poniedziałek, 14 czerwca 2021 09:50

Wysokie kary za duże gabaryty

 
Wysokie kary za duże gabaryty źródło: WITD

Naruszenia na kwotę łącznie 53 tys. zł odnotowali wielkopolscy inspektorzy podczas wspólnej akcji oddziałów, która ukierunkowana była na przeciwdziałanie przewozom nienormatywnym m.in. na trasie S5.

8 czerwca inspektorzy z Gniezna, Konina, Leszna i Poznania wystawili sześć patroli przy drodze ekspresowej S5 i krajowej numer 92. Pojazdy ponadgabarytowe były doprowadzane dynamicznie na punkty kontrolno-wagowe. 

Inspektorzy odnotowali w trzech przypadkach, przy dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów do 40 t, bardzo poważne przekroczenia. O 6,25 t przy przewozie filarów betonowych, które były też za długie o 5 m przy normie długości 16,5 m i 4,95 t za dużo przy transporcie filarów betonowych za długich też o 5,7 m. Z kolei trzeci pojazd z mrożonym mięsem w chłodni był za ciężki o ponad dwie tony i miał o 2,45 t zwiększony od normy wynoszącej 11,5 t nacisk pojedynczej osi napędowej. Inspektor na motocyklu zatrzymał także zespół pojazdów, którym przewożona była frezarka do asfaltu. Tutaj nacisk osi był wyższy od dozwolonych 24 t o 1,55 t.

We wszystkich przypadkach kierowcy nie mieli zezwoleń odpowiednich kategorii na przewozy nienormatywne. Ich pojazdy zostały doprowadzone do normatywności na miejscu kontroli i żaden nie musiał zostać usunięty na parking strzeżony. Przewoźników czekają postępowania administracyjne na łączną kwotę 53 tys. zł.

Część kontroli wielkopolscy inspektorzy przeprowadzili ze strażnikami Straży Leśnej przy Nadleśnictwie w Czerniejewie. Razem skontrolowali dwa pojazdy przewożące drewno i w tych dwóch przypadkach przewóz odbywał się zgodnie z przepisami.

źródło: WITD

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane