środa, 26 stycznia 2022 12:30

Nowy biskup w archidiecezji gnieźnieńskiej

 
Nowy biskup w archidiecezji gnieźnieńskiej źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

W środowe południe poinformowano o decyzji papieża Franciszka, na mocy której nowym biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej został ks. Radosław Orchowicz.

Od kwietnia 2021 roku, kiedy to bp Krzysztof Wętkowski został mianowany biskupem w diecezji włocławskiej (kanonicznie objął funkcję w czerwcu ub. roku), archidiecezja gnieźnieńska nie posiadała biskupa pomocniczego.

W środę 26 stycznia 2022 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję papieża Franciszka o mianowaniu ks. dra Radosława Orchowicza biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. W ostatnim czasie był on proboszczem parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu. Gnieźnianom jest znany, gdyż w latach 1999 - 2003 był wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca, a w latach 2003 - 2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży. 

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego. W Wysokiej skończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. W latach 1998-2002 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie teologii patrystycznej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego. W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 2011 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję wicedziekana dekanatu inowrocławskiego II, członka Rady Programowej Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów, rady ekonomicznej Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, wizytatora katechetycznego oraz kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu.

źródło: archidiecezja.pl

2 komentarzy

  • Link do komentarza Radek czwartek, 27 stycznia 2022 10:26 napisane przez Radek

    Emocje jak przy malowaniu bramy..

  • Link do komentarza senior środa, 26 stycznia 2022 13:06 napisane przez senior

    Gratulacje, choć ciężar odpowiedzialności w tych czasach jest ogromny.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022