wtorek, 20 lipca 2021 12:02

Niektórzy mieszkańcy zaniżają deklaracje śmieciowe. Sypią się kary za ich brak

 

Mimo iż przepisy dotyczące polityki odpadami powinny być już powszechnie znane, wciąż pojawiają się przypadki osób, które nie doliczają wszystkich osób w deklaracjach lub ich w ogóle jeszcze nie złożyły.

Jak informuje Urząd Miejski, tylko w bieżącym roku strażnicy miejscy skontrolowali już niemal 400 nieruchomości, które powinny być objęte tzw. deklaracjami śmieciowymi. Jak się okazało, w aż 30% z nich stwierdzono uchybienia - w większości przypadków były to zaniżenia o jedną osobę zamieszkującą, na którą winna zostać złożona korekta deklaracji na gospodarowanie odpadów, ale z różnych powodów takiej korekty nie uczyniono.

Mniej, ale wciąż i tak dużo przypadków strażnicy ujawniali, kiedy to mieszkańcy nie złożyli w ogóle deklaracji. Stwierdzenie takiego faktu spotykało się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy. - Za brak deklaracji bądź korekty takiej deklaracji na gospodarowanie odpadów od 4 września 2020 r. Strażnicy Miejscy mogą nakładać mandaty nawet do 500 zł i to czynili. Pamiętajmy, że  przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa kierowana jest do sądu, gdzie grozi  grzywna do 5 tys. zł.  Dodatkowo urząd naliczy opłaty za śmieci od momentu powstania takiego obowiązku - informuje Magistrat.

Urząd Miejski przekazał, że akcja informacyjna w mediach dotycząca konieczności wypełniania deklaracji odbywała się przez wiele miesięcy, dlatego teraz nie będzie stosowana żadna taryfa ulgowa wobec tych, którzy obecnie zawierają niezgodne z prawdą informacje o gospodarowaniu odpadów czy o kompostowaniu bioodpadów. Każdy właściciel nieruchomości ma bowiem 14 dni na złożenie deklaracji od momentu zamieszkania na posesji lub wniesienie w niej korekty, jeśli zmieniła się ilość osób przebywających stale na jej terenie.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Grażyna wtorek, 27 lipca 2021 09:56 napisane przez Grażyna

  Prezydencie Grobelny. Takie sytuacje z młodymi matkami nie miały by miejsca, gdyby ten co zgłasza nowego , małego gnieźnianina w Urzędzie Stanu Cywilnego od razu dostawał do wypełnienia deklarację śmieciową. I było by po kłopocie. Wystarczy chcieć pomóc panie wice prezydencie ! Ale jak się nie chce pomóc, tylko woli się żerować na zabieganych i zatroskanych o swoje oseski młodych matkach to powiem , że jest to mało eleganckie działanie naszej lokalnej władzy. A Straż Miejska no cóż każą jej to chodzi parami po mieszkaniach młodych matek. I wzywa do uiszczenia opłaty śmieciowej na pół roku wstecz. Biedni ci Strażnicy Miejscy. A mogli by w tym czasie jeździć rowerami wokół naszych jezior i po parkach.

 • Link do komentarza gonzo poniedziałek, 26 lipca 2021 19:07 napisane przez gonzo

  Gnieźnianin ma rację. O tym, co się Polakowi należy, to nie zapomni. A jak ma zobowiązania, to udaje głupka. Ogłoszenia są w prasie, w radio, w internecie, a w ogóle to pani Anna płacąc za siebie i swojego męża po 24 złote nie wie, ze za każdego kolejnego członka rodziny też powinna płacić? Jakaś niedorozwinięta, czy co? Pieluchami pewnie przez tydzień zapycha cały pojemnik, ale płacić? O, co to to nie.

 • Link do komentarza Zbigniew niedziela, 25 lipca 2021 20:42 napisane przez Zbigniew

  Pani Anna ma rację w 100 procentach. Prezydent Gniezna lubi się tylko chwalić wszędzie, czego to on nowego nie "zrobiL" za pożyczone pieniądze . Ale by uczciwie poinformować ludzi o ich ewentualnych obowiązkach wobec miasta czy o ewentualnych awariach w mieście to już nie wie jak się to robi. A wystarczyłoby za drobną opłatą dawać ogłoszenia właśnie w takich mediach internetowych jak na przykład www.gniezno24 czy innych, podobnych. Ale do nasyłania strażników miejskich na młode kobiety, które dopiero co urodziły swoje dzieci, to jest pierwszy !! A przedstawia się sam jako taki szlachetny człowiek.

 • Link do komentarza Gnieźnianin. niedziela, 25 lipca 2021 14:48 napisane przez Gnieźnianin.

  Anna masz tą informację w deklaracji, która podpisałaś. Wynika też to wprost z przepisów prawa. O 500 plus pewnie nie zapomniałaś poleciałaś od razu do mopsu. Po becikowe także. Ale okradać innych nie płacąc za śmieci potrafisz. I jeszcze te infantylne tłumaczenia. Mandaty powinny być pięciokrotnie większe dla takich jak Ty.

 • Link do komentarza Stenia niedziela, 25 lipca 2021 14:27 napisane przez Stenia

  Anna, nie udawaj Greka! jakżeś taka niekumata, to nie możesz mieszkać w mieście, gdzie obowiązują wszystkim nawet tym przeciętnie rozgarniętym przepisy!

 • Link do komentarza Odp. sobota, 24 lipca 2021 15:04 napisane przez Odp.

  Droga Anno to jest chyba logiczne. Przecież płacisz od ilości osób. Wow.

 • Link do komentarza Anna wtorek, 20 lipca 2021 16:16 napisane przez Anna

  Ja też nie wiedziałam o natychmiastowym zgłaszaniu nowych domowników.... Więc z porodówki poszłam z dzieckiem do domu a nie do UM żeby zgłosić nowego ,,śmieciuszka,, i tak skończyło mi się macierzyńskie i jakoś życie się toczyło. Nagle dzw do drzwi jest tu was więcej.... no jest... to płaci pani i kare też... WOW. Tylko ja się pytam czy w ulotkach które rozdaje UM na temat segregacji i wywozu śmieci jest info że jeśli urodzi się dziecko lub weżmiesz rodzica do siebie to dopisz Go do rachunku.....

 • Link do komentarza Zośka wtorek, 20 lipca 2021 12:52 napisane przez Zośka

  W centrum miasta jest nieruchomość, którą powinien zainteresować się nadzór ale tez sanepid. Taki bałagan to siedlisko szczurów, a właściciel tylko zbiera (na zeszyt!) czynsz od lokatorów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane