czwartek, 28 października 2021 08:20

Kwesta na gnieźnieńskich cmentarzach

 

Zapraszamy do wsparcia kwesty publicznej na rzecz renowacji nagrobków osób szczególnie zasłużonych dla miasta Gniezna.

Wszystkich, którzy w przededniu Wszystkich Świętych będą przybywać na gnieźnieńskie nekropolie, zachęcamy do wspierania zbiórki pieniężnej organizowanej 31 października na cmentarzach. Inicjatywa, która organizowana jest już od wielu lat, pozwoliła dotychczas na uratowanie od zniszczenia kilku miejsc pochówku osób zasłużonych dla Grodu Lecha. Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na odnowienie nagrobku Klemensa Waberskiego, muzyka, pedagoga, animatora, człowieka kultury. 

Kwesta odbędzie się w niedzielę 31 października 2021 r. w godzinach od 10.00-16.00 na cmentarzach: św. Piotra, św. Krzyża oraz przy ul. Witkowskiej. Uczestnicy zbiórki będą posiadać zarówno puszki, jak i odpowiednie identyfikatory uprawniające do uczestnictwa w akcji. Redakcja Gniezno24.com, jak co roku, również włącza się do kwestowania - zachęcamy do wsparcia!


Klemens Waberski - urodzony w 1907 roku, jako syn znanego przed wojną browarnika Ignacego Waberskiego, już w 1933 roku założył zespół znany jako Revelersi, pokazując wyjątkowo aktywne podejście do promowania muzyki, także w formie rozrywkowej. Jeszcze przed wojną nawiązał kontakt z poznańską rozgłośnią Polskiego Radia, dla którego przygotowywał różne opracowania dla dzieci i młodzieży. Po wojnie jego aktywność jeszcze bardziej wzrosła. Przez 30 lat kształcił w Szkole Muzycznej, a przy tym znany był jako prywatny nauczyciel muzyki, a także stroiciel fortepianów. Organizował różne kółka muzyczne, działał w Powiatowym Domu Kultury w Gnieźnie, Ośrodku Kultury we Wrześni. Komponował także liczne piosenki na konkursy i różne inne okazje. W 1985 roku został uhonorowany odznaczeniem Zasłużonego dla Miasta Gniezna. Zmarł 11 września 1991 roku - w tym roku mija 30 lat. Z tej okazji Miejski Ośrodek Kultury, który nosi jego imię, organizuje cykl kilku spotkań ze swoim patronem w tle. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane