piątek, 18 marca 2022 14:38

Schronienie dla uchodźców także w budynkach archidiecezji

 

Uchodźcy z Ukrainy trafiają do różnych miejsc na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Zgodnie z postanowieniem, część została także przyjęta w budynkach Seminarium i Kurii Metropolitalnej. 

Na terenie Gniezna przebywa kilkuset uchodźców, ulokowanych w różnych miejscach na terenie miasta - przeważnie są to domy prywatne, hotel "Lech" należący do Miasta oraz budynki kościelne. W przypadku tych ostatnich, 35 osób w różnym wieku zamieszkało na terenie Seminarium Duchownego. Dla dzieci, które tam również się znalazły, Szkoła Podstawowa nr 1 przygotowuje powitalne wyprawki.

Kolejne 11 osób (kobiety z dziećmi) z okolic Dniepropetrowska, zamieszkało w dawnym mieszkaniu biskupim przy ul. Łaskiego, gdzie ściągnięto także niezbędne do tego wyposażenie w postaci m.in. łóżek. Na podobny cel przeznaczono także budynek rekolekcyjny w Rościnnie - tam zamieszkało w sumie 64 uchodźców.

Ponadto w plebanii parafii pw. Matki Zbawiciela na os. Dalki w Gnieźnie znalazła schronienie także 4-osobowa rodzina z Kijowa: mama, dwie córki i syn. Ich ojciec został na Ukrainie, by bronić ojczyzny. Również w Żydowie zamieszkały 4 osoby - dwie matki z dziećmi. Przy samej parafii zawiązała się także grupa wsparcia, która pomaga w przyjęciu i aklimatyzacji gości z Ukrainy.

Jak informuje Archidiecezja Gnieźnieńska, na jej terenie jest wiele parafii, które przyjęły uchodźców bądź aktywnie włączyło się w niesienie pomocy potrzebującym chociażby w postaci zbiórki darów czy organizowania wsparcia dla przybywających. Podczas zbiórki Caritas w Środę Popielcową i poprzedzającą ją niedzielę, zebrano na terenie kraju 32 mln złotych - środki te zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie.

9 komentarzy

 • Link do komentarza katoliczka wtorek, 22 marca 2022 22:56 napisane przez katoliczka

  empe - masz odwagę krytykować księdza, to miej odwagę się podpisać. Q przeciwnym wypadku jesteś pospolitym oszczercą. A Kościół to nie "instytucja", która służy rozdawaniu. Kościół ma tyle, ile dają jej wierni, a skoro Ty nie dajesz, to milcz. i co w tym złego, ze kapłan powiedział, że z czegoś musi żyć? Bo musi tak, jak Ty i każdy inny człowiek na tej ziemi. Samą modlitwą niestety nie da się nakarmić nawet najbardziej świętego księdza.

 • Link do komentarza empe wtorek, 22 marca 2022 13:21 napisane przez empe

  @ Ola: co to znaczy "rozdrażnić księdza"? skąd ten wiernopoddańczy język? moje osobiste doświadczenia z klerem mogę sprowadzić do cytatu z wypowiedzi jednego z księży gnieźnieńskich: "a co? w kościele Pani miłosierdzia szuka? my też musimy z czegoś żyć". I uprzedzając zarzut - nie rozdrażniłam dobrodzieja, nie byłam też roszczeniowa - byłam w żałobie bo organizowałam pogrzeb członka rodziny. Zatem nie myślałam wówczas o "kolegach którym będę mogła się pochwalić, że udało mi się wku....ć księdza".
  Podzielam krytyczne opinie tych, którzy sądzą że pomoc kościoła, jakkolwiek pozytywnie ją odbieram - jest zbyt mała w stosunku do możliwości tej instytucji.

 • Link do komentarza wilk wtorek, 22 marca 2022 12:56 napisane przez wilk

  Te mądrale,kościół pomaga bardzo dużo !! A ile pomaga wasz wielki guru od ZŁOTEGO MELONA ???Bo coś nic nie słychać,aby w swoich posiadłościach ulokował uchodźców !!

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 21 marca 2022 14:16 napisane przez czytelnik

  @ Niepoprawny krytyk - pisz o sobie, a nam wiernym zostaw nasze pieniądze w spokoju. W sobotę była nominacja NASZEGO nowego biskupa, na którą, jak na każdą uroczystość zaprasza się bliskie osoby. Żałujesz im skromnego obiadu? Ten wydatek pokryty został z naszych składek i my się z tym zgadzamy, a twój komentarz dowodzi, że do "kościółka" nie chodzisz, więc na tacę nie dajesz, No to odczep się od nas i naszych pieniędzy.

 • Link do komentarza Ola poniedziałek, 21 marca 2022 07:39 napisane przez Ola

  Walter54 kościół katolicki działa zgodnie z przyjetym i uzgodnionym planem . Zaden ksiądz nie może sam dowolnie dysponować ani tym czym zarządza, ani pieniedzmi . ktore ma kolekty. Na "chura" to działają rodziny, gdzie Ojciec podejmuje decyzję konsultując ja tylko z żoną. bo dysponują wyłacznie swoimi pieniedzmi a nie czyimiś. Mogę się założyć , że zadzwoniłeś do Seminarium nie z prośbą, ale z roszczeniem, by móc rozdrażnić księdza, który odebrał słuchawke po drugiej stronie. I to po co zadzwoniłeś ? By kolegom z SLD lub PO sie pochwalic, że udało ci sie w....ić jakiegoś księdza? Ale z Ciebie du...ek.

 • Link do komentarza Niepoprawny krytyk niedziela, 20 marca 2022 14:55 napisane przez Niepoprawny krytyk

  Niech się już kościółek nie kompromituje. 35 osób na taki wielki gmach? Najpierw jęczy, że mało kleryków, że przeniosą ich do Poznania i zamkną seminarium, bo budynek stoi pusty a teraz 35 osób? Mniejszy hotel przyjął więcej osób. No i w sobotę przyjęcie dla biskupa było na więcej osób (i za te pieniądze kościółek mógłby przez miesiąc utrzymać 300 osób).
  Znajoma przyjęła kobietę z dwójką małych dzieci , opłaciła im mieszkanie na dwa miesiące, a jedzeniem, ubraniami, kosmetykami itd miał zająć się Caritas (wg umowy). I co? I kobieta dostała kilka pasztetów i bochenek chleba na tydzień i na tym skończyła się cała pomoc wielkiego Caritasu. Ludzie, jak chcecie pomóc to kupcie coś i przynieście do magazynu na Sobieskiego albo osobiście dofinansujcie konkretną rodzinę. KOŚCIOŁA NIE WARTO.

 • Link do komentarza Walter54 sobota, 19 marca 2022 14:59 napisane przez Walter54

  Śmiechu warte. Dzwoniłem do seminarium z prośbą o nocleg dla kobiety z dziećmi to ksiądz dyrektor potraktował mnie jak głupiego. Odezwał się jak nadęty gbur. Caritas również nie chciał udzielić pomocy. Natomiast bez problemu przyjęli ich ludzie z innego kościoła. Bez pytań sami zatroszczyli się kiedy rodzina dojedzie dali im jeść spać i dobre słowo.
  Niestety kościół katolicki chce tylko kasy i sam siebie chwali a jest to dużym obłudnym kłamstwem. To przykre.

 • Link do komentarza Gnieźniok piątek, 18 marca 2022 21:38 napisane przez Gnieźniok

  Chwała Bogu!

 • Link do komentarza Rabiał piątek, 18 marca 2022 19:25 napisane przez Rabiał

  Mnóstwo osób prywatnych zaopiekowało się uchodźcami. Dla nich najniższe ukłony.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane