niedziela, 27 lutego 2022 09:19

Powiat gnieźnieński może przyjąć nawet kilkuset uchodźców z Ukrainy

 

W związku z wciąż rozwijającą się sytuacją na Ukrainie oraz przybywającymi do Polski uchodźcami, podejmowane są dalsze działania związane z możliwością ich przyjęcia w Gnieźnie i gminach.

Już w pierwszych dobach od rosyjskiego ataku na Ukrainę, z Gniezna w kierunku granicy wyruszyły pierwsze transporty, mające na celu odebranie osób opuszczających swoje tereny. W większości są to Ukraińcy mieszkający na terenie naszego powiatu, ale także i Polacy. Póki co, do soboty do naszego kraju trafiło już ponad 120 tysięcy osób - głównie dzieci, kobiet i starszych osób.

Powiat gnieźnieński również przygotowuje się na możliwość przyjęcia uchodźców. Na "grupie pomocowej" pojawia się wiele komunikatów od mieszkańców, którzy mogą przyjąć określoną liczbę osób lub dysponują miejscem do pobytu. - Wszyscy jesteśmy poruszeni tym, co obserwujemy na Wschodzie i nie możemy pozostać obojętni wobec dramatu i cierpienia tych ludzi. Prosimy wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc, by zgłaszali się na stronie www.caritas.gniezno.pl lub przez poniższy formularz. Każda, najmniejsza nawet pomoc, jest teraz ważna, potrzebna i przeciwstawia się temu wielkiemu złu, jakim jest wojna, ocalając zarówno ludzkie życie, jak i nadzieję - mówi dyrektor gnieźnieńskiej Caritas ks. Krzysztof Stawski. Formularz zgłoszeniowy: http://caritas.gniezno.pl/index.php/pomoc-dla-ukrainy/

Działania podejmuje także lokalny samorząd. - W związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainę, w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się kilka spotkań, rozmów oraz telekonferencja z Wojewodą Michałem Zielińskim w sprawie wsparcia rodzin ukraińskich przybywających z terytorium ogarniętego wojną. Spotkaliśmy się również, aby uzgodnić możliwości przyjęcia ewentualnych uchodźców z Ukrainy, a także zapewnić im dostęp do usług medycznych oraz edukacji - informuje Powiat Gnieźnieński.

- Na chwilę obecną jesteśmy w stanie przyjąć ok. 300-400 osób i pracujemy nad zwiększeniem tej liczby. Sprawdzamy, jakim zapleczem dysponują przedsiębiorcy świadczący usługi noclegowe. Zdajemy sobie sprawę, że doraźnie kilka dni można nocować w obiektach sportowych czy świetlicach wiejskich, ale docelowo chcemy obywatelom Ukrainy zapewnić jak najlepsze warunki bytowe. Nikt z nas nie wie, jak długo potrwa ten konflikt i kiedy będą mogli wrócić do swoich domów - czytamy dalej. W minioną sobotę deklarację o przyjęciu rodzin i znajomych studentów, uczących się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM - zostaną oni zakwaterowani w akademiku przy ul. Kostrzewskiego. 

- Czynimy starania, aby zorganizować transport autokarowy obywateli Ukrainy z rejonu przygranicznego do Gniezna. Na początku przyszłego tygodnia zarządzone zostało spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych celem wsparcia psychologicznego uczniów z Ukrainy, którzy uczęszczają do naszych szkół. Chcemy również przygotować nasze placówki na ewentualne przyjęcie ukraińskiej młodzieży. Nie zastąpimy im domu, ale musimy uczynić wszystko, aby poczuli się u nas jak najlepiej - zawarto w komunikacie Powiatu Gnieźnieńskiego. Przy tej okazji podziękowano włodarzom gmin, którzy podjęli współpracę przy organizacji zaplecza. - Dziękujemy również wszystkim mieszkańcom powiatu! Stanęliście Państwo na wysokości zadania! Jesteśmy wdzięczni za otwartość, wrażliwość na ludzką krzywdę oraz świetną organizację niesienia pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy. 

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane