wtorek, 23 listopada 2021 15:07

Nowe eksponaty w Parowozowni Gniezno

 

Zasoby stowarzyszenia Parowozownia Gniezno wzbogaciły się o kolejne trzy eksponaty, dzięki czemu zostaną ocalone od zniszczenia, a także będą mogły służyć edukacji.

Jeszcze niedawno wydawać by się mogło, że semafory kształtowe, stanowiące sygnalizator dla maszynisty, to coś tak oczywistego przy torach, że nie będą stanowiły ciekawostki. A jednak tak się już dzieje, ponieważ na wielu liniach zostały one zlikwidowane i zastąpione przez sygnalizację świetlną. Podobnie było w ostatnich latach chociażby na stacji Gniezno czy Gniezno Winiary - semafory po prostu trafiały na złom.

Teraz dzięki współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., stowarzyszenie Parowozownia Gniezno pozyskało trzy takie egzemplarze na własne potrzeby. Niedawno zostały one dostarczone i załadowane na platformę, a następnie przewiezione do hali wynajmowanej przez organizację na potrzeby ekspozycyjne. Docelowo planuje się je zakonserwować i odmalować. W przyszłości na pewno jeden z nich mógłby zostać przywrócony do funkcjonowania w formie edukacyjnej dla odwiedzających kompleks przy ul. Składowej.

Stowarzyszenie prowadzi także dalsze działania na rzecz pozyskania kolejnych eksponatów, prowadząc działania na różnych polach. Pozostaje tylko trzymać kciuki.

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Pola piątek, 26 listopada 2021 06:51 napisane przez Pola

  Stowarzyszenie Parowozownia Gniezno jest organizacją OPP więc firma, która przekazuje im jakąś kwotę może ją sobie odpisać od podatku. Szkoda, że firmy z Gniezna z tego nie korzystają. Może to miejsce miałoby szansę przetrwać.

 • Link do komentarza Robi czwartek, 25 listopada 2021 15:18 napisane przez Robi

  Gdyby każdy mieszkaniec wpłacił 10 zł to pewnie nawet byłby parowóz. Tylko tyle, a ile radości.

 • Link do komentarza senior czwartek, 25 listopada 2021 10:57 napisane przez senior

  @ Ela - jest Pani niezwykle łaskawa pisząc, że "szkoda, ze włodarze miasta nie maja pomysłu na to miejsce". Proszę pisać bez ogródek. Władze Gniezna są zajęte tylko sobą, szef tego miasta realizuje się w partii politycznej, zresztą od dawna skompromitowanej, a rozwój pierwszej stolicy Polski, którą przyszło mu kierować ma w głębokim poważaniu, co widać na każdym kroku. Bez ogródek podnosi za aprobatą swojej drużyny podatki od nieruchomości, opłaty komunalne, a teraz jeszcze opłaty za ciepło itd. A miasto już nie umiera, ono zdycha na naszych oczach. Czy z okien budynku na Lecha tego nie widać?

 • Link do komentarza Pasjonat gniezna środa, 24 listopada 2021 10:38 napisane przez Pasjonat gniezna

  Dlaczego to jescze nie błaga o fundusze i nie zamieni się w muzeum?

 • Link do komentarza Ela środa, 24 listopada 2021 09:27 napisane przez Ela

  Miejsce piękne. Tyle historii i żal patrzeć jak to wszystko niszczeje. Dobrze że jest takie stowarzyszenie które "walczy" żeby coś ocalało. Szkoda że włodarze miasta nie mają pomysłu na to miejsce. Piękne muzeum by tam było.
  Żuraw o który stara się stowarzyszenie jest jedynym ocalałym w Europie i najprawdopodobniej jednym z trzech ocalałych na świecie!!!
  Zachęcam do odwiedzin tego miejsca i wsparcia stowarzyszenia. Można się nawet zgłosić na wolontariat żeby pomagać uprzątnać to miejsce.
  Dlaczego szkoły nie angażują się w ten cel. Bardzo dziękuję za możliwość obejrzenia tego miejsca z pełna zapału Pania która opowiedziała nam kawałek historii.

 • Link do komentarza Jola środa, 24 listopada 2021 08:36 napisane przez Jola

  Fajnie, że dzięki wam to jeszcze jakoś prosperuje.

 • Link do komentarza Bolo wtorek, 23 listopada 2021 20:39 napisane przez Bolo

  Fajnie, że wspierają Was firmy. Powodzenia

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 23 listopada 2021 20:30 napisane przez Mieszkaniec

  Super. Widać, że warto Wam oddać 1 %

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022