środa, 04 sierpnia 2021 15:40

Strajk generalny w dużym zakładzie. Fabryka ma stanąć do odwołania

 
Strajk generalny w dużym zakładzie. Fabryka ma stanąć do odwołania źródło: Google Street View

Zgodnie z zapowiedziami związkowców, dzisiejsza nocna zmiana w fabryce Paroc w Trzemesznie nie podejmie pracy. Strajk ma trwać do odwołania.

Dwa tygodnie temu odbyło się referendum strajkowe, w trakcie którego biorący udział w głosowaniu w przeważającej większości opowiedzieli się za jego organizacją. Dzieje się to półtora miesiąca od strajku ostrzegawczego, kiedy to pracownicy Paroc Polska na dwie godziny odeszli od swoich stanowisk. Teraz zamierzają strajkować do odwołania - początek w środowy wieczór 4 sierpnia.

- Zaczynamy o godz. 21, strajkujemy do odwołania. Nadal liczymy, że szefowie się jednak opamiętają i będą się chcieli dogadać, ale na razie się na to nie zanosi - przekazał Piotr Burczyński z Konfederacji Pracy. Związkowcy w imieniu pracowników domagają się m.in. zwiększenia dodatku stażowego i gwarancji umów o pracę na czas nieokreślony.

Obecnie trzemeszeński Paroc zatrudnia niespełna 800 osób i zdaniem związkowców, firma odnosi sukcesy w tej branży produkcyjnej, nie odczuwając także skutków pandemii. Mimo iż praca cały czas trwa, a produkty wyjeżdżają z zakładu codziennie dziesiątkami ciężarówek, to pracownicy skarżą się na to iż ich pensje stoją w miejscu a wielu z nich jest zatrudnionych na umowach czasowych, bez gwarancji stałego zatrudnienia. Po czerwcowym strajku ostrzegawczym, jak dodają, nic się w tym zakresie nie zmieniło.

Sam strajk rozpocznie się w środę o godz. 21. Wcześniej, o godz. 18.30, zaplanowane jest jeszcze spotkanie z organizacyjne z pracodawcą na temat procedur zatrzymania produkcji. Sami pracownicy przyjdą normalnie do pracy o stałej godzinie jej rozpoczęcia, ale jej nie podejmą - mają przebywać w swoich pomieszczeniach socjalnych. Wyjątkiem będą osoby na krytycznych stanowiskach, np. operatorzy pieca elektrycznego (wygaszany jest raz na pięć lat), którzy dalej będą pełnić prace dozorowe. Według związkowców strajk może wywołać straty liczone w milionach złotych, bo im dłuższy będzie postój, tym dłużej trwać będzie ponowny rozruch.

- Jeszcze wczoraj weryfikowaliśmy tych, którzy mają rozpocząć akcję strajkową, czy na pewno potwierdzają swój udział, żeby wiedzieć, na kogo można liczyć, na kogo nie - przekazał Piotr Burczyński, przewodniczący komisji zakładowej Konfederacji Pracy: - Wszyscy ze zmiany popołudniowej i wieczornej potwierdzili, a obeszliśmy cały zespół. Szczerze mówiąc do końca nie wiemy, czego się spodziewać na dłuższą metę. Nadal liczymy, że szefowie się jednak opamiętają i będą się chcieli dogadać, ale na razie się na to nie zanosi - dodał..

- Polscy pracownicy nie mogą być gorzej traktowani niż ich europejscy koledzy, szczególnie w koncernach europejskich. Takie praktyki są nieuczciwe, gdyż wydajność pracy w Polsce nie jest wcale dużo niższa od unijnej, w przeciwieństwie do wynagrodzeń - mówił Andrzej Radzikowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

10 komentarzy

 • Link do komentarza marek piątek, 06 sierpnia 2021 11:12 napisane przez marek

  widzę, że wielu z was ma kij w ehm albo nie potrafią wyczuć ironii (a może to za trudne słowo).

 • Link do komentarza Marek czwartek, 05 sierpnia 2021 22:16 napisane przez Marek

  A ile zarabiają "koledzy" z innych zakładów tego koncernu w innych krajach europejskich ? ( w przeliczeniu na złotówki ).

 • Link do komentarza Tadzio czwartek, 05 sierpnia 2021 22:04 napisane przez Tadzio

  Marek rozumiem, że Ty pracujesz za darmo?

 • Link do komentarza qter czwartek, 05 sierpnia 2021 15:32 napisane przez qter

  @marek: zanim coś napiszesz, to szybciutko do Castoramy po gumowy młotek, jak się pukniesz w główkę, to rozum wróci. Czas wyzysku polskiego pracownika mija, to nie lata 90te żarłocznego obcego (I rodzimego też) kapitału. Ciekawe czy pensje pracowników grupy Paroc w Szwecji i Finlandii są takie jak w Polsce? Nie odbieraj innym prawa do godnej płacy za uczciwą pracę. W Trzemesznie pracuje ok. 800 pracowników i to oni w swojej zbiorowej mądrości podjęli w referendum decyzję o strajku rozważając konsekwencje. Jak chcesz, to pracuj za miskę ryżu i 3,50 zł/godzinę, chyba że sam jesteś tym, który żyłuje innych, by nachapać się ich kosztem.

 • Link do komentarza Tom czwartek, 05 sierpnia 2021 11:32 napisane przez Tom

  marek to ja proponuję żebyś tam poszedł pracować , może Ty jesteś z kierownictwa Paroc że tak cwaniakujesz cwaniaczku

 • Link do komentarza Kain Werd czwartek, 05 sierpnia 2021 09:11 napisane przez Kain Werd

  Ceny materiałów budowlanych drożeją z dnia na dzień, oficjalnie z powodu wzrastających kosztów produkcji w tym wynagrodzeń. Tylko czyich wynagrodzeń - właścicieli, prezesów? Gdy słyszę o umowach na czas określony to mam wrażenie, że wróciłem do lat 90-tych. Popieram strajkujących.

 • Link do komentarza bobhaus czwartek, 05 sierpnia 2021 08:57 napisane przez bobhaus

  Gdzie tutaj widzicie wyzysk? Właściciel Firmy stworzył miejsca pracy. Ludzie zatrudniając przyjęli warunki umowy pracy. Umowa obejmuje wszystko , tj. stawkę godzinową lub ryczałt miesięczny . Premie i nagrody. Przyjęli warunki? przyjęli. Właściciel wypłacał pensję? Wypłacał , więc o co teraz chodzi? O sensację i szantaż bo właścicielem firmy jest inwestor zagraniczny? Czy ktoś chce startować w nadchodzących wyborach i robi nazwisko oraz rozpoznawalność?
  Pogorszyły się warunki BHP? NIE. Panowie pracownicy wykonują pracę tak jak zakontraktowały strony w umowach o pracę . A teraz warunki umów nie odpowiadają? A gdzie były wówczas związki zawodowe? Na pielgrzymkach czy na wycieczkach? Chcę przypomnieć panom związkowcom że Firma PAROC należy do najlepszych pracodawców .

 • Link do komentarza marek środa, 04 sierpnia 2021 21:29 napisane przez marek

  pensji się zachciało. niech sie cieszą, że jest praca.

 • Link do komentarza radek środa, 04 sierpnia 2021 21:20 napisane przez radek

  Prawidłowo. Dość wyzysku.

 • Link do komentarza Miras środa, 04 sierpnia 2021 20:09 napisane przez Miras

  Jeśli sprzedają tyle produktów to podnieść cenę sprzedaży o 1zl i będzie dla wszystkich na spore podwyżki.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane