czwartek, 05 sierpnia 2021 10:13

Żuraw spod Gniezna przez trzy lata pokonał ponad 33 tys. km

 

Przeszło 33 tysiące kilometrów pokonał żuraw spod Gniezna, któremu trzy lata temu jako pierwszemu w Polsce zamocowano nadajnik GPS. 

D​okładnie 8 lipca 2018 roku młody żuraw, który narodził się w okolicy Gniezna i w okolicy Braciszewa w gminie Gniezno został zaobrączkowany oraz otrzymał także nadajnik GPS. Był to nietypowy projekt, którego zadaniem było śledzenie jego ruchów, kierunku migracji oraz miejsc zimowania. "Arcadio" - bo takie otrzymał on imię, był pierwszym żurawiem z GPS i jak wynika z dotychczasowych zestawień, przez trzy lata wykonał wiele podróży, latając po całej Polsce oraz krajach zachodnich. 

Pod koniec lipca podsumowano trzy lata funkcjonowania projektu, z których wynika iż Arcadio pokonał w tym czasie 33 673 kilometry, odwiedzając m.in.: Niemcy, Belgię, Francję, Luksemburg czy Czechy. Jak informują pomysłodawcy projektu, największą prędkość, jaką odnotował żuraw, wynosiła 112 km/h. Swoje pierwsze dwie zimy spędził w Lac du Der we Francji, a ostatnią w Polsce. W swoim "ojczystym" kraju żuraw preferuje loty przede wszystkim w rejonie Wielkopolski, Kujaw oraz fragmentu Dolnego Śląska i centralnej części kraju. 

 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane