czwartek, 23 grudnia 2021 11:30

Wynagrodzenia włodarzy idą w górę

 

Radni podejmują uchwały, które nakładają podniesienie pensji włodarzom samorządu. Co więcej - środki te mają otrzymać z nawiązką.

Do tej pory między innymi w gminie Gniezno oraz w samym Gnieźnie podjęto już uchwały, którym radni w zasadzie nie mogli się sprzeciwić. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przypomnijmy iż dwa lata wcześniej, również odgórnie, pensje te zostały im obniżone, co spotkało się ze sporym niezadowoleniem. Teraz ta podwyżka jest znacząca i z nawiązką. 

Zgodnie z tym, prezydent Tomasz Budasz otrzymywać ma wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 10430 złotych, dodatek funkcyjny 3450 złotych, dodatek za wieloletnią pracę oraz dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego (łącznie), w wysokości 4164 złotych - w sumie 18044 złotych.  Zgodnie z wynagrodzeniem ustalonym w listopadzie 2018 roku, prezydent otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4800 złotych i dodatek funkcyjny w wysokości 2100 złotych, a do tego dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego tj. 960 złotych oraz kolejnym dodatkiem 2760 złotych - łącznie było to 10620 złotych.

Podobnie było ponad trzy tygodnie temu w gminie Gniezno, gdzie wójt Marii Suplickiej także podniesiono pensję. Zgodnie z nowymi przepisami, wynagrodzenie zasadnicze wyniesie 8200 zł, dodatek funkcyjny 2520 zł, dodatek specjalny 3216 zł oraz dodatek za stażowy za wieloletnią pracę w wysokości od 5% do 20% wynagrodzenia zasadniczego - w sumie ponad 14 tys. złotych. Wcześniej wójt otrzymywała ponad 10 tys. złotych.

Do uchwały "podwyżkowej" przystąpią wkrótce także radni powiatowi. Starosta Piotr Gruszczyński od tej pory otrzymywać będzie wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 10770 zł oraz dodatek funkcyjny 3450 zł. Ponadto przysługiwać mu będzie także dodatek specjalny i dodatek za wieloletnią pracę - w sumie maksymalnie pensja może wynieść 18486 złotych. Wcześniej wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 5000 zł, dodatek funkcyjny 2100 zł oraz dodatek specjalny w wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego i funkcyjnego.

Co ważne, zgodnie z zapisami, postanowienia te mają zastosowanie od 1 sierpnia 2021 roku, a więc wszystkim należą się wyrównania za poprzednie pięć miesięcy. 

Do tej pory głosowane były uchwały dla prezydenta i wójt gminy, które spotkały się z różnym odbiorem. Radni do tematu podchodzili akceptując podwyżki lub wstrzymując się od głosu. 

22 komentarzy

 • Link do komentarza wilk piątek, 31 grudnia 2021 15:45 napisane przez wilk

  No i odezwali się towarzysze i towarzyszki,obrońcy lokalnej komuny!!!! Nic konkretnego na mój wpis nie potraficie odpowiedzieć,tylko wytykając jeden przypadkowy błąd i to WSZYSTKO ??????Musi boleć PRAWDA !!!!
  Panie Damian----- online chodziło o lekarzy,natomiast co do nauczycieli,to nie kłam,że tak mało zarabiają,bo znam ich wielu ,nie tylko z samego Gniezna,ale i z innych miast i żaden nie narzeka,choć każdy zapewne chciałby więcej !!!! Nie będę Ci panie Damian,wyliczał jakie mają profity,bo już raz ktoś panu grzecznie odpowiedział. Natomiast dodam tylko,że szkoły są samorządowe,więc zarobki głównie ustala ......samorząd z prezydentem i starostą,a KTO RZĄDZI u nas w samorządzie ???? Szczęśliwego Nowego Roku !

 • Link do komentarza Marko czwartek, 30 grudnia 2021 19:17 napisane przez Marko

  Wilku i aegle aye jesteście funkcjonalnymi analfabeta mi czy jak? Czytacie ustawę i nic nie rozumiecie. Ustawa nakłada obowiązek podniesienia pensji. Cóż nawet czytać nie umiecie...

 • Link do komentarza Julian środa, 29 grudnia 2021 23:30 napisane przez Julian

  Hobbit, Damian , wnyka - rozbawiliście mnie tym komentem. Wilk ma myśleć? Za dużo wymagacie.

 • Link do komentarza d-44 środa, 29 grudnia 2021 12:18 napisane przez d-44

  @wilk - twoja nienawiść zwróci się kiedyś przeciw tobie.I nie popełniaj błędów ortograficznych w swoich nienawistnych postach.Szczęśliwego Nowego Roku - już bez nienawiści.

 • Link do komentarza EagleEye środa, 29 grudnia 2021 08:50 napisane przez EagleEye

  @wilk komentarz Twój w punkt. Ustawa daje im możliwość a nie obligatoryjną podwyżkę uposażeń.

  Do tego tez dziwnie nie wybrzmiało w artykule czy radni przyznali podwyżkę diet bo też jest to w ustawie.

  Cóż pożyjemy zobaczymy po oświadczeniach majątkowych.

  Poxdrawiam

 • Link do komentarza Hobbit wtorek, 28 grudnia 2021 17:14 napisane przez Hobbit

  Wilku, popracuj nad ortografią i interpunkcją! A potem nad kulturą wypowiedzi i kulturą osobistą...

 • Link do komentarza Damian wtorek, 28 grudnia 2021 17:14 napisane przez Damian

  Pan wilk zapewne miał w szkole same problemy i teraz agituje aby nie dawać podwyżek bo pracują zdalnie... Różne idiotyzmy ludzie piszą, ale ten to światowa czołówka. Nie nauczyciele przecież ogłaszają zdalne nauczanie, wszyscy woleliby uczyć stacjonarnie. Pan wilk, jeśli ma dzieci w wieku szkolnym wolałby zapewne wysłać je do szkoły, przecież choroby zdarzają się innym... Od najbliższej soboty początkujący nauczyciele będą zarabiali mniej niż płaca minimalna i nie ma co tutaj popisywać się koncepcjami, że niech zmienią pracę, bo jednak ktoś dzieci powinien uczyć. W dużych miastach, gdzie np. samo wynajęcie pokoju z kuchnią to kwota wyższa niż płaca, nauczycieli zaczyna po prostu brakować. Nauczyciele z wieloletnim stażem tak naprawdę otrzymują miesięcznie nieco ponad 3 tys. zł - szaleństwo po prostu. No, ale pan wilk wie swoje. Oczywiste dla mnie jest, że wśród nauczycieli są różne osoby, lepsze i gorsze, świetni pedagodzy i osoby które powinny być wykluczone z zawodu, ale jest ich garstka i to o nich niestety rozpisują się media, podobnie jak o księżach pedofilach czy prostych złodziejach działających w każdej partii politycznej. Artykuł o pozytywnej pracy nauczyciela ma wielokrotnie niższą "oglądalność" niż artykuł o nauczycielu z zaburzeniami seksualnymi czy pijaku. Jeśli jest inaczej to może redaktor mnie poprawi.

 • Link do komentarza wnyka wtorek, 28 grudnia 2021 14:48 napisane przez wnyka

  wilk, najwyraźniej nie tylko z myśleniem, ale i czytaniem masz już problem. Ciężko musi się żyć takim zgorzkniałym psiakom.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 27 grudnia 2021 17:24 napisane przez wilk

  Teresa,Maks,wnyka---- doskonale wiem co czytam i doskonale wiem co za rozporządzenie,które nie zmusza do podwyżek ,a daje możliwość do takich uchwał samorządom !! Ja jako wolny człowiek,mogę się na to nie zgadzać,ponieważ takie podwyżki idą z moich ,naszych podatków,podobnie jak uważam,że ZERO PODWYŻEK dla lekarzy i nauczycieli,szczególnie tym co pracują online !!!
  Uważam,że jakim trzeba być cynicznym hipokrytom ,żeby uchwalać sobie podwyżki płac proponowanych przez pisiorów,jednocześnie WYZYWAJĄC od najgorszych polski rząd i cynicznie protestować przeciwko polityce tego rządu,a BRAĆ CHĘTNIE od niego pieniądze!!! KIM są CI LUDZIE ???? A jednocześnie nam,mieszkańcom PODWYŻSZAĆ wszelkie opłaty,spowodowane swoimi nieudolnymi nierządami w mieście,zganiając przy tym na nie dobrych brzydali z rządu ????? To jest dopiero czyste chamstwo,nieprawdaż ,komuchy ????

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 27 grudnia 2021 11:35 napisane przez urzędas

  Sto razy będę podkreślał, ze każdy człowiek na eksponowanym stanowisku powinien zarabiać godziwie, a ci którzy to krytykują, sa zwykłymi zazdrośnikami. Ale jest jeden jedyny warunek. Osoby takie wybierane w bezpośrednich wyborach na stanowiska, powinny być apolityczne i powinny zajmować się tym, do czego ich powołano. A skoro prezydent Gniezna bawi się w politykę, to potem nie należy się dziwić, że takie czy inne komentarze i opinie wśród mieszkańców są powielane.

 • Link do komentarza realista niedziela, 26 grudnia 2021 18:17 napisane przez realista

  Z płacami samorządowców to jest tak. Nikt nie musi się zgadzać na przyjmowanie dodatkowych , naszych pieniędzy gdy my gnieźnianie żadnych podwyżek nie dostajemy. Każdy samorządowiec Może dalej pozostać na starej wysokości płacy. Natomiast całą nadwyżkę przyznaną przez... rządną dodatkowych pieniędzy Radę Miasta, Powiatu czy gminy uczciwy wójt, starosta czy prezydent powinien kazać sobie przelewać na oddzielne konto. Na konto, z którego mógłby On (ona) dobrowolnie finansować leczenie dzieci ze swojego środowiska - miasta - powiatu potrzebujących nagle wielkich pieniędzy na leczenie za granicą. Bo to nie jest normalne by mieszkańcy Gniezna od nowego roku się głowili, jak "związać koniec z końcem" a włodarze miast, powiatów czy gmin opływali w dostatki . Od Nowego Roku powinno się oszczędzać naprawdę na wszystkim. Bo nadchodzi rzeczywiście bardzo ciężki finansowo rok.

 • Link do komentarza Jarek K sobota, 25 grudnia 2021 08:07 napisane przez Jarek K

  Tak ciezko anonimowym trolom zrozumieć, że podwyżka pensji prezydenta jest wynikiem decyzji prawa i sprawiedliwości, które wprowadziło ustawę. To PiSowi podziękujcie, bo w artykule jakoś to nie wybrzmiewa.

 • Link do komentarza Zatroskany mieszkaniec piątek, 24 grudnia 2021 13:20 napisane przez Zatroskany mieszkaniec

  Podwyżki wynagrodzeń to normalne. Chodzi o to, żeby nie było przegięcia.
  Uważam, że prezydent miasta powinien zajmować się wyłącznie praca dla dobra miasta. W Gnieźnie jest malo inwestorow. Dlatego praca rządzących, powinna iść w kierunku ich pozyskiwania. Polityka nie powinni się zajmować.

 • Link do komentarza Maks piątek, 24 grudnia 2021 08:46 napisane przez Maks

  Wilk nadal w formie... Miarkuj, człowieku, w tych inwektywach i ubliżaniu! Może odstaw prawicowe propagandowe gnioty dla ćwierćinteligentów i poczytaj w innych mediach, jakie kryształy i brylanty z pisu Polskę ci na nowo układają...

 • Link do komentarza Teresa piątek, 24 grudnia 2021 08:21 napisane przez Teresa

  Do wilk.
  ".....podjęto już uchwały, którym radni w zasadzie nie mogli się sprzeciwić. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych."
  A Rada Ministrów to jaka jest?
  Poza tym, ta sama Rada Ministrów wcześniej obniżyła pensje włodarzom samorządów.
  I tylko po to, żeby "uruchomić" takich pieniaczy jak Ty.

 • Link do komentarza wnyka czwartek, 23 grudnia 2021 23:57 napisane przez wnyka

  Wilk, naucz się czytać, a potem dopiero zaczynaj pisać, bo z myśleniem masz problem chyba od zawsze. Podwyżki dla samorządowców wprowadziła twoja miłościwie panująca partia rządząca. Rozdawnictwo i przekupstwo.

 • Link do komentarza Filip czwartek, 23 grudnia 2021 19:16 napisane przez Filip

  Magia koryta.

 • Link do komentarza wilk czwartek, 23 grudnia 2021 15:54 napisane przez wilk

  To jest już czyste chamstwo,bo inaczej nie idzie tego nazwać w bardziej mniej cenzuralnych słowach !!! Ta cała komusza sitwa UM ludziom,mieszkańcom miasta podwyższa WSZYSTKIE OPŁATY,by sobie dawać podwyżki wynagrodzeń z naszych PODATKÓW!!!! A najlepsze jeszcze to ,że COFNĘLI sobie komuchy uchwałę od........miesiąca sierpnia i będą sobie naliczać wyrównania !!!!!! W zakładach pracy też pójdźmy do szefostwa i powiemy,że chcemy podwyżki naliczane już od np. lipca hahahah !!!! KTO to powybierał na te stanowiska tą bandę hipokrytów i krętaczy ????Jedyna rada to zbierać podpisy o odwołanie wszystkich ,na TACZKI i do kołchozu ,gdzie ich miejsce !!!!

 • Link do komentarza Batman czwartek, 23 grudnia 2021 14:30 napisane przez Batman

  Ładnie rozkradacie!do takich ludzi to paliwo może być po 12 zł litr,a węgiel po 2500zł tona ich na to stać!!!

 • Link do komentarza Pawel czwartek, 23 grudnia 2021 14:17 napisane przez Pawel

  Tymczasem wójt Bąkowski Kiszkowa dostanie prawie 18.000 zł. A ludziom podniesie opłaty za śmieci.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022