środa, 20 października 2021 10:33

W kolejce do urzędniczego okienka

 
W kolejce do urzędniczego okienka zdjęcie nadesłane

Póki co nie zanosi się, że mieszkańcy chcący załatwić niektóre sprawy w Urzędzie Miejskim, będą mogli korzystać z wygodniejszego sposobu.

Kilka dni temu skontaktowała się z nami jedna z gnieźnianek, która postanowiła się podzielić refleksją nad tym, jak wygląda sposób obsługi petenta w korytarzu Urzędu Miejskiego. Dla osób, które w ciągu ostatnich miesięcy nie miały ku temu sposobności przypomnimy, że ciągle odbywa się ona przez okienka w drzwiach korytarza, na którym znajdują się schody wejściowe do Magistratu. 

- Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Udałam się do naszego Urzędu Miasta. Mimo ewidentnych problemów z samodzielnym poruszaniem się podeszłam pod schody z opiekunem. Jednak musiałam krążyć z jednego okienka do drugiego, by wypełnić potrzebny formularz. Pośrodku schodów stoi stolik, który bardzo utrudnia przemieszczanie się. A gdy dochodzi się do okienka - coś w stylu "stoliczka podpórki" całe jest obluzowane i chwieje się... Ośmieliłam się zapytać - czy naprawdę osoba niepełnosprawna musi w takich warunkach wypełniać papiery? Udano, że nie słyszy się mego pytania. I pokazywano, gdzie jeszcze wypełnić dokument. Rozumiem, że pani z okienka nie odpowiada za takie warunki. Rozumiem, że mamy czasy covida. Ale czy osoby pracujące w urzędach nie wychodzą do miasta, na spacery i po zakupy do sklepów? Zostają tam zamknięci na stałe, bo boją się wirusa? I tylko od czasu do czasu spogląda się w okienko? Paradoksy codzienności są niewyobrażalne... I choć jest to bardzo przykre urząd, to tylko urząd - jakby nie liczył się człowiek, tylko sam papierek... - przekazała gnieźnianka, prosząca o anonimowość. Jak przyznała, nikt nie zasugerował się jej stanem zdrowia i nie zdecydował się na zaoferowanie chociażby innej formy obsługi: Opiekun czuwał bym nie spadła ze schodów i mogła wypełnić papiery - dodała na koniec. 

Wspomnijmy, że do Urzędu Miejskiego prowadzi także drugie wejście, dedykowane osobom niepełnosprawnym, gdzie również znajdują się długie schody. Jest tam też specjalny dźwig dla wózków inwalidzkich, co jednak wciąż nie zmienia obrazu sytuacji. Zwłaszcza, że spora część instytucji w ostatnich miesiącach zmieniła formę obsługi petentów, otwierając się na mieszkańców - chociażby Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Nie raz już się zdarzyło, że mieszkańcy zwracali się do nas z uwagą iż obecny sposób przyjmowania spraw w Urzędzie Miejskim jest mało komfortowy (na schodach), a do tego równie mało prywatny i wszyscy w pobliżu oczekujący słyszą, w jakiej sprawie się przychodzi.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Urzędem Miejskim, by dowiedzieć się, jak długo jeszcze taka forma obsługi będzie stosowana. W odpowiedzi otrzymaliśmy, że procedury wprowadzone w związku z pandemią miały służyć zapewnieniu bezpieczeństwa obsługiwanym, jak i pracownikom Magistratu:Do tej pory ta forma obsługi się sprawdza i jest dostosowana do możliwości lokalowych urzędu, w tym jego zabytkowej architektury. Klienci Urzędu obsługiwani na bieżąco, a w urzędzie nie ma opóźnień - otrzymaliśmy w odpowiedzi z Urzędu Miejskiego. Jak dalej dodano: - W ostatnim czasie zmieniono również zasady przyjmowania wniosków w sprawie i wydawania dowodów osobistych. Mieszkańcy przychodzący załatwić tę sprawę do Urzędu, korzystają ze specjalnego, wydzielonego wejścia z domofonem, obsługiwani są na miejscu, w pokojach, w sposób indywidualny, z zachowaniem wszelkich procedur sanitarnych. Każdorazowo, jeśli sprawa, z którą przychodzi mieszkaniec, wymaga dłuższej rozmowy czy przekazania wrażliwych informacji, może ona odbyć się w środku w Urzędzie, klient musi jednak wyraźnie zasygnalizować taką potrzebę. Urząd bowiem nie jest zamknięty dla mieszkańców, a otwarty, choć na innych zasadach, wymuszonych zagrożeniem epidemiologicznym. Jak dodano na końcu, w związku z kolejną falą zakażeń, zapowiadaną w ogólnopolskich mediach, obsługa petentów ma pozostać bez zmian. 

Obecnie, w obliczu rozprzestrzeniającej się 4 fali Covid -19, oraz niewiadomych związanych z nadchodzącymi miesiącami jesienno- zimowymi, obsługa klientów w Urzędzie Miejskim pozostanie bez zmian.

17 komentarzy

 • Link do komentarza Kiniu poniedziałek, 25 października 2021 14:04 napisane przez Kiniu

  Brawo Emeryt!!!.
  Szczepienia miały dać ponad 90% odporność. Jeżeli urzędnicy są zaszczepieni to dlaczego my mieszkańcy mamy stać za drzwiami i czekać aż ktoś łaskawie raczy nas obsłużyć. Mamy 21 wiek gdzie technika jest daleko posunięta, ale widocznie w urzędzie panuje średniowiecze. PO prostu żenada.

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 24 października 2021 23:29 napisane przez urzędas

  Urszula nie kłam, boczne dolne drzwi sa zamknięte na klucz. Chyba masz chody w UM, bo normalnego petenta tam nie wpuszczą!

 • Link do komentarza pytacz niedziela, 24 października 2021 08:16 napisane przez pytacz

  Tej, kliencie, a rzekomo cały urząd miejski zaszczepiony, to czego się boją w takim razie?

 • Link do komentarza Klient sobota, 23 października 2021 15:36 napisane przez Klient

  Wczoraj ponad 6000 nowych zakażeń. Może prezydent ma więcej oleju w głowie od właścicieli marketów, którym chodzi tylko o kasę. Maseczek już nikt nie zakłada. Poza tym jak kilka wydziałów pójdzie na l4 to co wtedy zrobią komentujący. Nawet namiot Wam nie pomoże bo nikt Was nie obsłuży.

 • Link do komentarza urszula164 sobota, 23 października 2021 14:15 napisane przez urszula164

  Załatwiałam sprawę w urzędzie podeszłam do okienka następnie przyszedł urzędnik weszłam do środka bocznymi drzwiami załatwiłam wszystko bez problemu kolejki żadnej nie było a robiłam to kilka razy.

 • Link do komentarza wilk piątek, 22 października 2021 14:30 napisane przez wilk

  Wybieraliście nieudaczników z postkomuny tzw, drużyny budasza to teraz nie narzekać !!!Ta nasza "nowoczesna" władza miejska,cofa nas do swoich najlepszych czasów,czyli komuny !!! A jeszcze czekają nas podwyżki za wodę,śmieci ogrzewanie i inne opłaty ku chwale prezydenta i jego wiernych towarzyszy !!!Chcieliście ludzie to macie hahahahahahaha !!! LEMINGI typowe i prawdziwe !!

 • Link do komentarza spróbuj Grobelny. piątek, 22 października 2021 10:52 napisane przez spróbuj Grobelny.

  Czy nie można przenieść przyjmowania petentów do części piwnicznej ( od wejścia z podwórza)? Czy nie można na podwórzu ustawić dużego namiotu dal osób czekających na swoją kolejkę tak jak zrobiła to przychodnia na ulicy Podkomorskiej ?

 • Link do komentarza janciovodnik piątek, 22 października 2021 02:37 napisane przez janciovodnik

  Niestety urzednicy znaleźli sobie pretekst żeby nie przyjmowac petentów w urzędach. Nikt nie widzi, nikt nie komentuje. Sielanka.
  Wstyd a pensje mają z naszych podatków !!!
  Jak zauważono w komentarzach, przeciez nie siedzą 24h/dobę tylko w urzędzie.

 • Link do komentarza micio czwartek, 21 października 2021 12:51 napisane przez micio

  Jest takie cos jak ochrona danych osobowych.... na schodach tłumy sie kłębią- każdy słyszy w jakiej sprawie przyszedłeś... jak poddany schylasz sie na schodach aby powiedzieć do pseudo okienka- wybita szybka-.... jeszcze brakuje kija którym by sie pukało i przyzywało urzędasa.... jest rok 2021 a cofnęliśmy sie o 30 lat jak nie więcej... Jaki pan taki kram

 • Link do komentarza młody czwartek, 21 października 2021 11:41 napisane przez młody

  Dla kolejkowiczów przed urzędem są przewidziane jeszcze kolejne udogodnienia. Jest październik, Zaczynają się już pojawiać porywiste wiatry i obfite deszcze. Petenci urzędu pana Budasza i Grobelnego będą więc mogli się nałykać zimnego wiatru, zmoknąć do suchej nitki i w efekcie zachorować na grypę. DZIĘKUJEMY panie prezydencie.

 • Link do komentarza J 23 czwartek, 21 października 2021 11:17 napisane przez J 23

  Emeryt BRAWO. Nic dodać nic ująć. Jaki prezydent takie załatwianie spraw, Dziwne, że jak rozdaje publicznie medale rodzinie to zakazów sanitarnych nie ma.

 • Link do komentarza Tomii czwartek, 21 października 2021 09:19 napisane przez Tomii

  Szkoda tylko że panie urzędniczki nie widza zagrożenia epidemiologicznego jak latają po marketach. Ale żeby latać po marketach to też trzeba mnieć czas a najlepjej jak jest on w godzinach pracy a petent najlepjej jak nie widzi że nie ma pracownika w godzinach pracy .
  Takie absurdy to tylko wGnieźnie pod rządami Budasza bo on za to jest odpowedzialny

 • Link do komentarza Ola środa, 20 października 2021 20:16 napisane przez Ola

  Zamknęli się nygusy w swoich pokojach i kawki spijają a petentów traktują jak nieproszonych gości

 • Link do komentarza urzędas środa, 20 października 2021 15:25 napisane przez urzędas

  Też uważam, ze sposób załatwiania petentów w gnieźnieńskim urzędzie miasta jest skandaliczny. Ciekawe, ze inne instytucje jak np. banki potrafią tak zorganizować pracę, ze wpuszcza się określoną liczbę klientów na hol i przy okienkach nikt potem nikomu nie przeszkadza. Jest maseczka, jest płyn, jest dystans i wszystko można załatwić z godnością.

 • Link do komentarza Mieszko środa, 20 października 2021 12:51 napisane przez Mieszko

  Przechodzę codziennie obok urzędu i nie widziałem tam takiej kolejki. Można wiedzieć, kiedy było robione to zdjęcie? Może to prowokacja. Jakoś na inne grupy społeczne nacisków nie ma. Nauczyciele cały zeszły rok siedzieli w domach.

 • Link do komentarza klient środa, 20 października 2021 12:41 napisane przez klient

  Jakoś do lekarzy na NFZ też nie można się dostać i nikt nie krzyczy. Tutaj można sprawy załatwić elektronicznie lub udać się do okienka. Normalne, że jak w jednym czasie zejdzie się wielu ludzi to będzie kolejka. Sądzę, że osoby niepełnosprawne mogą wcześniej zadzwonić i umówić się z pracownikiem na daną godzinę.

 • Link do komentarza emeryt środa, 20 października 2021 11:41 napisane przez emeryt

  Jeżeli przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Gnieźnie twierdzi, że ta okienkowa forma przyjmowania interesantów się sprawdza, to znaczy, ze on nie nadaje się na urzędnika, jak również ci, którzy za ten system odpowiadają. Jestem osobą pełnosprawną i jestem oburzony trybem, jako został zorganizowany przez niekompletny gnieźnieński ratusz. Pomijając fakt, że tzw. okienko jest wybitą szybką z jednej kratki drzwi (!), że rzeczywiście parapecik od strony interesanta się kołysze i jest tak mały, ze nie można na nim rozłożyć żadnego dokumentu, pomijając fakt, ze nie ma podestu przed tym "okienkiem" tylko są schody, na których stoi się niewygodnie, należy dodać, że w tym byle jak skonstruowanym pomieszczeniu wszyscy wszystko słyszą, a więc to, kto z jakim problemem się zmaga i przychodzi do urzędu. To jest jeden z większych skandali tej władzy, to jest lekceważenie gnieźnian i arogancja władzy w stosunku do petentów. Urząd ma wiele innych możliwości, które można by było zaadaptować na potrzeby kulturalnego i przede wszystkim dyskretnego załatwiania urzędowych spraw lokalnego społeczeństwa, ale jak widać w tej instytucji mimo zatrudniania rzeszy urzędników brakuje jednego, który ruszyłby głową i przestał odnosić się do ludzi z taka pogardą. Natomiast kolejka oczekujących na dworze jest dopełnieniem cynizmu osób odpowiedzialnych za ten stan rzeczy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane