czwartek, 24 lutego 2022 13:42

Powiat Gnieźnieński skierował słowa wsparcia do partnerskiego regionu na Ukrainie

 

Podczas czwartkowego posiedzenia Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, podjęte zostało oficjalne stanowisko w sprawie sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina oraz partnerski region Browary.

Kiedy uwaga wszystkich skupiona jest na tym, co się dzieje za wschodnią granicą, samorządowcy postanawiają wyrazić swoje wsparcie dla Ukraińców, walczących z najazdem obcych wojsk. Jak już informowaliśmy kilka godzin temu, wśród zaatakowanych ośrodków znalazł się także Humań - miasto partnerskie Gniezna, gdzie także spadły pociski, doprowadzając do śmierci co najmniej jednej osoby. 

W obliczu nagłego zwrotu sytuacji na wschodzie oraz agresji wojsk rosyjskich wobec Ukrainy, samorządowcy Powiatu Gnieźnieńskiego podjęli oficjalne stanowisko w sprawie całej sytuacji. Swoje słowa kierują do Igora Sapozhko, mera miasta Browary oraz Vitalija Oliinyuka, przewodniczącego Humańskiej Rady Rejonowej. Powiat Gnieźnieński od 2010 roku podtrzymuje partnerską współpracę z Miastem Browary i Rejonem Humańskim. 

 

Szanowny Panie Igor Sapozhko,

Szanowny Panie Vitalii Oliinyk,

na przełomie 2009 i 2010 roku Powiat Gnieźnieński, nawiązał współpracę partnerską z Miastem Browary oraz Rejonem Humańskim. Od tego czasu wspólnie podejmowaliśmy szerokie działania, których celem była wymiana dobrych praktyk i rozwój naszych samorządów. Realizowaliśmy projekty społeczne, gospodarcze oraz edukacyjne, odbyliśmy ponadto szereg wizyt studyjnych oraz rozmów, aby wciąż lepiej realizować zadania w służbie dla lokalnej społeczności. Wszystko to sprawiło, iż nasza dotychczasowa współpraca przekroczyła instytucjonalne relacje. Dziś, opiera się bowiem, co często podkreślamy, na przyjaźni, zaufaniu, wzajemnej życzliwości oraz otwartości na kolejne wspólne inicjatywy. Stąd właśnie, w tym trudnym dla Ukrainy momencie, pozwalamy sobie zwrócić się do Panów, jako przedstawicieli naszych ukraińskich samorządów partnerskich.

Każdy kraj i jego obywatele muszą stanowić o sobie, podążając samodzielnie obraną drogą, bez ingerencji z zewnątrz. Nie inaczej jest w przypadku Ukrainy. Dlatego też z uwagą i niepokojem obserwujemy wydarzenia, które rozgrywają się za naszą wschodnią granicą. Myślami jesteśmy szczególnie z mieszkańcami Browar i Rejonu Humańskiego. Rosja zaatakowała kraj, którego jedynym przewinieniem było to, że chciał żyć w pokoju, zgodnie z własnymi pragnieniami, jak inne suwerenne narody. Ukraina jest państwem niepodległym, wolnym Gniezno, dnia 24.02.2022 r. Szanowny Pan Igor Sapozhko Mer Miasta Browary Szanowny Pan Vitalii Oliinyk Przewodniczący Humańskiej Rady Rejonowej i demokratycznym czego świadkami byliśmy podczas wspólnego świętowania doniosłej 30. rocznicy Niepodległości Ukrainy przypadającej w 2021 roku. Integralność jej terytorium, nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego nie mogą być w żaden sposób łamane. Silny i dumny naród ukraiński ma prawo do stanowienia o sobie, do niepodległości i samodzielnego współkształtowania historii Europy. Tylko poszanowanie międzynarodowych norm, niepodległości oraz obywatelskich swobód, szacunek dla prawa i instytucji jest bowiem gwarancją wewnętrznego ładu w Europie i na Ukrainie.

Uważamy, że żadne inne państwo w Europie nie rozumie Ukrainy tak dobrze, jak Polska. To my, podobnie jak nasi wschodni sąsiedzi przechodziliśmy okres niełatwych zmian politycznych, społecznych i administracyjnych. Doświadczyliśmy także konieczność przełamania barier mentalnych w społeczeństwie. Dziś, Polska jest w zjednoczonej Europie. Swoje należne miejsce zajmuje w niej również Ukraina, która od 1991 roku niestrudzenie podąża w kierunku pełnoprawnego przyjęcia jej w poczet państw skupionych w Unii Europejskiej. Europa i Polacy powinni wspierać swoich sąsiadów w ich dążeniach.

W tym wyjątkowo trudnym czasie, w związku z wydarzeniami, które wstrząsnęły całym demokratycznym światem, przekazujemy wyrazy jedności i zapewniamy o solidarności mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi.

Starostowie Powiatu Gnieźnieńskiego,

Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane