sobota, 11 września 2021 10:33

Rozbite szkło, spożywanie alkoholu, wandalizm na terenie rekreacyjnym na os. Ustronie

 

W zasadzie od samego początku, jak tylko oddano do użytku nowy teren rekreacyjny przy ul. Sikorskiego, jest on celem działalności wandali. Mieszkańcy skarżą się także na nocne "imprezy".

Otwarty pod koniec czerwca plac zabaw z boiskiem itp. przy ul. Sikorskiego zastąpił dotychczas istniejący tu, nie w pełni zagospodarowany teren rekreacyjny. Inwestycja o wartości 984 tys. złotych, miała stać się dobrym miejscem dla najmłodszych mieszkańców tej części os. Ustronie, którzy do tej pory mogli co najwyżej korzystać ze starych, wysłużonych urządzeń lub udawać się do Parku Trzech Kultur.

Wkrótce też po otwarciu placu pojawiły się pierwsze akty wandalizmu, o których zresztą informowaliśmy - już w kilka dni po udostępnieniu tego miejsca, zatrzymano nieletniego chłopaka, który sprayem pomalował różne elementy infrastruktury. Wydawałoby się, że bliskie otoczenie bloków mieszkalnych sprawi, że to zdarzenie stanie się odosobnione, jednak co jakiś czas docierają do nas sygnały, że sytuacja na tym terenie wcale nie ulega poprawie. 

Dziś skontaktował się z nami jeden z mieszkańców pobliskich bloków, który zdecydował się przedstawić obraz sytuacji:Mieszkam w bliskim sąsiedztwie z nowo otwartym placem zabaw przy ulicy Sikorskiego. Codziennie obserwuje różnego rodzaju przejawy wandalizmu np. rozbite szkło na chodnikach czy pozostawiane puste butelki po napojach i alkoholu. Dziś to jest sobota podczas gry w piłkę z synem zaobserwowałem uszkodzenie linek napinających całość siatki. Młodzież oprócz możliwości rozrywki zaczyna stopniowo rozmontowywać poszczególne elementy - przyznaje pan Łukasz i z pewną ironią dodaje: - W tempie jakim to postępuje myślę że do końca wrześnie zniknie również sztuczna trawa.

Jako dowód mieszkaniec przekazał nam kilka zdjęć wykonanych tylko dzisiejszego ranka, na których widać pełno porzuconych puszek i butelek po piwie, ale także uszkodzone elementy siatek boiska. Patrol policji czy dzielnicowy byli chyba tutaj tylko na otwarciu. Po godzinie 22 jest tu istny stand up słów wulgarnych i pokaz siły głośników bezprzewodowych - dodał na końcu gnieźnianin.

Jak się jednak okazuje, sytuacje mające miejsce na tym terenie są znane chociażby Spółdzielni Mieszkaniowej, która kilka dni temu zaapelowała do mieszkańców z prośbą o reagowanie na wszelkie negatywne zachowania, jakie mają miejsce na tym terenie: W związku z licznymi aktami wandalizmu i zaśmiecaniem terenu przez użytkowników mimo dostępnych koszy na śmieci, Prezydent Miasta Gniezna oraz Zarząd Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zwracają się do wszystkich mieszkańców z apelem dotyczącym utrzymania porządku na terenie nowo powstałego placu zabaw przy ul. Sikorskiego - czytamy w apelu. Jak dalej dodano, boisko i teren placu zabaw zarządzane są przez GOSiR oraz mają być czynne od godziny 8 do 22. Życie jednak "kwitnie" tu często także późno w nocy.

Wystarczy jednak dobrze poszukać, że podobny apel spółdzielnia zamieszczała jeszcze w 2015 roku - wówczas wskazywano na dewastacje całego terenu, malowanie sprayem ścian budynków, łamanie ławek, zarywanie huśtawek czy naruszanie ciszy nocnej. Można więc zapytać, czy plac zabaw powstał w miejscu gdzie problem już występował czy teraz do niego powrócił. Tradycyjnie za usuwanie skutków "zabawy" kilku osób płacić będą wszyscy. 

 

18 komentarzy

 • Link do komentarza wilk wtorek, 21 września 2021 15:57 napisane przez wilk

  A pobronię tę młodzież,bo w sumie nic złego nie robi,wakacje były ,ciepło to sobie siedzą na ławkach,tak jest na każdym osiedlu,a że głośniej rozmawiają to jak każdy młodzian,ale przecież nikogo nie zaczepiają i nie dewastują,trochę tam puszek i butelek,a ILE KOSZY jest przy tym BOISKU ????? Byłem widziałem tylko........JEDEN!!!!! A przy placu dla dzieci DWA !!!! Kompleks za grubą forsę ,a zabrakło na kilka koszy więcej ????

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 16 września 2021 22:29 napisane przez Koryfeusz

  Ta młodzież jest zdemoralizowana często przez słuchanie rapu. Wystarczy tej muzyki zakazać i chociaż w połowie ograniczymy zachowania patologiczne wśród młodzieży. Dodatkowo pomoże w szkołach wojskowy rygor i dyscyplina.

 • Link do komentarza Czytelnik 2 czwartek, 16 września 2021 07:42 napisane przez Czytelnik 2

  Czytelnik . Masz rację. Taki kompleks powinien być na noc zamykany na klucz. A kto by na niego wtargnął byłby karany za wtargniecie na czyjś prywatny teren i osadzony w areszcie przynajmniej na 48 godzin. Jak by rodzice zaczęli przychodzić po swoje "pociechy na policje by je "wykupić " to może ten polski świat wyglądałby trochę inaczej

 • Link do komentarza Klaudiusz poniedziałek, 13 września 2021 20:04 napisane przez Klaudiusz

  Młodzież ma zbyt mało zajęć i rodzice są zbyt pobłażliwi. Powinni mieć tyle zadane, aby nie mieć czasu na takie imprezki. Do tego porządnie sprać pasem to się nauczą kultury i normalnego zachowania.

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 13 września 2021 10:41 napisane przez czytelnik

  W znanych mi krajach na zachodzie Europy tego typu place zabaw, ale także parki są zamykane po zmroku I nikt się nie złości, nikogo to nie dziwi i jest porządek. A u nas wymyślają monitoringi, na których niczego się nie dopatrzysz i potem szukaj wiatru w polu!

 • Link do komentarza realista poniedziałek, 13 września 2021 07:27 napisane przez realista

  O co wy macie pretensje ? a ilu ludzi zadzwoniło po Straż Miejska czy po Policję w godzinach po 21.00.?
  Jeden człowiek? A inni co ? Czego się boją ? Widocznie wokół tego terenu mieszkają same leniuchy i bojące dupy. Wiec niech mają to na co zasługują.

 • Link do komentarza ojciec poniedziałek, 13 września 2021 07:22 napisane przez ojciec

  A co tu się miesza Spółdzielnia Mieszkaniowa? Przecież to nie jest jej teren!!to jest teren Urzędu Miasta . Niech prezydent Grobelny sam sobie pilnuje swojego terenu. Niech się mieszkańcy cieszą , że jeszcze nie ma rajdowców kręcących kółka i palących opony na ich placu postojowym. Ale i na to w końcu przyjdzie czas. ojciec

 • Link do komentarza Kacha niedziela, 12 września 2021 23:04 napisane przez Kacha

  spółdzielnia apeluje o pilnowanie porządku :) a nie można tam było monitoringu założyć?

 • Link do komentarza ariel niedziela, 12 września 2021 15:13 napisane przez ariel

  piszecie że są tam kosze ale jakoś na zdjęciach ich nie widać ;]śmieszne jest to ze młodzież to rozmontowuje pytanie po co im to ? i jakie macie dowody że mówicie że to młodzież a nie 50 letni złomiarze ?;]

 • Link do komentarza Bierność niedziela, 12 września 2021 11:26 napisane przez Bierność

  Alinko zachęcam do zgłaszania takich sytuacji. Po jednym telefonie będziesz wiedziała, że organ ma Cię gdzieś. Mało tego. Zrobią z Ciebie debila co się czepia.

 • Link do komentarza Mieszkaniec niedziela, 12 września 2021 07:29 napisane przez Mieszkaniec

  Teraz ci co imprezowali powinni za karę przez miesiąc sprzątać ulice miast, może wtedy by się czego nauczyli

 • Link do komentarza Karaśka niedziela, 12 września 2021 02:01 napisane przez Karaśka

  To samo jest na Winiarach na Kazimierza koło stawku :) codziennie syf , same przekleństwa i bombanie muzyki :).

 • Link do komentarza Lokator niedziela, 12 września 2021 01:22 napisane przez Lokator

  Puki nie będzie monitoringu nadal będzie wandalizm

 • Link do komentarza Mieszkaniec sobota, 11 września 2021 17:07 napisane przez Mieszkaniec

  Patole

 • Link do komentarza Fanpol sobota, 11 września 2021 16:22 napisane przez Fanpol

  Problem jak zwykle te sam: brak policji i straży miejskiej w takich miejscach... Te służby wolą siedzieć w swoich biurach, a czasami tylko robić akcje, którymi się pochwalą na forum...

 • Link do komentarza Wasyl07 sobota, 11 września 2021 15:23 napisane przez Wasyl07

  Pytam się gdzie są patrole straży miejskiej i policji. A takich delikwentów złapać i na oczyszczanie miasta zagnać. Ale nie tylko na Ustroniu w całym Gnieźnie taki bajzel jest. Butelek puszek petów i wymiocin pełno. Podziękujmy za to nie kulturalnym mieszkańcom Gniezna. Wstyd podejrzewam że bałagan też mają w domach i mieszkaniach, no bo w głowie to na pewno.

 • Link do komentarza Alina sobota, 11 września 2021 14:16 napisane przez Alina

  Sądzę, że mieszkańcy powinni informować, gdy tylko takie "imprezki" mają miejsce, a policja interweniować w trybie szybkim

 • Link do komentarza JONY sobota, 11 września 2021 11:25 napisane przez JONY

  Niestety winę ponosimy my rodzice co dzieci mówię o osobach do 18-tego roku życia robią po 22 lub 23 poza domem. Wiem zaraz odezwą się wszyscy zwolennicy wolności i bezstresowego wychowania ale takie są efekty braku szacunku do wszystkiego od rodziców począwszy a na zabytkach kończąc

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane