poniedziałek, 14 czerwca 2021 11:23

Policjanci ratowali potrąconą sarnę

 
Policjanci ratowali potrąconą sarnę źródło: KPP Gniezno

W miniony piątek w godzinach wieczornych gnieźnieńscy policjanci podjęli interwencję wobec potrąconej sarny, znajdującej się na poboczu drogi.

Sytuacja miała miejsce 11 czerwca około 22:30. Wówczas policjanci otrzymali zgłoszenie o potrąconej sarnie znajdującej się na poboczu drogi w Osińcu koło Gniezna. Zgłaszający widząc cierpiące zwierzę i z obawy, by nie wjechało w nie kolejne auto, postanowił poczekać na przyjazd patrolu.

Funkcjonariusze, którzy pojawili się na miejscu, opatrzyli sarnę a następnie przekazali weterynarzowi, który z uwagi na zdiagnozowanie poważnych obrażeń zwierzę uśpił.

 

Policjanci apelują o ostrożność na drodze, zwłaszcza w późnych godzinach nocnych. Oto przykłady zdarzeń z udziałem saren z minionego weekendu, do których doszło na terenie powiatu gnieźnieńskiego:

 •  10 czerwca przed godziną 23:00, Fałkowo zjazd z drogi 194 na S5 kolizja skody fabii z sarną. Zwierzę ranne.
 •  11 czerwca po godzinie 18:00 Łopienno – zgłoszenie o martwej sarnie na poboczu.
 • 12 czerwca kilka minut po godzinie 2:00 między Kozłowem a Trzemesznem potrącenie sarny przez kierującego BMW. Zwierzę ranne.
 •  13 czerwca 4:30 Strzyżewo Witkowskie potrącenie sarny przez kierującego Mercedesem S
 •  13 czerwca 22:20 droga S5 w pobliżu Łubowa kierujący autem ciężarowym Daf najechał na wbiegającą sarnę. Zwierzę nie przeżyło.
 • 13 czerwca 22:30 droga krajowa nr 15 w Wydartowie. Kierujący pojazdem marki Renault potrącił sarnę, która następnie uderzyła w z jadący z naprzeciwka pojazd marki Mazda 5.

Policjanci apelują: 

 •  Jadąc o świcie lub o zmierzchu, jedź wolniej, rozglądaj się i bądź gotowy do hamowania.
 •  Gdy zwierzę pojawi się w pasie drogi, zwolnij, możesz również zatrąbić. Nie włączaj długich świateł, zwierzęta tracą wtedy orientację i podążają instynktownie za jego źródłem. Z postawy tzw. „zamrożenia" (odrętwienia), jaką przyjmują często jeleniowate na widok oślepiającego światła, możesz wydobyć zwierzę trąbiąc i mrugając światłami.
 •  Dostosuj prędkość jazdy do warunków, szczególnie nocą, kiedy widoczność spada do 50 m, czyli masz mało czasu by ominąć przekraczające drogę zwierzę. Poza tym w nocy widzisz gorzej i jesteś oślepiany światłami z naprzeciwka.
 •  W nocy światła reflektorów samochodu odbijają się od dna oka zwierząt. Nie lekceważ takich odblasków, jeśli widzisz je w pobliżu drogi. Oślepione zwierzęta mogą wybiec bezpośrednio przed pojazdem
 •  Kiedy na drodze spotkasz sarnę lub dzika może za nimi podążać całe stado.
 •  Bez paniki - zachowanie po kolizji
 •  Zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne, zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym.
 •  Poinformuj służby (poprzez numer alarmowy 112) o miejscu i okolicznościach zdarzenia nawet wtedy, gdy szkody materialne są niewielkie, a jedynym celem miałoby być niesienie pomocy rannemu zwierzęciu lub odnotowanie zdarzenia. Na miejsce zostanie sprowadzony leśniczy lub weterynarz. W żadnym razie nie zabieraj zwierzęcia do samochodu. Jeżeli odpowiednio nie zareagujemy, zwierzę może wpaść do rowu i męczyć się parę godzin, a nawet dni, aż w końcu zdechnie. Gdy natomiast zostaną powiadomione odpowiednie służby , zrobimy wszystko żeby mu pomóc. Jeśli się nie da, przyjedzie weterynarz i uśpi zwierzę, żeby się nie męczyło.
 •  Możesz podejść do zwierzęcia żeby sprawdzić, czy żyje lub jest ranne. Jeżeli jest ranne, nie próbuj mu pomóc, odejdź szybko, gdyż zwierzę może być niebezpieczne.
 •  Możesz spróbować ściągnąć martwe zwierzę z drogi, jeżeli stanowi ono zagrożenie dla innych kierowców, ale upewnij się, że jest to bezpieczne.
 •  Powiadom towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, iż policja była na miejscu zdarzenia ze zwierzęciem.

  ​źródło: KPP Gniezno

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane