środa, 21 lipca 2021 08:02

Więźniowie będą naprawiać psie budy z gnieźnieńskiego schroniska

  kpt. Krystian Rynarzewski
Więźniowie będą naprawiać psie budy z gnieźnieńskiego schroniska zdjęcie nadesłane

Podopieczni ze schroniska dla bezdomnych zwierząt dostaną nowe legowiska, które wykonane zostaną dla nich przez skazańców osadzonych w Gębarzewie.

Dyrektor Zakładu Karnego w Gębarzewie płk Mirosław Szymański podpisał umowę z prezesem spółki Urbis Dariuszem Zamiarem. Zgodnie z tym porozumieniem więźniowie mają naprawiać budy dla psów przebywających w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Gnieźnie. Współpraca rozpoczęła się w połowie lipca br. i z pewnością osadzeni nie będą narzekać na brak pracy. Do wyremontowania jest kilkadziesiąt zniszczonych bud.

W ramach realizowanego w gębarzewskim więzieniu programu resocjalizacji „Mój przyjaciel pies”, mężczyźni i kobiety odbywające karę pozbawienia wolności, oprócz pracy polegającej na naprawie bud dla zwierzaków, będą uczestniczyć w zajęciach m.in. z pracownikiem schroniska, które stanowią uzupełnienie oddziaływań korekcyjnych wobec przestępców, a tym samym ułatwią im społeczną readaptację. Korzyść z programu odniosą zarówno skazani, jak i psy z gnieźnieńskiego schroniska. Program ma na celu kształtowanie umiejętności społecznych, a także rozwijanie empatii. Więźniowie uczą się systematyczności, odpowiedzialności i pomagania. Mają też świadomość, że praca którą wykonują skierowana jest do lokalnej społeczności.

Zawarte porozumienie to przykład na to, że dzięki dobrej współpracy obie strony mogą odnieść korzyści. Skazani, oprócz znalezienia zajęcia, które pozwala im zapomnieć o więziennej rutynie nabywają nowym umiejętności praktycznych. Natomiast w sferze emocjonalno-społecznej praca na rzecz zwierząt, staje się podstawą do przyswojenia i uświadomienia sobie prawidłowych wzorców zachowań w środowisku, do którego po dobyciu swojej kary zamierzają powrócić skazani.

Swojego zadowolenia z możliwości nadania zniszczonym budom nowego życia nie ukrywa też kierownik gnieźnieńskiego schroniska Katarzyna Fikus. Jest to nieoceniona pomoc, która zaprocentuje w przyszłości.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Damiano czwartek, 22 lipca 2021 02:15 napisane przez Damiano

  W końcu wezmą się za jakąś robotę, a nie będą siedzieć na utrzymaniu podatników. Jeszcze niech sprzątają po psach i karmią je. Nie mówiąc już o tym, że powinni teraz być brani do koszenia trawy, sprzątania rowów i ulic, czy skutków ostatnich wichur w mieście i powiecie lub jeszcze innych prac społecznych.

 • Link do komentarza Aleksandra środa, 21 lipca 2021 12:48 napisane przez Aleksandra

  Bardzo fajna inicjatywa, wszystkim wyjdzie to na dobre! Niech inne zakłady biorą przykład!! Więźniowie mają dużo wolnego czasu a pomoc w schroniskach na wagę złota.

 • Link do komentarza Wasyl0078 środa, 21 lipca 2021 12:07 napisane przez Wasyl0078

  Przepraszam, że co budy do psów to uczniowie ze szkół powinni naprawiać, a osadzeni do kamieniołomów albo na pole widłami kopać. No normalnie kpina.

 • Link do komentarza marek środa, 21 lipca 2021 09:48 napisane przez marek

  pozytywna wiadomość! więcej takich.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane