wtorek, 28 grudnia 2021 13:06

Upamiętniono 103. rocznicę wyzwolenia Gniezna

 

Poczty sztandarowe, delegacje służb mundurowych oraz samorządowcy i politycy uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego w Gnieźnie.

Po raz pierwszy jako narodowe święto, ale po raz kolejny jako obowiązkowe wydarzenie w lokalnym kalendarzu uroczystości patriotycznych. Dzień po obchodzonej w Poznaniu rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, co miało miejsce 27 grudnia 1918 roku, przyszedł czas na upamiętnienie tego zrywu w Gnieźnie. Iskra zapalająca mieszkańców do chwycenia za broń i zdobycia urzędów, koszar i dworca dotarła kolejnego dnia i w ciągu kilku godzin większość miasta była wyzwolona. 

Uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 103 lat odbyły się na cmentarzu św. Piotra, gdzie w miejscowym kościele odprawiona została msza święta, sprawowana przez ks. inf. Jana Kasprowicza, podczas której modlono się w intencji poległych na wszystkich frontach wyzwoleńczego zrywu. 

Tuż po nabożeństwie uczestnicy udali się na Akropol Bohaterów, gdzie wokół pomnika spoczywają polegli w walkach m.in. pod Inowrocławiem, Szubinem oraz Rynarzewem. Tam też, po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, złożono kwiaty i znicze pod monumentem. 

Ostatnim akcentem obchodów będzie we wtorek o godzinie 17:00 "Powstańcza opowieść" - teatr Kamishibai i warsztaty dla najmłodszych w Domu Powstańca Wielkopolskiego, następnie krótka inscenizacja historyczna na deptaku o godzinie 17:30, po której o godzinie 18:00 rozpocznie się patriotyczne śpiewanie.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane