środa, 12 stycznia 2022 08:47

Licea z Gniezna w rankingu Perspektyw 2022

 

Tak jak co roku, Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała listę rankingową polskich liceów i techników. Tym razem na głównej liście znalazły się tylko dwie placówki.

Ranking Perspektywy nie stanowi żadnego wyznacznika w polskim systemie edukacji, jednak przez wielu dyrektorów i samorządowców jest brany pod uwagę, gdyż podkreśla prestiż i poziom nauczania w danej placówce. W poprzednich latach w zestawieniu tym pojawiały się placówki z terenu Gniezna, które plasowały się na różnych miejscach.

W tegorocznej edycji sprawdzone zostały wyniki polskich szkół średnich, a na bazie tej analizy sporządzono listę najlepszych 1000 liceów i 500 techników.


Licea

W rankingu liceów pod uwagę brane są wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30%) i dodatkowych (45%), a ponadto rezultaty osiągnięte podczas olimpiad (25%).

Jako pierwsza szkoła uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego, które zajęło 290 miejsce z wynikiem 46,15. Jest to najlepszy rezultat tej placówki w ostatnich latach - w ubiegłym zanotowała 372, rok wcześniej 380, a w 2019 roku 460. W skali wojewódzkiej I LO zajęło w tym roku 23 miejsce (rok temu 32). W rankingu maturalnym I LO znalazło się jako jedyne, zajmując 285 miejsce na 300 zakwalifikowanych placówek z kraju. 

II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki znalazło się na 477 miejscu, osiągając wskaźnik 41,46. "Piętnastka" spadła na tej liście - z zajętego w ubiegłym roku 442 miejsca. Najwyżej plasowała się w 2020 roku - na 349 pozycji. Obecnie  w skali wojewódzkiej II LO znajduje się na 42 miejscu (37 w ubiegłym roku). 

Obie pozycje I LO i II LO pozwalają w tym roku na przyznanie tym placówkom tytułu "Srebrnej Szkoły", przyznawanej przez Fundację Perspektywy.


Technika

W rankingu techników pod uwagę brane są egzaminy zawodowe (30%), matura z przedmiotów obowiązkowych (20%), matura z przedmiotów dodatkowych (30%) i rezultaty z olimpiad (20%). 

Wśród techników do rankingu w tym roku nie trafił Zespół Szkół Ekonomicznych. W ubiegłym roku ZSE zajął 318 miejsce, a w 2020 roku 442 miejsce. Niemniej "Ekonomik" pojawił się w rankingu maturalnym, zajmując 268 pozycję na 300 placówek (144 w 2021 roku, 190 w 2020 roku i 180 w 2019 roku). 

W rankingu wojewódzkim ZSE znalazł się na 47 miejscu. Kolejny na 58 pozycji jest Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych, następnie na 66. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3, a 107 miejsce zajmuje ZSP nr 2. Ten ranking jednak nie przyznaje żadnych znaków jakości. 

11 komentarzy

 • Link do komentarza Maks niedziela, 16 stycznia 2022 08:58 napisane przez Maks

  Dyscypliny niech uczą rodzice w domach, Koryfeuszu! O ideologiach w szkole nie masz zielonego pojęcia, skoro bzdury wysłyszane w tvp 1 lub 2 powtarzasz jak mantrę. Tolerancji i akceptacji wszelkiej Inności życzę! I nos w sos!

 • Link do komentarza Serigusz piątek, 14 stycznia 2022 11:48 napisane przez Serigusz

  rodzice - a może dziecko było za słabe do nauki w liceum i mogło iść do zawodówki? Przecież to nie stoi na przeszkodzie w tym, by potem iść na studia. Najgorszą rzeczą jest zawsze to, jak dzieci muszą odzwierciedlać ambicje rodziców. Potem są dramaty.

 • Link do komentarza Pelacha czwartek, 13 stycznia 2022 13:12 napisane przez Pelacha

  Szkoły biją się o uczniów, a kiedyś było na odwrót! Cóż, wszystko postawione na głowie! 30 lat niszczenia...już "procentuje".

 • Link do komentarza Oski czwartek, 13 stycznia 2022 08:48 napisane przez Oski

  Ekonomik... Szkoda uczniów. Z taką kadrą jak na nowym kierunku rachunkowość daleko nie zajdą. Wyniki mówią same za siebie.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 13 stycznia 2022 08:48 napisane przez Koryfeusz

  W szkołach potrzeba dyscypliny i rygoru. Młodzież ma się uczyć i kształcić. Podstawę programową należy zmienić tak, aby nauczać rzeczy praktycznych, takich jak chociażby weryfikacja źródeł internetowych, załatwianie spraw urzędowych itp. Nie można też pozwolić, aby różne ideologie robiły wodę z mózgu uczniom. W szkole to nauka i wykonywanie poleceń, a nie swawola i uważanie, że uczniowi wolno na wszystko. Ponadto często dysleksja czy depresja to się wydumane problemy, z którymi łatwo sobie poradzić. Szkolnictwo wymaga zmian, odejścia od liberalizmu na rzecz praktyki i kształcenia przydatnych umiejętności w połączeniu z niezbędną dyscypliną.

 • Link do komentarza em. nauczyciel czwartek, 13 stycznia 2022 08:41 napisane przez em. nauczyciel

  Jakie władze takie lokaty, nie tylko, że wszystko upada, to i nauka leży.

 • Link do komentarza rodzice czwartek, 13 stycznia 2022 00:16 napisane przez rodzice

  Gratuluję Rodzicom absolwentów I LO wyników matur w 2021 roku, to był naprawdę dobry rocznik i wspaniałe dzieciaki zrobiły nadzwyczajny wynik! Moim osobistym wkładem w ten sukces jest koszt około 600 zł miesięcznie za korepetycje od 2 klasy LO tylko z jednego wiodącego przedmiotu, zakończonego w I LO wymuszonym 4 (wcześniej wieczne 2-3, które raczej nie jest motywujące dla ucznia). Po rewelacyjnym wyniku matur (przy braku odzwierciedlenia w ocenach z I LO) dziecko dostało się do UAM i na Politechnikę (to moim zdaniem zasługa dziecka i korepetytora, może w kilkunastu % szkoły). Zaangażowanie I LO jest mierne i w moim odczuciu ogranicza uczniów, a nie wspiera i inspiruje. Myślę, że mimo wszystko jestem rodzicem szczęściarzem, a zawdzięczam to mojemu dziecku. Wyniki gnieźnieńskich szkół średnich to wypadkowa wysiłku nauczycieli tych szkół, uczniów i zainwestowanej kasy rodziców, z naciskiem na kasę. I tak proszę odbierać w/w ranking i "drzwi otwarte" w gnieźnieńskich szkołach średnich.

 • Link do komentarza Monika środa, 12 stycznia 2022 19:45 napisane przez Monika

  Tak to jest, jak się idzie na ilość, a nie jakość. Stosy licealistów, a zawodu wyrabiać się nikomu nie chce. Polityka promocyjna kierunków branżowych leży. Przydałby się ranking efektywności nauki w zawodzie i potem sprawdzanie poziomu bezrobocia po ukończeniu szkoły średniej. Mogłoby się okazać, że to jednak zawodówki dają radę.

 • Link do komentarza Pawel środa, 12 stycznia 2022 12:39 napisane przez Pawel

  To straszne, co kolejni dyrektorzy i dyrektorki (od Andrzejewskiego począwszy) zrobili z "piętnastką"! Niegdyś najlepsze gnieźnieńskie liceum, teraz spada coraz niżej. Żal patrzeć.

 • Link do komentarza KOLA środa, 12 stycznia 2022 10:23 napisane przez KOLA

  Smutna wiadomość. Nie ma powodów do radości.

 • Link do komentarza tomek środa, 12 stycznia 2022 09:59 napisane przez tomek

  Uczyć się niektórym nie chce...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane