poniedziałek, 27 grudnia 2021 08:23

Kolejna lokomotywa w Parowozowni Gniezno

 

Dzień przed wigilią Bożego Narodzenia, na terenie gnieźnieńskiej lokomotywowni pojawił się nowy eksponat, który urozmaici dodatkowo wystawę w hali wachlarzowej.

Do zasobów stowarzyszenia Parowozownia Gniezno dotarła spalinowa lokomotywa LS-150, której przeznaczeniem jest manewrowanie składami towarowymi na terenie zakładów pracy. Tym razem została ona przekazana przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Spalinowóz dotarł do Gniezna aż z Lublina.

Jest to już trzecia lokomotywa w zasobach Parowozowni Gniezno, ale zarazem piąty pojazd torowy obok dźwigu i platformy wagonowej. Niedawno także informowaliśmy o otrzymaniu przez miłośników kolei trzech semaforów kształtowych. 

Przybycie lokomotywy z Lublina dość mocno uszczupliło zasoby finansowe organizacji. Osoby chcące wesprzeć finansowo stowarzyszenie Parowozownia Gniezno, w realizacji zadania odnowy parowozowni i jej zabytków mogą dokonywać przelewów o tytule "wpłata na realizację celów statutowych stowarzyszenia" na poniżej wymienione konto:

Numer konta stowarzyszenia w Alior Banku:
07 2490 0005 0000 4530 1462 8429
Parowozownia Gniezno
ul. Składowa 1, 62-200 Gniezno

Przypominamy, że przekazywane nam darowizny można odliczyć od podatku. Osoby i organizacje chcące wesprzeć naszą działalność w inny sposób prosimy o kontakt pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

12 komentarzy

 • Link do komentarza Marko niedziela, 02 stycznia 2022 11:57 napisane przez Marko

  @ turystki Państwo polskie nie potrafi zapewnić leczenia dzieci dlatego 1% oddajmy na ten cel. A fanaberie kilku kosmitów pozostawmy na czas prosterity gospodarczej.

 • Link do komentarza Antek niedziela, 02 stycznia 2022 10:37 napisane przez Antek

  Tak jakoś od początku roku mam przeczucie, że w tym 2022 roku coś się uda z naszą PAROWOZOWNIĄ ruszyć do przodu. Może PiS dojdzie w końcu do władzy w Warszawie i przekaże całe muzeum kolejnictwa do Gniezna. A Warszawa zyska piękną działkę w centrum, którą sprzeda zagranicznemu deweloperowi - Lewandowskiemu na jeszcze większy wieżowiec. A pieniądze z tej sprzedaży PiS przeznaczy od razu na budowę nowego kolektora ściekowego dla Warszawy lub na dokończenie drugiej tak niezbędnej linii metra. W ten sposób wszyscy, ale to wszyscy będą mogli "odtrąbić" sukces ! Czyż Nie ? Kto jest za ?

 • Link do komentarza Turysta sobota, 01 stycznia 2022 18:23 napisane przez Turysta

  Wystarczy oddać 1% w zeznaniu podatkowym i tym sposobem uratujemy gnieźnieński zabytek dla przyszłych pokoleń. Inne miasta potrafią dbać o takie obiekty.

 • Link do komentarza Bolo piątek, 31 grudnia 2021 14:35 napisane przez Bolo

  Do Sli. Takie pytanko, chcesz parowóz, a dałeś chociaż 10 zł na stowarzyszenie? Oni pewnie też by chcieli, ale nawet sam transport to jakieś 100000 plus parowóz dodatkowe 300000. Pomóż zbierać to będzie parowóz.

 • Link do komentarza Mateusz gdzie jesteś ? czwartek, 30 grudnia 2021 08:06 napisane przez Mateusz gdzie jesteś ?

  Aż żal patrzeć jak ten obiekt jest okradany i niszczony. Tylu mamy parlamentarzystów... Czy Oni tego nie widzą ? Naprawdę w Polsce dbaniem o takie zabytki mają zajmować się zwykli ludzie ? Dobrze, że posiadają statut OPP i można dla nich oddać 1 % Chociaż tyle.

 • Link do komentarza Sli środa, 29 grudnia 2021 14:23 napisane przez Sli

  Szkoda, że w parowozowni nie ma ani jednego parowozu. Np. z serii TY. One tu kiedyś stacjonowały.

 • Link do komentarza N. środa, 29 grudnia 2021 12:35 napisane przez N.

  Gratuluję samozaparcia w prowadzeniu tej instytucji. Oby te obiekty nie skończyły tak jak w Katowicach.

 • Link do komentarza Ciuchcia wtorek, 28 grudnia 2021 21:09 napisane przez Ciuchcia

  Batman. O obiekt dba tylko stowarzyszenie Parowozownia Gniezno, nie włodarze. Szkoda, że PKP, Miasto, Powiat i Państwo im nie pomaga.

 • Link do komentarza Ciuchciuch poniedziałek, 27 grudnia 2021 12:30 napisane przez Ciuchciuch

  Super! Oby tych eksponatów było coraz więcej a parowozownia rosła w siłę. Jeszcze tylko uruchomić skład kolejki jak najdalej i wspaniałe atrakcje dla turystów gotowe.

 • Link do komentarza Kolejarz poniedziałek, 27 grudnia 2021 11:29 napisane przez Kolejarz

  To budujące, że ludzie społecznie dbają o ten obiekt. Przechodziłem w lipcu przez Składową. Stały dwa autokary z ludźmi do zwiedzania. Mamy dodatkowy punkt turystyczny w naszym mieście. Może warto ich wspierać bo takich ludzi, którzy robią dzisiaj coś od siebie jest niewielu. Jak cały powiat się zrzucić to i parowóz będzie.

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 27 grudnia 2021 11:21 napisane przez Mieszkaniec

  Dobra wiadomość. Fajnie, że dbacie o to zapomniane przez włodarzy zabytkowe miejsce. Mój 1 % macie na pewno.

 • Link do komentarza Batman poniedziałek, 27 grudnia 2021 09:44 napisane przez Batman

  Będą mieli włodarze Miasta co na złom sprzedać aby mieć na kolejne dodatki za ciężką swoją prace.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022