sobota, 18 września 2021 13:42

Uroczystości dziękczynne na placu przy katedrze

 

W niespełna tydzień po uroczystości beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, w Gnieźnie odbywają się uroczystości związane z dziękczynieniem archidiecezji gnieźnieńskiej.

Uroczystości, które zostały zaplanowane na całą sobotę, odbywają się na Wzgórzu Lecha oraz w najbliższym otoczeniu. Głównym punktem wydarzenia była msza święta, podczas której wierni archidiecezji gnieźnieńskiej dziękowali za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Została ona odprawiona na placu przy katedrze.

Mszy świętej, sprawowanej przy udziale licznych księży, przewodniczył abp Wojciech Polak Prymas Polski przy współudziale abpa Henryka Muszyńskiego i abpa Józefa Kowalczyka. W swojej homilii wygłoszonej do wiernych podkreślano doniosłość wydarzenia, jakim była beatyfikacja oraz jej znaczenie na przestrzeni różnych wydarzeń związanych z postacią kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Do tych i wielu niezapomnianych wydarzeń, dopisujemy dziś, w XXI wieku wyniesienie przez Kościół do chwały ołtarzy naszego pasterza kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski - mówił abp Wojciech Polak, dalej dodając iż przez całe życie był on wierny jedynemu Bogu, a to co czynił, było jemu ofiarowane. - "Z wielu rzeczy musiałem zrezygnować" - wyznawał tutaj na katedralnym wzgórzu w 30-lecie swego posługiwania w Kościele gnieźnieńskim. "Ale jednego nie mogłem się wyrzec - odwagi męstwa i gotowości na każdą ofiarę, której Bóg ode mnie żądał." Wiemy, że żądał wiele - podkreślał jego postawę na przestrzeni lat posługi oraz obrony Kościoła w trudnych czasach komunizmu: - To właśnie stąd, ze Wzgórza Lecha przypominał nam przecież, żebyśmy pamiętali, że może łatwiej się będzie nam dźwignąć z niedoli gospodarczej, ale z tej strasznej fali rozkładu moralnego, która nas ogarnęła wydobywać się będziemy z wielkim trudem. Dlatego tłumaczył, że nie należy się oglądać na innych, choćby na polityków, żądając od nich, żeby to oni się odmienili, bo każdy musi zacząć od siebie - mówił Prymas Polski.

Podczas nabożeństwa Prymas przypomniał, że tego dnia w Laskach odbywa się podobne dziękczynienie - za beatyfikację Elżbiety Róży Czackiej, dlatego też do pierwszego czytania zaproszony został niewidomy Michał, gdyż zakonnica ta przez lata służyła takim osobom. Jak przekazano na koniec nabożeństwa, ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację odbędzie się w Gnieźnie podczas odpustu św. Wojciecha w kwietniu 2022 roku.

 

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza miejscowy wtorek, 21 września 2021 15:41 napisane przez miejscowy

    Wilku, nie było władz, ale też nie widać tam gnieźnian. Wszystko przyjezdne.

  • Link do komentarza wilk poniedziałek, 20 września 2021 17:15 napisane przez wilk

    Piękna i pamiątkowa uroczystość poświęcona Prymasowi Tysiąclecia !!! Dobrze,że nie było tutaj naszych żadnych władz miasta czy powiatu,bo oni są spadkobiercami tych wszystkich co za życia PRYMASA zwalczali jego !!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane