wtorek, 28 grudnia 2021 18:27

Powstańcze widowisko historyczne na deptaku

 

W ramach tegorocznych obchodów 103. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, tuż przed patriotycznym śpiewaniem odbyło się widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów.

Na to wydarzenie, wpisujące się w program świętowania, zaprosiła wszystkich Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Gniezno”. Co prawda 103 lata temu Gród Lecha został zajęty przez powstańców bez wystrzału, a jedynym poważnym akcentem była potyczka o Zdziechowę położoną kilka kilometrów od miasta, to jednak nie da się ukryć iż widowiska historyczne zawsze stanowią ciekawą lekcję dla najmłodszych. 

We wtorkowy wieczór, tuż przed wspólnym, patriotycznym śpiewaniem przed Starym Ratuszem, na deptaku i ul. Rzeźnickiej pojawiły się siły wojsk niemieckich oraz powstańców. Nie była to co prawda rekonstrukcja historyczna, ale widowisko mające za zadanie uświadomić powagę chwili, jaką były wydarzenia mające miejsce na przełomie 1918 i 1919 roku w całej Wielkopolsce. Oczywiście wydarzenie zakończyło się zwycięstwem strony polskiej i wzięciem przeciwnika do niewoli.

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza anna sobota, 01 stycznia 2022 12:28 napisane przez anna

  Fajne... byłam w pracy. Takie rekonstrukcje powinny być odtwarzane dla uczniów szkół gnieznińskich.

 • Link do komentarza Redakcja czwartek, 30 grudnia 2021 17:28 napisane przez Redakcja

  Mateusz - niestety o wydarzeniu dowiedzieliśmy się przypadkiem i zdążyliśmy je tylko zapowiedzieć w relacji z uroczystości na cmentarzu.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 29 grudnia 2021 14:59 napisane przez Mieszkaniec

  Fajnie, że ktoś robi takie rzeczy. Jakże to odmienne od nudnych przemówień polityków czy włodarzy i składania wieńców.

 • Link do komentarza mateusz środa, 29 grudnia 2021 13:58 napisane przez mateusz

  fajne widowisko dla młodzieży szkoda tylko ,że artykuł okazał się po wydarzeniu i z pewnością dużo osób o tym nie wiedziało.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane