba, która właśnie przyszła do pracy z zerowym stażem pracy - nie ukrywa.

20 komentarzy

 • Link do komentarza qter wtorek, 29 czerwca 2021 13:06 napisane przez qter

  Regi, Bolo: troll, zgodnie z powską wykładnią, udaje ciemnego pisowca, a Wy się podniecacie. Nie napinajcie się, bo Wam się pępki rozwiążą.

 • Link do komentarza Polo wtorek, 29 czerwca 2021 12:36 napisane przez Polo

  Bolo nie zasmiecaj forum bykami oortograficznymi. Najpierw nauka, a potem się wymądrzaj. No cóż, wy, fani opozycji tak macie, że nawet ojczysty język jest dla was zbyt trudny.

 • Link do komentarza Regi poniedziałek, 28 czerwca 2021 18:07 napisane przez Regi

  Dg podczas pisania zwracaj uwagę na błędy ortograficzne.

 • Link do komentarza śmiech poniedziałek, 28 czerwca 2021 14:05 napisane przez śmiech

  Plakaty z PO czy KO ?

 • Link do komentarza pacjent poniedziałek, 28 czerwca 2021 10:51 napisane przez pacjent

  Pani Wiolska, skoro Pani nie odpowiada opieka nad pacjentem polegająca na dźwiganiu, obcieraniu i przebieraniu pacjentów, to trzeba było wybrać inny zawód. I tle w temacie. Natomiast, jeżeli nadal istnieje ten niesamowity dystans zawodowy, koleżeński, towarzyski i, niestety i intelektualny miedzy wami a lekarzami, to czyja to wina, ze dajecie się spychać na drugi plan? Macie tak słabe przebicie w swojej kadrze kierowniczej i związkach zawodowych, że musicie wychodzić na ulicę?

 • Link do komentarza Bolo poniedziałek, 28 czerwca 2021 10:36 napisane przez Bolo

  Do Dg. Widać efekty w pisowni dzięki tym "dużym" obietnicą Pisu.

 • Link do komentarza Dg niedziela, 27 czerwca 2021 22:01 napisane przez Dg

  Pis jest lepszy nisz po bo po za durzo obiecuje a nie robi a trzaskowski i butka niech nie krytykujam tak kaczynskiego bo kaczynski pomyśli zanim coś wprowadzom

 • Link do komentarza Dg niedziela, 27 czerwca 2021 21:51 napisane przez Dg

  W szpitalach w gnieznie nie ma prawie opieki z powodu po a nie pisy pis jest jepszy nirz wasze po pomyszle gnieznianie

 • Link do komentarza gnieźniok środa, 09 czerwca 2021 12:18 napisane przez gnieźniok

  ad Obywatel: Przetłumacz to na język polski.

 • Link do komentarza Kaufman 73 wtorek, 08 czerwca 2021 22:28 napisane przez Kaufman 73

  Covid się kończy a przyzwyczajenia do wyższej pensji pozostają, więc trzeba poprotestować. Jak źle to do biedry lub Lidla na kasę wtedy doceni się to co ma. Wiele innych zawodów ma gorzej i nie protestują.

 • Link do komentarza Wiolska wtorek, 08 czerwca 2021 13:58 napisane przez Wiolska

  Obywatel..nic nie wiesz o pracy pielęgniarek, ratowników, kierowców karetek, opiekunów i salowych..więc poprostu lecz się sam ..za mało im płacą by Cię dźwigali, obcierali, przebierali itd...dla mnievto bohaterowie tych czasów i obyś nie dożył momentu kiedy nikt Tobie nie pomoże...dla tego personelu x 3

 • Link do komentarza realista bez żądań wtorek, 08 czerwca 2021 11:43 napisane przez realista bez żądań

  Nauczycielom się więcej należy !! Strażakom sie więcej należy !! Pocztowcom sie więcej należy !! Kierowcom autobusów sie więcej należy !! pracownikom Pogotowia Ratunkowego sie wiec ej należy !! urzędnikom sie więcej należy !! i.t.d , i.t.d. Kto jeszcze stoi w kolejce za większą kasą ? Jak taj dalej pójdą żądania to mennica warszawska nie nadąży z drukiem nowych pieniędzy. A inflacja poleci na łeb na szyję !

 • Link do komentarza Marek wtorek, 08 czerwca 2021 09:03 napisane przez Marek

  Tak, tak te piękne plakaty narysowaly sobie w dyżurce. Dla mnie to ewidentne działanie inspirowane politycznie. Rząd chce mocno dofinansować służbę zdrowia i teraz jest ostatni moment aby wykorzystać te biedne pielęgniarki do celów politycznych totalnej opozycji.
  Biedne zmanipulowane pielęgniarki...

 • Link do komentarza Grzegorz wtorek, 08 czerwca 2021 06:50 napisane przez Grzegorz

  Maseczka, założyć maseczkę ! za traktowanie każdego jak intruza a nie pacjenta schorowanego na co innego niż modnego wirusa, nie żal mi tych Pań choć są wyjątki. Jak widać było ok do momentu trzymania się wygodnych procedur i dodatków, czyżby wirus był w odwrocie wakacyjnym i teraz Panie mają problem.

 • Link do komentarza niedoszły pacjent poniedziałek, 07 czerwca 2021 23:06 napisane przez niedoszły pacjent

  Może nie o szpital chodzi, ale jestem po ciężkiej przebyciu obecnej zarazy zwanej koronawirusem. Sadziłem, ze gdy zgłoszę się po miesiącu po przebytej chorobie do lekarza w mojej poradni rodzinnej, to lekarz mnie osłucha, przebada, zaleci jakąś rehabilitację, o której w mediach pełno. I co uzyskałem? Teleporadę, z której nic nie wynika,. Czułem się, jak intruz zawracający lekarzowi głowę, a zaznaczam, ze jestem pacjentem korzystającym z porad niezwykle rzadko, może raz do roku, a nawet rzadziej. w zasadzie uzyskałem pomoc taką: "Pacjencie, lecz się sam". Dowiedziałem się też, że lekarze nie przyjmują "naocznie" pacjentów, wszystko jest na telefon. To ja się pytam, co się dzieje z moją wysoką składką zdrowotną odciąganą obowiązkowo z moich poborów co miesiąc?

 • Link do komentarza qter poniedziałek, 07 czerwca 2021 22:51 napisane przez qter

  Szanowne Panie Pielęgniarki, każda praca jest użyteczna i społecznie niezbędna, więc nie jesteście wyjątkiem, który należy traktować z jakimiś szczególnymi względami. Zamiast wyprodukowanych przez specjalistyczną firmę tablic ze szczytnymi hasłami, umieśćcie tam swoje PITy wtedy będzie można ocenić poziom Waszego "głodowego" wynagrodzenia. Pani z 33 letnim stażem niech się nie ośmiesza, bo od 1989 r. można było swoje wykształcenie uzupełnić w niedalekim Poznaniu. Każdy ponosi koszty wyboru swojej drogi życiowej. Na zdjęciach widać głównie protestujące młode osoby, które z całym szacunkiem, zapewne wielkich osiągnięć zawodowych nie posiadają.

 • Link do komentarza Yempla riusz poniedziałek, 07 czerwca 2021 21:58 napisane przez Yempla riusz

  to całe środowisko medyczne jest bezwstydnie łakome, studnia bez dna

 • Link do komentarza Świadek ich poczynań poniedziałek, 07 czerwca 2021 20:03 napisane przez Świadek ich poczynań

  Zlikwidować telewizory na dyżurkach, aby szanowne panie mogły zając się pacjentami a nie oglądały seriale lub inne programy i to dotyczy wszystkich pracowników pracujących w szpitalu i dla szpitala oraz zaprzestanie dawanie leków nasennych pacjentom, żeby mogły wyspać się podczas zmiany nocnej. Te działania na pewno wzmocnią empatie dla pacjentów będzie szybsza ich obsługa, a niesamodzielni będą nakarmieni i napojeni. Drogie Panie to jest praca a nie wypoczynek.

 • Link do komentarza Orlanin poniedziałek, 07 czerwca 2021 18:35 napisane przez Orlanin

  W prywatnej klinice nawet by nie pisknęły.

 • Link do komentarza Obywatel poniedziałek, 07 czerwca 2021 17:27 napisane przez Obywatel

  Jeśli podejście lekarzy, pielęgniarek, położnych itp nie zmienia się do pacjenta a wręcz maja oni gdzieś go to po co im płacić?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane