wtorek, 16 listopada 2021 14:08

Śmieci zalegają aż po grób

 

Z naszą redakcją skontaktował się jeden z mieszkańców Gniezna, który poinformował nas o widoku, jaki zastał na cmentarzu św. Wawrzyńca od strony ul. Kadłubka. 

Stały problem każdego okresu po "Wszystkich Świętych" - wszechobecne tony śmieci - jest teraz szczególnie zauważalny. Dwa tygodnie po tym, kiedy wszystkie cmentarze rozświetlają się tysiącami zniczy, wszystkie w większości są usuwane z grobów. Efekty tego widać na każdej nekropolii, gdzie kontenery w krótkim czasie wypełniają się odpadami, a jeden z takich widoków zaprezentował nam gnieźnianin, który odwiedził nekropolię w południowej części miasta. 

Jak przekazał, zdjęcia wykonane zostały w niedzielę i przesłane do zarządu cmentarza, ale nie poprawiło to sytuacji i dlatego właśnie skontaktował się z nami. Ponieważ fotografie wykonane zostały dwa dni wcześniej, a mieszkaniec utrzymywał iż sytuacja wygląda tylko gorzej, sprawdziliśmy temat na miejscu we wtorek - odpadów jest jeszcze więcej i zbierają się przy pobliskich grobach.

- Przypominam, że wykupując miejsce na cmentarzu, wykupiliśmy je na cmentarzu, a nie na śmietniku. Zmarłym należy się szacunek i godne miejsce, a rodzinom pogrążonym w rozpaczy spokój, tym bardziej, że z opłaty za pokładne finansowane jest wywożenie śmieci - pisze pan Marcin. 

Wygląda na to, że wina leży po obu stronach, bo odwiedzający cmentarz ze zwykłego lenistwa, odpady po prostu rzucają po jednej stronie wypełnionego kontenera, przy samych grobach, zamiast zachować trochę "godności" i porzucać je po drugiej stronie. Jako winnego mieszkaniec wskazuje przede wszystkim zarządcę, bo jego zdaniem odpady nie są na bieżąco wywożone z cmentarza w tym trudnym okresie. Efekty są aż nadto widoczne. W tej sprawie próbowaliśmy skontaktować się zarówno z zarządcą oraz administracją cmentarza, jednak póki co - bezskutecznie. 


Komentarz. Abstrahując od tego widoku, nieco dalej od mniejszego kontenera stoi znacznie większy, wypełniony odpadami po brzegi. Tak wygląda pamięć po Wszystkich Świętych - wypalona, w sporej części nawet niezdatna do przetworzenia, trafia po prostu na śmietnik. 

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza Czytelniczka środa, 17 listopada 2021 10:06 napisane przez Czytelniczka

  Bardzo dobrym pomysłem są właśnie stoiska na cmentarzach w których można zostawić jeszcze dobre znicze a które normalnie by sie wyrzuciło . Nie dość że tym sposobem mogą ludzie wziąść za darmo taki znicz , kupić wkład i zapalić bliskim to jeszcze mamy dobry wpływ na środowisko. Niektórych po prostu nie raz też nie stać bo ledwo wierzą koniec z końcem. Myślę że takie miejsce przydało się na tym cmentarzu . Można by było również zostawiać kwiaty sztuczne na takim stoisku .

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 17 listopada 2021 10:02 napisane przez mieszkaniec

  Brak niestety reakcji jakiejkolwiek na bałagan na cmentarzach przez strażników miejskich. Zresztą miasto jest całe brudne w odchodach psich , śmieciach na ulicach , liściach. Budaszowi to nie przeszkadza. Kiedyś tak nie było.

 • Link do komentarza Obserwator środa, 17 listopada 2021 07:50 napisane przez Obserwator

  Chyba ktoś pobiera opłaty pokładane i rożne inne haracze i to ogromne kwoty to niech płaci za śmieci!
  Brak kasę i za nic nie odpowiadać znów byście chcieli??

 • Link do komentarza Maks środa, 17 listopada 2021 07:15 napisane przez Maks

  W imię ekologii wystarczy tylko ... modlitwa.

 • Link do komentarza Tadeusz wtorek, 16 listopada 2021 18:43 napisane przez Tadeusz

  Nie bronię zarządcy, wziął na siebie ten trudny obowiązek i trzeba się wywiązywać. Ale jest jeszcze drugie dno tej sprawy. To odwiedzający groby, którzy bez opamiętania przynoszą sterty śmieciowych lampek, zniczy, paskudnych jarmarcznych sztucznych kwiatów i komy wieńców na pogrzeb. Przecież nie dla tego zmarłego, bo on wcale tego nie widzi, a nawet, gdyby widział, to będąc tam, gdzie jest, tego by wcale nie chciał.. Można zauważyć, ze przy niektórych cmentarzach są do zabrania używane lampki do ponownego zapalania po wykupieniu tzw. wkładu. To jeden z mądrzejszych pomysłów! A na grobach w dzień zmarłych całe asortymenty lampek i tajlandzkiego badziewia. Zastaw się, a postaw się. A przecież modlitwa i skromność jest najlepszym dowodem na prawdziwą miłość do naszych zmarłych!

 • Link do komentarza mirek wtorek, 16 listopada 2021 17:03 napisane przez mirek

  byłem na cmentarzach,wstyd ,są to miejsca które człowiek przekształca w wysypiska nie kontrolowane dochodzi do tego że żeadna ilość kontenerów już nie wystarcza na grobach tyle świecidełek prześciganie się kto więcej,głupota ludzka nie zna granic ,każdy po kilku dniach powinien mieć zasrany obowiązek sprzątnięcia po sobie tego co tam zaniósł,efekt porządku będzie natychmiastowy dla bałaganiarzy natychmiastowy maksymalny mandat dotyczy wszystkich, żadnych wyjątków i kruczków,tylko tak bo innego wyjścia nie widzę!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane