czwartek, 24 czerwca 2021 15:03

Absolutorium dla Zarządu przyznane. „Zapomnieliście, że tej rakiecie trzeba dać paliwo”

 

W czwartkowe popołudnie przyznane zostało absolutorium dla Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego za ubiegły rok. Przyznano także wotum zaufania.

Po raz kolejny Zarząd obecnej kadencji przedłożył rozliczenia finansowe za 2020 rok, który w zasadzie dla większości samorządów był trudnym okresem. Mimo to zarówno raport, jak i opinie komisji w tej sprawie były pomyślne dla dalszego przyjęcia uchwał w tej sprawie. 

W trakcie zdalnego posiedzenia Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, nad wotum zaufania dla Zarządu opowiedziało się 18 radnych, a przeciwko było 7 (na 25 biorących udział w głosowaniu). W dalszej części wyrażono swoje opinie na temat rozliczenia finansowego za ubiegły rok i tym samym przyznania absolutorium - na początku jednak głos zabrali przedstawiciele klubów, a w zasadzie koalicji i opozycji.

- Budżet 2020 roku był realizowany w bardzo trudnej rzeczywistości, z jednej strony w aurze pandemii i niepewnej przyszłości pod kątem ekonomicznym, a z drugiej zaś w trakcie realizacji od 1 stycznia 2020 roku programu postępowania ostrożnościowego Powiatu Gnieźnieńskiego. Działania takie jak ograniczenie wydatków na promocję, ograniczenie wydatków na WSPO w latach 2014-2020, racjonalizacja wydatków na wynagrodzenia, ograniczenie pozostałych wydatków bieżących, powołanie Centrum Usług Wspólnych, zwiększenie efektywności ekonomicznych szpitala poprzez realizację dla niego postępowania programu naprawczego, zwiększenie dochodów z czynszów obligowały powiat do racjonalnego dysponowania i gospodarowania środkami pieniężnymi, opartymi wnikliwą analizą przez wydziały merytoryczne w celu poszukiwania oszczędności we wszystkich obszarach działania i przekierowania tych środków w trudnym czasie pandemii na cele konieczne z punktu widzenia zdrowia i życia mieszkańców - wymieniał radny Radosław Sobkowiak z KO, zagłębiając się następnie w szczegóły rozliczeń finansowych za 2020 rok dodając iż radni jego klubu będą za przyznaniem absolutorium.

- W naszej ocenie te oszczędności wynikają przede wszystkim z sytuacji, jaką mamy. Sytuacja covidowa, zarówno w oświacie, kulturze, sporcie, generowała duże oszczędności. To, że wydatki zostały zmniejszone na sport, kulturę, promocję, także w takich jednostkach jak eSTeDe, wynikały z tego, że wiele takich wydarzeń, zadań, które były normalnymi, planowanymi, nie odbyły się i nie zostały one zrealizowane. Tu mamy źródło tych oszczędności, którymi zarząd tak bardzo się chwali. Wielkim mankamentem, z którym jako powiat się borykamy, jest wciąż brak strategii dla powiatu, a jak wiemy kończyła się ona gdzieś w 2020 roku. Nie udało się jej zrealizować przy pierwszym podejściu i teraz jesteśmy przy realizowaniu kolejnej, ale też nie jest pewne czy w tym roku się to uda. Jesteśmy powiatem bez aktualnej strategii - stwierdził Marcin Makohoński z PIS. Dodał przy tym iż wiele tematów poruszyło opinię publiczną, jak propozycja likwidacji poradni psychologiczno-pedagogicznej w Kłecku czy domu dziecka w Trzemesznie. Wskazał też na "archaiczne" funkcjonowanie Starostwa Powiatowego oraz zadłużenie szpitala: - Ładnie jest pokazywać powiat gnieźnieński z perspektywy tylko wydatków powiatowych, odcinając szpital, a pamiętajmy o potężnym zadłużeniu szpitala - o tym trzeba za każdym razem przypominać, chociażby w kontekście tej ostatniej pożyczki, która została zaciągnięta i zgodnie z moją wiedzą jest konsumowana - mówił. Dalej wskazał na sytuację w SOSW nr 1 oraz sprawę ZOL-u, dodając na końcu, że radni jego klubu nie widzą powodów ku temu, by udzielić absolutorium Zarządowi.

Jeszcze przed samym głosowaniem, a nawet pomiędzy punktami harmonogramu obrad, do głosu został dopuszczony starosta Piotr Gruszczyński, który zdecydował się odnieść do wypowiedzi radnego Marcina Makohońskiego: - To pokazuje, że pan radny Makohoński nie rozumie z czym jest związane absolutorium - mówił, stwierdzając iż brak strategii traktuje jako "atak" na wydział zajmujący się promocją: - Wydział przeprowadził stosowne postępowania, tylko, że firma, która wygrała zrobienie tej strategii, po prostu upadła. Pan dyrektor Bazułka nie miał z tym nic wspólnego. Jeśli coś upadło, trzeba było budować na nowo i dlatego jesteśmy opóźnieni. Na te czynniki nikt z nas nie miał wpływu. Dodał, że nikt nie zlikwidował poradni w Kłecku i nadal ona funkcjonuje. - Jeśli chodzi o elektroniczny obieg dokumentów to zgadzam się z radnym Makohońskim, ale chcę zasygnalizować, że projekt na elektroniczny obieg dokumentów, zostały pozyskane środki i to się zadziało w poprzedniej kadencji. Niestety moi poprzednicy nie poradzili sobie z tą materią i nie sfinalizowani projektu, na który pozyskali środki - przyznał Piotr Gruszczyński. Następnie odniósł się do tematu zadłużenia szpitala: - Ta wypowiedź jest zdumiewająca, bo to by oznaczało, że pan Makohoński nie pamięta, w jakiej rzeczywistości byliśmy 2,5 roku temu, żeby ten szpital wybudować. To ja przypomnę - państwo, kiedy przygotowywaliście budżet, zapomnieliście wpisać pieniądze na rozbudowę szpitala. Aby go móc dalej budować, trzeba było wziąć środki, bo my z własnych zasobów tego nie sfinansujemy, bo mówiliśmy o kwocie 50 mln złotych. To są poważne pieniądze. No, sorry, odpaliliście rakietę, ale zapomnieliście, że tej rakiecie trzeba dać paliwo w związku z tym trzeba było zaciągnąć to paliwo z zewnątrz. Mówię o pieniądzach - stwierdził starosta. Dalej odnosząc się do "wyprowadzania ludzi" na ulice w sprawie SOSW nr 1 i ZOL dodał, że to w poprzedniej kadencji ludzie wyszli na ulice podczas likwidacji ZSP nr 4. Ocenił przy tym, że obecny Zarząd jest ugodowy z uwagi na to, że wsłuchał się w uwagi mieszkańców w sprawie ZOL-u, a poprzedni nie postąpił tak podczas wygaszania zespołu szkół i doprowadził ten pomysł do końca mimo protestów. 

W głosowaniu nad przyznaniem absolutorium wzięło udział 26 radnych - za jego przyznaniem było 19, a przeciwko było 7. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza senior piątek, 25 czerwca 2021 13:27 napisane przez senior

    Do Ana - no niestety, ta demokracja spowodowała, że za zarządzaniem milionami złotych odpowiadają ludzie, którzy nigdy z poważną ekonomią nie mieli do czynienia. Bo nawet same studia w tym zakresie nie dają uprawnień do tego, by nazywać się ekonomistą. Dopiero doświadczenie zdobyte często we własnym biznesie, gdzie trzeba zważać na każdą złotówkę, kiedy zarabia się na swoje konto, ale także można te swoje pieniądze stracić w niespełna krótkim czasie dekoniunktury sprawia, ze człowiek z takim doświadczeniem jest bardziej ostrożny i niezwykle odpowiedzialny w zarządzaniu pieniędzmi społecznymi. Po latach odnowy politycznej naszego kraju widzimy wszyscy, jak niedoskonała jest ta demokracja i jak nami rządzą, często na różnych szczeblach ludzie, którzy do różnych władz dostali się z przypadku. Można jedynie zazdrościć tym samorządom, na czele których stoją prawdziwi gospodarze. jeżdżąc po Polsce naocznie widać, gdzie jest ład, porządek, postęp, modernizacja i prawdziwy renesans miast podobnych wielkością do naszego. Szkoda, ze tych cech nie widać w Gnieźnie.

  • Link do komentarza Ana czwartek, 24 czerwca 2021 15:31 napisane przez Ana

    Czy Pan Starosta myśli, że mieszkańcy Gniezna mają sklerozę? Pamiętamy wypowiedzi przeciw powstaniu szpitala i audyty. Pamiętamy roztrwonione na przetargach pożyczki i narzekanie na poprzednika , który taki zły a jednak załatwił na rozbudowę 28 mln. A ZOL? taki kit to już chyba tylko w oknach u babuleńki na wsi. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę i tu wycofał się deweloper, bo taki teren przydałby się pod budowę domów i sprzedaż nowych mieszkań. więc bzdury Pan pleciesz twierdząc, że się wycofałeś. Co do likwidacji szkoły za poprzedników, to pamiętam, że nie było likwidacji jako takiej tylko dwie placówki połączono w jedną , nikt z nauczycieli nie stracił pracy . za to nie chce się nawet wspominać o wcześniejszej kadencji PO i Iikwidacjach ośrodków i szkół . Umie Pan mydlić oczy....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane