piątek, 08 października 2021 13:37

Ekonomik świętuje 120-lecie istnienia

 

Wyjątkowe uroczystości jubileuszowe odbywają się w ostatnich dniach w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Chrobrego, która świętuje 120 lat funkcjonowania na edukacyjnej mapie Gniezna i powiatu.

W 1901 roku przy ówczesnej ul. Lipowej (Lindenstrasse) została otwarta pierwsza w Gnieźnie, publiczna szkoła zawodowa, jaką była Miejska Szkoła Rzemieślniczo-Handlowa. Na przestrzeni kolejnych dekad różne były jej koleje losu oraz kierunku funkcjonowania - od gastronomii po odzieżówkę. Obecnie, już jako Zespół Szkół Ekonomicznych im. kard. Stefana Wyszyńskiego, jest technikum z określonym zakresem kształcenia. 

- W ramach jubileuszu 120-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych od tygodnia trwają różne okolicznościowe imprezy. Są to między innymi konkursy matematyczne, działania artystyczne, takie, aby młodzież można było razem zintegrować - wszyscy razem, ramię w ramię, nauczyciele i młodzież przygotowują i świętują ten jubileusz - mówił Łukasz Muciok, dyrektor "Ekonomika".

Nadanie nowej nazwy szkoły oraz jubileusz był okazją do tego, by nadać placówce nowy sztandar, który został poświęcony podczas dzisiejszej mszy w katedrze. Podczas uroczystości w auli szkolnej, wprowadzono stary, wykonany w 2007 roku, a następnie nowy. Po tym dokonano ich symbolicznej zamiany. 

Z okazji 120-lecia szkoły wydana została także publikacja autorstwa Anny Kowszewicz i Beaty Kozłowskiej. Zawarto w niej wszystkie informacje, jakie udało się znaleźć na temat placówki z całego tego okresu. - W książe znajdziemy wiele tajemnic, które udało się ostatnimi czasy rozwikłać, dotyczących historii szkoły - ludzi i budynku. Bardzo wiele dowiedzieliśmy się z wcześniej nieznanych projektów szkolnych, do czego służą niektóre, tak naprawdę zapomniane pomieszczenia. Dowiedzieliśmy się, że układ klas został zupełnie zmieniony, a wejścia do szkoły były zupełnie gdzieś indziej - mówiła Anna Kowszewicz, nauczycielka historii w "Ekonomiku". 

W miniony czwartek uczniowie na dziedzińcu szkoły zakopali kapsułę czasu, która ma zostać odkopana w 2051 roku na jubileusz 150-lecia szkoły. W środku znalazły się pamiątki z dzisiejszych czasów. Sporo eksponatów znalazło się także na okolicznościowej wystawie, a także w sali pamięci, gdzie zebrano maszyny do szycia, stare fotografie i inne przedmioty związane z dziejami szkoły.

Uroczystość była okazją do spotkania z byłymi pracownikami placówki - przede wszystkim emerytowanymi nauczycielami, których wielu pojawiło się w auli. - Jest to szkoła wyjątkowa z wielu powodów. Przede wszystkim bogata w swoją historię, oraz zasługi, które dla tego regionu, dla miasta Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego położyła. Jest to też moja szkoła, którą kończyłem, wiem, jak wygląda kształcenie w niej. Zatem jest to szkoła, która miała doskonały kontakt z rynkiem pracy i która zawsze nadążała za zmieniającą się rzeczywistością gospodarczą. Zawsze zmieniała w stosownym czasie kierunki kształcenia. Z tego powodu należy ją cenić i w związku z tym jest chyba bardzo lubiana w mieście i powiecie - przyznał Jerzy Stachowiak, dyrektor "Ekonomika" w latach 1990 - 2007.

Licznie przybyli goście podczas gali wygłaszali słowa gratulacji z okazji jubileuszu, życząc kolejnych lat pomyślności i rozwoju szkoły. 

 

10 komentarzy

 • Link do komentarza euzebia czwartek, 28 października 2021 12:13 napisane przez euzebia

  Antymaseczkowcom gratuluję braku rozumu w CUN.

 • Link do komentarza Aleksandra środa, 27 października 2021 23:34 napisane przez Aleksandra

  Zgadzam się z tymi maseczkami. Sama nie noszę bo to jest straszne cholerstwo, źle się czułam jak 2 lata temu założyłam na chwilę do sklepu.
  Chodzi o fakt że pie prza tyle o zdrowiu a sami gdzieś to mają ale wymagają od ludzi i ludzie są szykanowani!
  Chore jest dla mnie przymus tych masek na twarz... współczuję ludziom którzy je maja cały dzień na sobie. Choroby dróg oddechowych gwarantowane. Ale kto teraz udowoni że te choróbska to właśnie przez maski??

 • Link do komentarza młody środa, 27 października 2021 14:39 napisane przez młody

  W punkt! Brawo senior, nareszcie kilka słów prawdy o maseczkach!

 • Link do komentarza senior wtorek, 26 października 2021 23:52 napisane przez senior

  Nudziarze jesteście, te maseczki są funta kłaków warte. One przynoszą więcej szkody, niż rzekomego pożytku. Poczytajcie sobie fachową literaturę i posłuchajcie specjalistów. A najwięcej śmiechu mam, gdy widzę, jak ludzie wchodzą do sklepu i z brudnej na ogół kieszeni wyciągają szmatę zwaną pieszczotliwie maseczką i zakładają na twarz. Miliony zarazków i brudu jest na niej i oddychanie przez takie niby "sito" powoduje większe niedyspozycje, niż jakaś tam ochrona - przed czym? Naprawdę ludzie, włączcie myślenie i nie piszcie tutaj takich głupot, bo powtarzacie je, jak papugi. Maseczka, żeby spełniała swoje zadanie powinna być używana w zasadzie tylko jeden raz! A one są nie tylko pełne mikrobów , a my możemy tymi bakcylami dopiero naprawdę zarazić innych! Mało tego, znane są liczne przypadki, gdy ludzie co jakiś czas przepierają te szmatki, to już jest prawdziwe kuriozum. Więc donosicielom radzę: Ogarnijcie się ludzie!!!

 • Link do komentarza Redakcja wtorek, 26 października 2021 20:57 napisane przez Redakcja

  Proszę samemu zgłosić, ale chyba na to zabraknie odwagi:)

 • Link do komentarza Stefan12 wtorek, 26 października 2021 10:33 napisane przez Stefan12

  Proszę redakcje o zgłoszenie na Policje zawiadomienia o możliwości popełnienia wykroczenia przez uczestników tego zgromadzenia bez obowiązkowych maseczek i dołączenie materiału dowodowego w postaci zdjęć.

  To jest skandal jak przedstawiciele władzy, na każdym szczeblu i z każdej opcji politycznej okazują nam lekceważenie poprzez nieprzestrzeganie przepisów które wydają, a nas, społeczeństwo tresują jak psy i każą np. stać na schodach w kolejce do okienka, bo urząd zamykają zupełnie bezprawnie.

 • Link do komentarza kapelan niedziela, 10 października 2021 09:14 napisane przez kapelan

  Wydrukuję sobie te zdjęcia i będę pokazywać starym babom, co w sklepach wszystkim zwracają uwagę, że nie mają maseczek na twarzy. Skoro od lewa do prawa, od chłopa po kapłana nie potrzeba ich, to o co w tym chodzi?

 • Link do komentarza Oski sobota, 09 października 2021 00:09 napisane przez Oski

  Największa szkoła w powiecie... To dlatego dzieci szkół średnich uczą się do godz. 19.30?

 • Link do komentarza Gnieźniok piątek, 08 października 2021 20:52 napisane przez Gnieźniok

  a maseczki?

 • Link do komentarza Marek Dener piątek, 08 października 2021 15:44 napisane przez Marek Dener

  Jak zwykle na imprezie gdzie są politycy koronawirusa nie ma i w pomieszczeniu zamkniętym maseczek nosić nie trzeba.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane