piątek, 21 stycznia 2022 16:44

Lewica i organizacje społeczne uczciły rocznicę 21 stycznia

 

W piątkowe popołudnie w Parku im. T. Kościuszki odbyły się uroczystości związane z przypadającą tego dnia 77. rocznicą zajęcia Gniezna przez Armię Czerwoną.

Wydarzenie, jak co roku, zostało zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Wyzwolenia Miasta Gniezna spod Okupacji Hitlerowskiej oraz lewicę. W ostatnich latach jednak wydarzenie odbywało się na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej. Tym razem uczestnicy spotkali się przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

- Jesteśmy tu po to, by po pierwsze upamiętnić i oddać cześć wszystkim poległym i pomordowanym żołnierzom, ofiarom cywilnym, mieszkańcom naszego miasta i powiatu gnieźnieńskiego. Jesteśmy tutaj po to, by wspomnieć bohaterskich obrońców Kłecka, którzy walczyli z regularną armią Wehrmachtu, a 300 z nich zostało w kilku rozstrzelaniach pomordowanych. Jesteśmy tu po to, by wspomnieć o 24 osobach, zamordowanych przez Gestapo na początku listopada 1939 roku, tych z Drachowa, Kłecka, Świniar, Gębarzewka, Owieczek, Przysieki tylko dlatego, że byli Polakami. Jesteśmy tu po to, by złożyć wiązanki tym wszystkim poległym pomordowanym, a nie systemowi sowieckiemu. Wspominamy tutaj też około 200 żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy spoczywają na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie, ale mamy w pamięci dramat Polaków, których armia ta napadła 17 września 1939 roku, mamy w pamięci tych, którzy byli wywożeni na Sybir, ofiary zbrodni katyńskiej i ofiar stalinowskich. Jesteśmy tu po to, żeby odpowiedzieć tym wszystkim, którzy mówią, że nie było tego ważnego dnia 21 stycznia, bo wsłuchujemy się w opinie naszych dziadków, którzy opisują te wydarzenia i mówią, że dla nich był to dzień wyzwolenia, dzień radosny. Oni nie mogli wiedzieć, że kilka tygodni później wielcy tego świata podzielą Europę na strefy wpływów i Polska będzie w radzieckiej strefie wpływów - mówił poseł Tadeusz Tomaszewski.

Podczas przemówienia wspomniano także o "naginaniu historii" poprzez odbieranie możliwości samorządom decydowania o nazwach terenowych, a także o - jak stwierdzono - próbie zawłaszczania historii przez obecnie rządzących, chcących wprowadzić do szkół przedmiot Historia i Teraźniejszość. Wspomniano także o obecnej sytuacji na Ukrainie, wyrażając stanowczy sprzeciw wobec postępowań władz Federacji Rosyjskiej wobec tego kraju i widma wojny, o której mówi się od dłuższego czasu.

Po przemówieniu parlamentarzysty, zgromadzeni przedstawiciele różnych środowisk lewicowych, społecznych i kombatanckich, złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem. Wydarzenie zakończyło odśpiewanie Roty.

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza Obserwator sobota, 22 stycznia 2022 20:39 napisane przez Obserwator

  Jeśli nie wiesz jak okradano Polskę przez 45 lat i dlaczego jesteśmy tak biedni a jak moglibyśmy być bogaci to zobacz w gniezno24.com temat: 50 rocznica otwarcia fabryki obuwia „Polania” i popatrz na zdjęcie z następującym podpisem: "Delegacja radziecka ogląda gotowe produkty zakładu w marcu 1972 roku. Można się pokusić o żart, że była to kontrola jakości przed wysłaniem produktów do ZSRR... Zdjęcie: Muzea Wielkopolski." Kto zgadnie, za jaką cenę wysłano ten towar? A może by porównać do cen gazu, za jakie dziś sprzedaje Rosja

 • Link do komentarza AntySovieta piątek, 21 stycznia 2022 23:31 napisane przez AntySovieta

  Przeklęty powstań Ludu... miło popatrzeć na coroczną inscenizację przedstawienia Dziadek Mróz i Sowieckie Sieroto-śnieżynki.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 21 stycznia 2022 21:41 napisane przez mieszkaniec

  Żal ściska, jak się patrzy na tych ludzi, którzy latami przychodzili z całkiem innym nastawieniem dziękując wyłącznie kolejnym zaborcom, którzy mordowali Polaków długo jeszcze po wojnie! A teraz także składają te kwiaty słuchając zmienionej historii. Przecież już kilka lat po wojnie było wiadomo, że Polska była w sowieckiej strefie wpływów, jak to ładnie powiedział poseł SLD, która rozwalała Polskę do reszty, a jednak wtedy przez kolejne lata w tym samym miejscu składano im hołdy wdzięczności. Jak powiedział K .I. Gałczński :"Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast trzęsą się portki pętakom."

 • Link do komentarza Michał piątek, 21 stycznia 2022 21:02 napisane przez Michał

  Polecam film o podpaleniu katedry gnieźnieńskiej przez wyzwolicieli - Sowietów: https://www.youtube.com/watch?v=c8PsMsNAors

 • Link do komentarza Normalny piątek, 21 stycznia 2022 19:41 napisane przez Normalny

  Rozgonić ten komuszy skansen!

 • Link do komentarza wilk piątek, 21 stycznia 2022 17:23 napisane przez wilk

  Co za banda hipokrytów!!! Odsunąć od wszelkiej władzy i stanowisk te relikty komuny w Gnieźnie!!!! Inaczej nigdy nie będzie lepiej dla mieszkańców,zwykłych Gnieźnian !!!Co trzeba mieć w głowie,by czcić pomordowanych z września 1939 czy w czasie wojny,właśnie DZIŚ,w rocznicę wkroczenia Armii Radzieckiej do Gniezna??? Wyznawcy komsomołu kacapskiego i zapewne bandyty Putina,powiem wam w waszym języku byście dobrze zrozumieli PASZOŁ WON z Gniezna !!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022