wtorek, 15 czerwca 2021 12:25

Nowy gmach szpitala oficjalnie otwarty z politycznym zgrzytem

 

Na ten moment mieszkańcom Gniezna oraz powiatu przyszło czekać przeszło dekadę - we wtorkowe przedpołudnie dokonano oficjalnego otwarcia nowego skrzydła Szpitala Pomnik Chrztu Polski.

To wydarzenie wieńczy trwającą kilkanaście lat inwestycję, której historia znaczona jest licznymi sporami, politycznymi awanturami czy przepychankami na różne argumenty. Świadkami tego było wielu mieszkańców, którzy obserwowali nie tylko materiały prasowe i relacje z różnych spotkań, posiedzeń i konferencji, ale także przez lata mijali nieukończony gmach, stojący przy ul. 3 Maja. 3998 dni - tyle bowiem minęło od 5 lipca 2010 roku, jak na terenie budowy pojawili się pierwsi robotnicy do 15 czerwca 2021 roku, kiedy to odbyło się jego oficjalne otwarcie.

Uroczystość oficjalnego otwarcia nowego skrzydła szpitala, tzw. budynku D, rozpoczęła się o godzinie 10. W trakcie swojego przemówienia starosta Piotr Gruszczyński podkreślił cały rys historyczny oraz osoby, które prowadziły te inwestycje przez lata od początku, aż do obecnej kadencji. Podziękował przy tym także przedstawicielom firmy Alstal, która wykonała budynek: - Oddajemy dzieło, które ma kapitalne znaczenie. Ono będzie ratowało niejedno życie ludzkie, nie w jednej kadencji, ale na całe lata. Starosta podkreślił przy tym wszystkie osoby na tym samym stanowisku, a także dyrektorów, którzy podejmowali się realizacji inwestycji.

Następnie głos zabrał dyrektor Grzegorz Sieńczewski: - Szpitale są niesamowite, bo one w jednym miejscu na jednej przestrzeni potrafią gromadzić wszystkie ludzkie emocje, jakie istnieją. Mamy strach, śmierć, narodziny, nadzieję, smutek i nie ma chyba innego budynku, który na takiej małej przestrzeni gromadzą tyle emocji. Ściana w ścianę, chwilę po chwili i w tym samym pokoju, korytarzu - mówił, dodając iż obecnie w korytarzach panuje cisza, ale wkrótce się ona skończy, jak do wnętrz wprowadzą się pacjenci. Następnie przemówił jeszcze zastępca dyrektora ds. lecznictwa Mateusz Hen, a potem projektant Grzegorz Sadowski i przedstawiciel firmy Alstal.

Po tym, kiedy poproszony przez organizatorów ks. kan. Zbigniew Przybylski miał odprawić krótką modlitwę, do głosu doszedł niezapowiedziany poseł Zbigniew Dolata, który przemówił do obecnych. Wymienił członków Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego z poprzedniej kadencji, którzy podjęli decyzję o kontynuacji rozbudowy szpitala będącego w stanie surowym od kilku lat, a także wyborze na stanowisko dyrektora Krzysztofa Bestwiny oraz jego zastępców. - To oni przygotowali ten najtrudniejszy etap prac, etap przygotowań i to im należą się ogromne słowa podziękowania, bo to była bardzo wielka i trudna praca. Nieustanna, bo oprócz tych problemów związanych z przygotowaniem projektu naprawczego i przetargu, również istotne było zdobycie finansowania - mówił poseł, wskazując iż na inwestycję pozyskano 28 mln złotych środków zewnętrznych. Dodał iż szpital miał także wkład własny i likwidował jednocześnie dług: - To było możliwe wyłącznie dzięki temu, że dyrektorami zostały osoby kompetentne, które wiedziały co należy zrobić i jak należy zrobić. Dalsze przemówienie wciąż podkreślało dokonania Zarządu poprzedniej kadencji, jednak z różnymi "wycieczkami" wobec obecnej dyrekcji oraz władz powiatu.

Tuż po tym starosta Piotr Gruszczyński przyznał: - Bardzo mi zależało, żeby dzisiaj nie było wydźwięków politycznych. Pan poseł Dolata nas nie zawiódł. Przepraszam za to faux pas księdza kanonika. Nie tak sobie wyobrażałem otwarcie dzisiejszej uroczystości. Panie pośle, jeśli pan wspomniał o ważnych osobach związanych z tą inwestycją, to ja przypomnę, że starosta Pilak zostawił na tę rozbudowę 34 miliony, a pan o tym subtelnie o tym zapomniał. Nie chciałem wracać do przeszłości, ale naprawdę chciałem mówić o tym, co jest przed nami. Panie pośle, dziękuję za to wystąpienie, nie zawiódł nas pan - mówił z ironią starosta. Po krótkiej modlitwie dokonano odsłonięcia muralu umieszczonego na ścianie przy starym budynku szpitala.

Następnie o przecięcie wstęgi zostali poproszeni także byli starostowie Krzysztof Ostrowski, Dariusz Pilak i Beata Tarczyńska. Dokonać tego mieli wspólnie z Grzegorzem Sieńczewskim oraz Piotrem Gruszczyńskim. W pewnym momencie jednak Beata Tarczyńska zawołała także Krzysztofa Bestwinę, a wobec tej sytuacji Piotr Gruszczyński poprosił także obecnego wśród gości Włodzimierza Pilarczyka, który inicjował tę inwestycję 11 lat temu przyznając iż "ponownie zburzono scenariusz wydarzenia". Przy tej okazji doszło do ostrej wymiany zdań między Piotrem Gruszczyńskim a Beatą Tarczyńską.

Tuż po tym dokonano wspólnego przecięcia wstęgi, a następnie zaproszono wszystkich do zwiedzania wnętrz nowego gmachu. Już w kolejnych tygodniach zaczną być do niego wprowadzani pierwsi pacjenci. 

 

 

 

 

 

41 komentarzy

 • Link do komentarza rozsadny wtorek, 22 czerwca 2021 19:50 napisane przez rozsadny

  Do nieufny. Całkowicie zgadzam się z Tobą! Teraz możemy jedynie liczyć na rozsądek Rady Powiatu oraz Zarządu Szpitala - jeszcze czas na mądre, przemyślane decyzje! Mam nadzieję że nie będzie tak, że piękny szpital a lekarze rezygnują ( z wiadomych przyczyn)!

 • Link do komentarza nieufny poniedziałek, 21 czerwca 2021 19:54 napisane przez nieufny

  lepiej późno niź wcale- koledzy ze szpitala powinni postawić wotum nieufności wiosną 2019 na dzień dobry - a nie liczyć na cud zarządczy

 • Link do komentarza Pbserwator niedziela, 20 czerwca 2021 18:32 napisane przez Pbserwator

  Wotum nieufności, Rada Powiatu i Zarząd szpitala zrozumieli- wotum nieufności o czymś świadczy! Już kilku lekarzy złożyło wypowiedzenie gdyż nie wyobrażają sobie pracować pod dyktando obecnego dyrektora medycznego! Czy po to powstał szpital by najlepsi specjaliści odchodzili?? Co liczy się Panie Dyrektorze- dobro pacjenta, szpitala czy Pan nic nie widzi a może nie chce!!

 • Link do komentarza ciekawska sobota, 19 czerwca 2021 23:05 napisane przez ciekawska

  Czy Osoba Pana Starosty dlatego tak chwaliła pana zastępce dyrektora bo w dniu 15.06.2021 do Zarządu Powiatu i Rady Społecznej Szpitala wpłynał wniosek o wotum nieufności wobec zastępy dyrektora podpisany przez lekarzy ze szpitala?

 • Link do komentarza Wacek sobota, 19 czerwca 2021 16:06 napisane przez Wacek

  trzy czwarte osób zgromadzonych przy otwarciu to miejscowa "elitka", która palcem w sprawie szpitala nie pomogła...
  a do zdjęć pierwsi ;-)))

 • Link do komentarza Uczestnik czwartek, 17 czerwca 2021 19:47 napisane przez Uczestnik

  Mamy piękny finał : piękny budynek stoi i czeka na pacjentów i to jest niewątpliwy sukces . Podczas otwarcia nie wspomniano o kilku istotnych osobach : inżynierach i inspektorach zaangażowanych po stronie szpitala w budowę szpitala czy wspaniałych pracownikach działu technicznego ciężko pracujących aby wyposażyć ten obiekt . W szpitalu wiadomo o kogo chodzi . Im dziękujemy . Wiadomo polityka rządzi się swoimi prawami . Teraz Państwo politycy z wszystkich opcji trudne zadanie przed wami . Trzeba spłacić wielomilionowy dług zaciągnięty na dokończenie szpitala przez M. Ogrodowicza . To była jednak dobra decyzja. Liczymy na kreatywność i wsparcie bo szpital nie udźwignie wielkiego ciężaru długu długu finansowego

 • Link do komentarza wilk czwartek, 17 czerwca 2021 13:07 napisane przez wilk

  To fakt największą robotę zrobili poprzednicy,tutaj akurat poseł Dolata ma rację,a dziś cała TARGOWICA spija śmietankę !!! No,ale dobrze,że zaprosili poprzednie władze.

 • Link do komentarza Pytajnik czwartek, 17 czerwca 2021 10:22 napisane przez Pytajnik

  "Klasa polityczna"

 • Link do komentarza budowniczy środa, 16 czerwca 2021 14:55 napisane przez budowniczy

  https://www.youtube.com/watch?v=FZJKuk3gVdU

 • Link do komentarza janciovodnik środa, 16 czerwca 2021 14:17 napisane przez janciovodnik

  ***** ***
  I tyle w temacie !!!

 • Link do komentarza biały środa, 16 czerwca 2021 13:26 napisane przez biały

  Ciekawe,kiedy pierwszemu pacjentowi spadnie coś z tych nowości na głowę?

 • Link do komentarza latawica środa, 16 czerwca 2021 12:40 napisane przez latawica

  No to mamy NOWY SZPITAL z lądowiskiem dla helikopterów na dachu, ale nie mamy OIOMU, bo lekarze anestezjolodzy nie chcą pracować za "marne grosze". To może na tym lądowisku dla helikopterów na razie zrobić podniebny park dla rekonwalescentów szpitala !! Spacery wśród zieleni zawsze były zalecane przez lekarzy. A spacery po ogrodach podniebnych, będą miały na pewno dar wskrzeszający nawet tych, co już prawie byli na tamtym świecie. Prezydent Budasz przecież ma super fachowców od tworzenia parków i małych zieleńców wśród betonów. On pomoże.

 • Link do komentarza przyszły  pacjent środa, 16 czerwca 2021 07:28 napisane przez przyszły pacjent

  Czy na tym parkingu za szlabanem będą mogli zostawiać za darmo swoje samochody pacjenci szpitala? ( na czas pobytu w szpitalu). A może ten parking będzie wyłącznie dla pracowników szpitala ? A gdzie wtedy mają zostawiać swoje samochody rodziny odwiedzające osoby leczące się w szpitalu ?

 • Link do komentarza bobhaus wtorek, 15 czerwca 2021 23:30 napisane przez bobhaus

  Małostkowość to jest po stronie ludzi PiS. Niech pani Tarczyńska przypomni sobie jak ,,otwierała ,, S 5 od węzła Gniezno - Południe do węzła Gniezno - Północ i dalej do węzła Mieleszyn . Czy wspomniała choć słowem o wkładzie poprzednich starostów z PO za czasów których S 5 na wspomnianym odcinku była rozpoczęta budowa.

 • Link do komentarza zdziwiony wtorek, 15 czerwca 2021 23:23 napisane przez zdziwiony

  Starosta Pilak prowadził tę inwestycję - cytat z 3minuty 34 sek filmiku ???????

 • Link do komentarza Antywirus wtorek, 15 czerwca 2021 22:57 napisane przez Antywirus

  Jaki ładny szpital będzie miała fundacja Polsko amerykańska wybudowany i wyposażony za nasze pieniądze. Ciekawe kto i ile zarobi na tym.
  Już przejęli jedno piętro a mają cały szpital.

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 15 czerwca 2021 22:20 napisane przez mieszkaniec

  Podobno ten szpital za duży, że nie będzie kasy na ogrzewanie i sprzątanie i takie tam inne dyrdymały, jak w radio mówił obecny starosta. On żyje jeszcze jak widać w epoce kamienia łupanego, gdzie w sali szpitalnej jest ciasno, jeden na drugiego patrzy , nie ma cienia intymności w chorobie, a lumpy pacjentów leżą w torbach pod łózkami. Wygląd zaiście godny szpitala pod pompatyczną nazwą Rocznicy Chrztu Polski.

 • Link do komentarza Mieszkaniec Gniezna wtorek, 15 czerwca 2021 21:57 napisane przez Mieszkaniec Gniezna

  Gruszczyński był przeciwnikiem naprawy i budowy tego szpitala, krytykował bo chciał budować "jakąś" Platformę, wszyscy to jeszcze dobrze pamiętają, a dzisiaj chyba celowo nie wspomniał o ludziach zasłużonych. Dziękuję Panie Pośle Dolata, że pan powiedział prawdę.

 • Link do komentarza Salowa wtorek, 15 czerwca 2021 21:40 napisane przez Salowa

  Na tych wszystkich zdjęciach brakuje najważniejszej osoby która przetrwała jako dyrektorka wydziału zdrowia wszystkich starostów. Otwarcie bez tej osoby która przez te wszystkie lata zarządzała wydziałem który budował szpital to nietakt pewnych osob

 • Link do komentarza EuGeniusz wtorek, 15 czerwca 2021 21:08 napisane przez EuGeniusz

  Opakowanie nowe lecz zawartość ta sama. Na szczęście medycyna się nie kończy w Clinice na 3 Maja...

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane