piątek, 29 października 2021 11:50

„Czujemy się bardzo mocno niedocenieni”

 

Po samorządzie miejskim, także powiat zdecydował się odnieść do tego, na jakim poziomie otrzymał wsparcie w ramach programu rządowego. Po raz kolejny pojawiają się opinie o braku przejrzystości w miejsce uznaniowości.

W odniesieniu do pieniędzy, których rozdysponowanie w poszczególnych samorządach przedstawiono w miniony poniedziałek, teraz Starostwo wyraziło swoją opinię na temat otrzymanej puli pieniędzy. 

- Mamy grupy samorządów, które mówią o tym ile straciły, ale są też grupy, które mówią, ile zyskały. Tu jest wyraźnie widoczny taki podział - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński. Jak stwierdził, powiat gnieźnieński z tytułu Polskiego Ładu ma stracić 7 mln złotych, a zyskać niespełna 4,5 mln złotych dzięki otrzymanym środkom na jeden z projektów. Jak jednak dodał, tak samo jak w przypadku Gniezna, Starostwo starało się o pieniądze na trzy:

 • Poprawa efektywności energetycznej budynków oświatowych Powiatu Gnieźnieńskiego – 4,5 mln złotych
 • Rozwój i modernizacja infrastruktury Mariny w Powidzu, realizacja autobusu interaktywnego (edukacja w zakresie innowacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym), rewitalizacja stacji Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej - 34,2 mln złotych
 • Modernizacja sieci dróg, poprzez przebudowę nawierzchni na odcinkach, gdzie występują głównie zagrożenia związane z bezpieczeństwem użytkowników - 18,7 mln złotych.

Z powyższych trzech promesę otrzymał tylko pierwszy. Jak przyznał starosta, przedstawiciele powiatu, podobnie zresztą jak Miasta Gniezna, czują się „bardzo mocno niedocenieni” w kontekście podziałów środków. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja z podziałem pieniędzy na poszczególne powiaty z miastami wielkości Gniezna:

 • powiat koniński – 4 mln 714 tys. złotych – 1 projekt
 • powiat pilski – 12 mln 65 tys. złotych – 1 projekt
 • powiat ostrowski – 14 mln 674 tys. złotych – 2 projekty
 • powiat leszczyński – 4 mln 702 tys. złotych – 1 projekt
 • powiat inowrocławski – 1 mln 452 tys. złotych – 1 projekt

Na podział środków można spojrzeć też pod kątem liczby ludności. Pod tym względem powiat gnieźnieński znajduje się na trzecim miejscu, zaraz za powiatem poznańskim i ostrowskim. Patrząc jednak przez pryzmat kwoty otrzymanej przez wszystkie samorządy powiatu konińskiego (112 mln złotych), nasz region znajduje się jednak na tyle stawki uhonorowanej środkami z Polskiego Ładu.

- Nasz niepokój budzą kompletnie niezrozumiałe kryteria naboru, przyznawania tych projektów. Mam wrażenie, że to wszystko opiera się na uznaniowości – gdzieś jakiś urzędnik, na podstawie jakiś informacji, postanawia wybrać, że będzie rozpatrzony pozytywnie taki wniosek, a nie inny - stwierdził starosta. Dowodem na to, że niektóre wnioski mogły otrzymać „wsparcie i rekomendację” konkretnych osób, świadczy wpis na oficjalnej stronie Gminy Mieleszyn, która dziękuje jednemu z parlamentarzystów.

Władze powiatu wyrażają nadzieję, że drugi nabór w ramach Polskiego Ładu umożliwi realizację projektów, które pozwolą zwrócić utracone dochody, a jednocześnie kryteria przyznawania środków będą bardziej klarowne dla wnioskujących.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Piotr niedziela, 31 października 2021 20:58 napisane przez Piotr

  Grucha i Budasz plują na polski rząd, więc nie dostali. I bardzo, k., dobrze.

 • Link do komentarza Filip niedziela, 31 października 2021 17:01 napisane przez Filip

  Grucha ty każde pięniądze prze......lisz, łącznie ze swoimi. Znam twoje wcześniejsze "biznesy".

 • Link do komentarza bezpartyjny niedziela, 31 października 2021 12:09 napisane przez bezpartyjny

  Oczywiście na forum leje się nienawiść do PO? Ludzie co się z wami dzieje? Nie można bez nienawiści?

 • Link do komentarza emil niedziela, 31 października 2021 07:50 napisane przez emil

  Calkowicie w 100 procentach popieram wilka!Zeby cos otrzymac to trzeba skladac rzetelne wnioski,a nie tylko popierac POpaprancow!

 • Link do komentarza wilk sobota, 30 października 2021 16:06 napisane przez wilk

  Jak prezydent Gniezna jedzie na marsze podległości, o jakimś kłamliwym polexicie, zwołane przez niemieckiego wysłannika do Polski tzw. "krula" Europy do ........TORUNIA,nie wiem czemu,wstydzi się poprzeć na miejscu ???? A wcześniej poparł strajki nienawistnych ,wulgarnych heks,a do tego stwierdził,że Jarek namawia do.......wojny ?????????W wyborach prezydenckich poparł.......płaczka nad Konstytucją!!! A dziś twierdzi,że POLSKI ŁAD,jest szkodliwy dla mieszkańców,bo pewnie więcej pieniędzy zostanie w ich kieszeniach,a nie w sitwie , samorządach TO CO się DZIWIĆ !!!!!Ja bym nie dał np. w tym wypadku ani grosza,takiej władzy !!!

 • Link do komentarza zzzz piątek, 29 października 2021 18:29 napisane przez zzzz

  Marina w Powidzu to powiat Słupecki.

 • Link do komentarza qter piątek, 29 października 2021 14:12 napisane przez qter

  Najpierw niech Pan Starosta pokaże własne autorskie osiągnięcia (pomysły i realizację), a dopiero później zanosi się płaczem. Może by tak wziąć przykład z innych powiatów. Dla niezguły szkoda kasy, a wyborcy (mieszkańcy powiatu) cierpią, zresztą na własne życzenie, bo taką władzę wybrali.

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski piątek, 29 października 2021 13:23 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Gdzie rządzą POpaprańcy, tam ,, pieniedzy nie ma... i nie będzie ". Skoro fundusze zostały okrojone, znaczy, że kiepsko rządzą się tymi, które dostali wcześniej. Czas w końcu rozliczyć sprawujących władze i wybrać kompetentnych urzędników... POpaprańcy od wielu miesięcy dobitnie pokazują jak NIE DBAJĄ o powiat i miasto. Pieniądze to nie wszystko. Złożone obietnice dawno zapomniane. Zaufanie jest bezcenne...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane