Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 września 2021 17:31

Nowe domy dziecka zostały otwarte

 

Długo oczekiwana inwestycja, jakimi są dwa nowe domy dziecka, została oficjalnie otwarta. Powiat Gnieźnieński tym samym spełnił wymagania, jakie od lat nakładała ustawa.

O potrzebie wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu domów dziecka mówiło się od jakiegoś czasu i obecny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego czynił starania, aby istniejące dwie placówki (w Gnieźnie i Trzemesznie) dostosować do wymagań ustawowych. Na to jednak składały się różne dyskusje, które nierzadko przeradzały się w dość ostre wymiany zdań podczas różnych posiedzeń. Ostatecznie jednak zadecydowano, że muszą powstać dwie nowe placówki, gdyż przepisy nakazują by w pojedynczym domu dziecka przebywało maksymalnie 14 dzieci. 

- Te dwa nowe ośrodki zostały wybudowane, bo tak nakazywała nam ustawa. Ustawa, która nie była realizowana przez wcześniejsze zarządy powiatu i tu nikogo nie oceniam, bo zapewne każdy sobie założył, że jest jeszcze czas. Czas się skończył w grudniu 2020 roku. Podjęliśmy natychmiast czynności, jak przyszliśmy w 2018 roku i udało się nam zlokalizować działkę spełniającą wymogi ustawowe i umieścić na niej dwa domy - przekazała wicestarosta Anna Jung. Obie placówki podlegają Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie.

- Ustawa zakłada, że te domy poza tym, że te dzieci, które zostały skrzywdzone przez los, jaki je spotkał, mają się czuć jak w domu. W związku z tym jest zmniejszona ilość dzieci w danym pokoju, jest jak najbardziej stworzona rodzinna atmosfera, przestrzeń czyli kuchnia, salon, wspólne miejsce gdzie mogą spędzać czas i indywidualne pokoje, które umożliwiają im zamknięcie się, odrobienie lekcji w ciszy i spokoju - mówiła Anna Jung.

- Dzieci uczestniczą w zwyczajnych zajęciach szkolnych, wracają ze szkoły, jedzą obiad i zaczynamy zwyczajne rodzinne życie, odrabianie lekcji, mówienie o tym, co się wydarzyło, mówimy o tym co chcemy, czego nie chcemy. Kadra wychowawcza jest bardzo dobra przygotowana - przyznała Dorota Perlik, dyrektor PCPR.

Uroczystość otwarcia domów dziecka wypełnił dobry humor wszystkich zaproszonych gości, wśród których nie brakowało władz powiatu, radnych powiatowych, policjantów oraz podopiecznych domu pomocy społecznej. Poświęcenie i uroczyste przecięcie wstęgi dokonano wspólnie z wychowankami placówki. 

Dwa nowe domy dziecka powstały na terenie działki należącej do Domu Pomocy Społecznej im. Małżeństwa Terakowskich przy ul. Wrzesińskiej. Same budynki znajdują się jednak tuż przy ul. Konopnickiej. W obu budynkach przebywa obecnie 28 dzieci, a pozostałe jeszcze 4 dzieci znajdują się w starej placówce przy ul. Paczkowskiego: - Ten dom jeszcze nadal istnieje, a nie wolno nam zrobić nadstanu. Liczba dzieci ma się zmniejszyć do końca grudnia 2021 roku. Tamte dzieci się po prostu usamodzielnią - dodała wicestarosta. 

Na razie Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego nie podjął jeszcze decyzji, co zrobić z budynkiem znajdującym się w Trzemesznie. Obiekt przy ul. Paczkowskiego był wystawiany na sprzedaż, ale do tej pory nie znalazł jeszcze nabywcy. 

 

Galeria

8 komentarzy