czwartek, 11 listopada 2021 13:28

Uroczystości 103. rocznicy odzyskania Niepodległości

 

Tegoroczne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podobnie jak co roku, miały uroczysty przebieg.

Nieodłącznym elementem corocznych obchodów tego święta jest wspólna msza święta oraz składanie kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Po ubiegłorocznej, bardzo okrojonej wersji i bez dużych zgromadzeń, obecne znowu przypominały te, do których wszyscy przyzwyczaili się w poprzednich latach.

Uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w bazylice św. Wojciecha pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Na nabożeństwie pojawiły się liczni przedstawiciele parlamentu, samorządu, służb mundurowych a także delegacje z pocztami sztandarowymi.

W trakcie homilii Prymas Polski zwrócił się do zgromadzonych: - Dziś jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy w nadejście tej wolności nigdy nie zwątpili, którzy nadzieję na odzyskanie pełnej niepodległości rozpalali i podtrzymywali, którzy wreszcie mądrze wykorzystali ówczesną koniunkturę międzynarodową i wspólnym wysiłkiem przywrócili Polskę na mapie Europy. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania rzeszy ludzi dobrej woli, tych spod znaku Piłsudskiego, i tych spod znaku Dmowskiego, ludzi Witosa, Paderewskiego i Korfantego, którzy dobro Ojczyzny postawili ponad partyjnymi podziałami i partykularnymi interesami. Mieli własne, często sprzeczne poglądy, nie byli wolni od różnorakich animozji, ale rozumieli, że niepodległość Polski, jej przyszłość, jest wartością nadrzędną - mówił abp Wojciech Polak. W trakcie kazania nawiązał także do obecnej sytuacji na wschodniej granicy kraju, określając działania państwa białoruskiego jako haniebne i godne potępienia. Nabożeństwu towarzyszył śpiew Chóru Prymasowskiego.

Po mszy świętej, jej uczestnicy udali się na plac przed katedrą, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po powitaniu przybyłych delegacji, do wszystkich zgromadzonych, nastąpiło rozwiązanie konkursu na patriotyczną postać, który był skierowany do najmłodszych mieszkańców Gniezna. Tuż po tym wystartował VII Bieg Niepodległości, a następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. 

 

 

 

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza zdezorientowany piątek, 12 listopada 2021 00:41 napisane przez zdezorientowany

    Czy może mi ktoś kompetentnie wytłumaczyć, jak można być aktywistą partii popierającej zabijanie dzieci pod sercem matki, a także występującym publicznie na dziwnych zgromadzeniach z tym związanych i jednocześnie czynnie uczestniczyć w mszach świętych łącznie z przyjmowaniem Komunii świętej?

  • Link do komentarza Batman czwartek, 11 listopada 2021 15:49 napisane przez Batman

    Odzyskano chyba Niewolnictwo,a nie Niepodległości!Dobrze to było kiedyś,a nie dziś.

  • Link do komentarza Kawa czwartek, 11 listopada 2021 15:07 napisane przez Kawa

    No, super się to ogląda. Wczoraj było je... PIS a dziś w pierwszych rzędach w kościele?!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane