piątek, 25 lutego 2022 09:07

Sytuacja wojenna w rejonach Humania i Browary - są zabici i ranni

 
Miejsce eksplozji pocisku w Humaniu Miejsce eksplozji pocisku w Humaniu źródło: vycherpno.ck.ua

Pociski spadają na miasta i rejon partnerski Gniezna oraz Powiatu Gnieźnieńskiego. W obu można dostrzec grozę wojny, która ogarnęła całą Ukrainę. 

Humań, miasto położone około 200 kilometrów na południe od Kijowa, jest miastem partnerskim Gniezna. W czwartkowy ranek na miasto spadły pociski wystrzelone z Rosji. Jeden z nich uderzył na ulicy w centrum Humania, gdzie jak informują miejscowe media (powołujące się na komunikat policji), zginął 39-letni mężczyzna jadący rowerem. Miejscowy serwis Vycherpno przekazał, że do lokalnego szpitala zgłosiły się także 23 osoby z różnymi obrażeniami.

Ten sam portal podał iż na skutek nalotu w rejonie Humania miała się zapalić amunicja. Inny serwis Prowce.ck.ua podał, że we wsi Palanka w regionie Humania doszło do uszkodzenia budynku szkolnego, ale nie podano, czy było to trafienie pociskiem czy następstwo innej eksplozji. W wyniku tego nikomu nic się nie stało. 

 

 
Uszkodzony budynek szkolny w Palance koło Humania. Źródło: provce.ck.ua

Równie dramatyczne sceny rozgrywają się w rejonie Browary, które jest ośrodkiem partnerskim Powiatu Gnieźnieńskiego. Położony jest on blisko Kijowa, a także znajduje się znacznie bliżej granicy, znad której nacierają wojska rosyjskie.

Jak informuje miejscowy serwis brovary.net.ua, w miniony czwartkowy ranek wystrzelone zostały dwa pociski, którymi ostrzelano pobliskie jednostki wojskowe. W wyniku tego zginęło 6 osób a 12 zostało rannych. Od tego czasu brak kolejnych doniesień o ewentualnych atakach, ale portal informuje m.in. o lokalnych obiektach służących za schrony, podając ich położenie oraz powierzchnię, a także wiadomościach pochodzących ze stolicy. W ostatnich godzinach udostępniono posty o rozbiciu ataku w rejonie Czernichowa, które jest położone na drodze prowadzącej od granicy rosyjskiej w stronę Kijowa (przez Browary), ale także o wysadzeniu trzech mostów na północny zachód od stolicy, co ma powstrzymać możliwość wjazdu wojsk inwazyjnych, które obecnie nacierają na stolicę właśnie od tej strony. 

Dodatkowo w mediach podawane są informacje o możliwej działalności dywersantów, którzy m.in. na drogach malują różne oznakowania, które prawdopodobnie mają służyć wojskom inwazyjnym. Ponadto nie brakuje informacji o nocnym zaciemnieniu czy też ogłoszonej w nocy powszechnej mobilizacji. Mieszkańcy, za pośrednictwem serwisów społecznościowych, wymieniają się informacjami o możliwości podróży czy załatwiania różnych spraw. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane