wtorek, 20 lipca 2021 09:21

Porzuconych aut oraz źle parkujących kierowców ciągle nie brakuje

  UM (opr)

Tylko w ubiegłym roku z terenu Gniezna usunięto prawie 40 porzuconych samochodów - większość z nich zabrali z dróg ich właściciele.

Straż Miejska na co dzień otrzymuje sygnały o parkowaniu w niedozwolonych miejscach, szczególnie w obrębie skrzyżowań, przejść dla pieszych lub powierzchni wyłączonych i miejsc dla niepełnosprawnych. Zdarza się, że ignoranci stawiają także auta na wjazdach do posesji, wykorzystywanych przez innych mieszkańców, utrudniając tym samym im życie. 

W ramach swoich uprawnień gnieźnieńscy funkcjonariusze Straży Miejskiej wykorzystują różne metody wpływania na kierowców - zakładają blokady na koła, nakładają mandaty, kierują wnioski  o ukaranie przez sąd, a operatorzy monitoringu wykonują dokumentację fotograficzną, która trafia do Zespołu Wykroczeń. Tylko w 2020 r. w 96 przypadkach stosowane takie środki techniczne, a dwukrotnie wzywano pomoc drogową do odholowania pojazdu na parking strzeżony na koszt właściciela. Sprawca wykroczenia musi wiedzieć, że zapłaci za holowanie i parking depozytowy co najmniej 500zł, a także czeka go grzywna w postępowaniu mandatowym według taryfikatora.

Straż Miejska na zasadzie art. 50a Ustawy Prawo o ruchu drogowym ma również prawo usuwać pojazdy porzucane na ulicach jako tzw. „wraki”. Najczęściej są to samochody, których stan wskazuje na to iż nie były użytkowane od dłuższego czasu np. brak tablic rejestracyjnych, opony bez powietrza lub zanieczyszczenie pojazdu. W 2020 r. funkcjonariusze wykonali czynności administracyjne wobec 37 takich pojazdów porzuconych na ulicach. W 28 przypadkach skutecznie przymuszono posiadaczy pojazdów do tego, by zabrali wraki z przestrzeni publicznej, 9 pojazdów odholowano na parking depozytowy, wszczynając procedurę przepadku pojazdów na rzecz Miasta Gniezna. W tym przypadku koszty odebrania pojazdu z parkingu depozytowego są podobne, a także obowiązuje grzywna za zanieczyszczenie drogi/przestrzeni publicznej do 500zł. Dlatego warto interesować się własnym pojazdem, stale utrzymywać porządek przy nim, albo go po prostu zezłomować.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Odp. środa, 21 lipca 2021 18:59 napisane przez Odp.

  Bo np. mogą tam parkować na czas dostaw. Znak drogowy im na to pozwala. Trzeba znać się na znakach Kierowco

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 21 lipca 2021 15:24 napisane przez Mieszkaniec

  Do kierowca

  Poniewaz pod wspomnianym znakiem jest tabliczka która mówi o tym komu i na ile wolno tam stać.

 • Link do komentarza Kierowca środa, 21 lipca 2021 14:10 napisane przez Kierowca

  Skoro operatorzy monitoringu są tacy sprawni to dlaczego codziennie te same auta stoją na ul. Chrobrego (Empik) na zakazie zatrzymywania się, blokując ruch?

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 20 lipca 2021 10:50 napisane przez mieszkaniec

  NA niektórych parkingach także parkują nielegalnie samochody z reklamami. Uważam, że Straż Miejska powinna zdejmować te reklamy, bo auto niech sobie nadal stoi i blokuje wprawdzie miejsca innym ale już bez reklamy. Za ustawienie gdziekolwiek w mieście pojazdu stanowiącego reklamę powinna być opłata i taka, jak za ustawienie reklamy stałej. Dość oszukiwania urzędów i cwaniactwa!

 • Link do komentarza Wasyl0078 wtorek, 20 lipca 2021 10:03 napisane przez Wasyl0078

  Odpowiednie służby powinni gnać tych właścicieli jak nie wiem, a właściciele tych gratów mandaty takie płacić, że by się nauczyli, i do Częstochowy na kolanach jako pokuta. Pozdrawiam.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane