poniedziałek, 14 czerwca 2021 14:30

Nowy budynek szpitala bez kaplicy? Powstała petycja

 

Już ponad 200 osób podpisało petycję w sprawie kaplicy, która miała powstać w nowym budynku szpitala. Miała, gdyż obecnie pomieszczenia planuje się przeznaczyć pod inną działalność.

Kilka lat temu, kiedy realizowany był projekt naprawczy budynku D dla Szpitala Pomnik Chrztu Polski (jego otwarcie ma nastąpić 15 czerwca br.), zatwierdzono iż jedno z pomieszczeń ma zostać przeznaczonych na szpitalną kaplicę. Znajduje się ono na przedostatniej kondygnacji, tuż pod lądowiskiem dla śmigłowców - z dostępem zarówno schodami, jak i windą. 

Duże przeszklone pomieszczenie przy okazji każdej wizytacji na terenie budowy, przedstawiane było właśnie jako nowa kaplica oraz sala konferencyjna. Dotychczasowa bowiem znajduje się w starym budynku i jest zlokalizowana przy klatce schodowej, a dojście do niej jest nieco utrudnione dla osób, które mają problem z chodzeniem. Z pomieszczenia korzystają chorzy, którzy przebywają dłużej w lecznicy, a posługę w niej sprawują ojcowie Franciszkanie. Samo funkcjonowanie takiej instytucji w szpitalu jest uregulowane prawnie.

Nowa kaplica miała docelowo zastąpić starą. Tak się jednak nie stało, a przynajmniej do tej pory. -  W dniu 15 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie długo oczekiwanego szpitala w Gnieźnie. Zgodnie z projektem, który wygrał w przetargu, jest tam przewidziane miejsce na kaplicę z łatwym dostępem dla chorych i niepełnosprawnych. Włodarze tej inwestycji nie chcą przekazać tego miejsca zgodnie z wcześniejszym zamiarem i projektem. Obiecują kaplicę w innym miejscu, poza głównym, nowym budynkiem, gdzie dostęp dla ludzi chorych i niepełnosprawnych, jest wręcz niemożliwy. Taka koncepcja godzi w podstawowe prawa człowieka - czytamy w petycji (zobacz więcej), pod którą podpisało się już 235 osób - wśród nich także personel szpitala.

O sprawę zapytaliśmy także dyrekcję Szpitala Pomnik Chrztu Polski, która przyznaje iż problem z przeznaczeniem tego pomieszczenia wynika z sytuacji, jaka pojawiła się niedawno w związku z planowanym przeniesieniem oddziałów z "Dziekanki". - Nie wiemy cały czas, co z neurologią i udarówką i nie wiemy jaki zakres świadczeń mielibyśmy przyjmować. Cały czas razem z dyrekcją mamy z tyłu głowy kwestię  rehabilitacji. Chcielibyśmy zająć się kompleksowo pacjentami, którzy mieliby trafiać tutaj w ramach świadczeń neurologicznych i związanych z udarami. Żeby to zrobić, musimy mieć rehabilitacji. W momencie projektowania szpitala, nigdy nie było mowy o neurologii i udarówce, a teraz jest to taki dosyć świeży temat. Nigdy nie było przeznaczonego miejsca na te dwa oddziały, więc tu będziemy musieli sobie to poukładać i nigdy nie było mowy o tej rehabilitacji - przyznaje Grzegorz Sieńczewski, dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski i jak dalej dodaje: - Te miejsca, na samej górze, gdzie jest przeznaczone na salę konferencyjną i kaplicę, są to miejsca, które są idealne pod rehabilitację. Mam dylemat, bo nie wiem jak pogodzić te dwa interesy. Z jednej strony chciałbym, żeby pogodzić interes kaplicy, a z drugiej chciałbym, żeby zapewnić tę rehabilitację pacjentom - dodał, stwierdzając iż sprawa jest elementem dialogu i nikt nie jest przeciwko powstaniu kaplicy.

Na tę chwilę jednak nie wiadomo, czy kaplica powstanie w nowym budynku, a jeśli tak, to czy w całym kompleksie będą istnieć dwie czy pozostanie tylko jedna. Póki co też dotychczasowa, znajdująca się w starym gmachu, ma prawdopodobnie zostać odnowiona.


Zdjęcie z wizytacji na budowie w 2018 r. - pomieszczenie pod kaplicę i salę konferencyjną.

9 komentarzy

 • Link do komentarza kaplica dla wszystkich wtorek, 15 czerwca 2021 09:29 napisane przez kaplica dla wszystkich

  Kaplica 3 wyznań : rzymskokatolicka, grekokatolicka ( dla hospitalizowanych pracowników z Ukrainy) i wyznawców mojżeszowych powstanie prawdopodobnie w podziemiach nowego szpitala, po jego całkowitym już uruchomieniu.

 • Link do komentarza Pawel wtorek, 15 czerwca 2021 07:44 napisane przez Pawel

  Szpital ma leczyc ! Pomodlić można sie wszedzie. Bog nie potrzebuje wielkich kościołów i kaplic.Wiec jesli potrzeby są na udarowke czy rechabilitacje to tego potrzebujemy ponad wszystko.

 • Link do komentarza Basja wtorek, 15 czerwca 2021 06:42 napisane przez Basja

  Kaplica???może meczet?...Panie Dyrektorze-rechabilitacha oczywiście.

 • Link do komentarza bobhaus wtorek, 15 czerwca 2021 01:47 napisane przez bobhaus

  Mało kościołów?

 • Link do komentarza duch poniedziałek, 14 czerwca 2021 20:55 napisane przez duch

  Radek, a nie przeszkadza tobie bilbord naprzeciw wejścia głównego do szpitala, w którym ludzie chorzy idą po zdrowie, a na bilbordzie widzą reklamę zakładu pogrzebowego? Czyli o co chodzi? Idziesz się leczyć, a masz proponowane usługi pogrzebowe. Potworne jest to, ze nie przeszkadza to dyrekcji szpitala!

 • Link do komentarza Sli poniedziałek, 14 czerwca 2021 19:27 napisane przez Sli

  Skoro ma być kaplica to niech kuria płaci za jej stworzenie i utrzymanie. Nie płaci to nie ma.

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 14 czerwca 2021 18:20 napisane przez Gnieźnianin

  Jest 2021 roku. Jeśli ktoś nadal uważa, że jego zdrowie zależy od bytów niematerialnych to jego sprawa. Ale nie zamierzam płacić za te gusła ani grosza. W publicznych miejscach nie ma miejsca na indoktrynacje bzdurami

 • Link do komentarza Elka poniedziałek, 14 czerwca 2021 17:15 napisane przez Elka

  do Radek i podobnie myślącym - kaplica szpitalna jest nawet miejscem terapeutycznym, więc pisanie o płaceniu za wynajem jest niestosowne, jak mówi stare przysłowie polskie - Jak trwoga to do Boga - wiele osób tam własnie znajduje ukojenie w strachu przed zabiegiem, w obawach o zdrowie swoje i bliskich i tam znajduje spokój i nadzieję, i na pewno ciszę i spokój ... Jeśli tam jej nie znajdujesz nie chodzisz, nie ma musu...

 • Link do komentarza Radek poniedziałek, 14 czerwca 2021 16:45 napisane przez Radek

  Kto potrzebuje, nie płaci za wynajem pomieszczenia...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane