wtorek, 29 marca 2022 13:00

Punkt zbiórki zostanie zamknięty? Hala świeci pustkami, a szkoły czekają

 

Prezydent zarzuca staroście złą decyzję, ale Starostwo odpowiada iż darów jest zbyt mało, by zajmować halę potrzebną uczniom z kilku szkół.

We wtorkowe południe prezydent Tomasz Budasz poinformował, że otrzymał pismo od starosty Piotra Gruszczyńskiego, który poinformował go o planowanym zakończeniu działalności Powiatowego Punktu Zbiórki Darów w hali przy ul. Sobieskiego. W piśmie powodów tej decyzji nie wskazano, a obiekt ma pełnić tę funkcję tylko do 31 marca br.

- Mam nadzieję, że to pismo zostanie anulowane i pan starosta jeszcze raz przemyśli tę decyzję. Nie może być tak, że apelujemy, wszyscy się włączamy w zbiórkę ton żywności i odzieży, jak chociażby podczas ostatniej akcji weekendowej, nie będzie miało gdzie się znaleźć - stwierdził Tomasz Budasz, który zaapelował do radnych o podjęcie działań, które zapobiegną tej decyzji.

Jak jednak przekazał nam Robert Bazułka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego, na początku marca Powiat został poproszony przez Wojewodę Wielkopolskiego o prowadzenie takiego punktu, gdzie miały być zbierane nadwyżki z innych gmin na potrzeby uchodźców w Gnieźnie lub trafiałyby na Ukrainę. Do tej pory z Gniezna wyjechały cztery takie - dwa do regionu humańskiego, trzeci do Lwowa, a czwarty we współpracy z powiatem wrzesińskim trafiły do regionu Browary. Z czasem jednak hala pełna towaru opróżniła się i obecnie znaczną część zgromadzonych darów stanowią ubrania. Tymczasem wciąż potrzebna jest żywność.

- Sytuacja jest trudna, ponieważ po dwóch tygodniach tych nadwyżek gminy w zasadzie nie miały i nie mogły przekazywać do magazynu powiatowego - przekazał Robert Bazułka. Jak dodał, na miejscu cały czas pracuje przynajmniej kilku pracowników Starostwa Powiatowego, wydzielonych do tego zadania, którzy codziennie się zmieniają, a Urząd Miejski nikogo od siebie nie wysłał: - My blokujemy swoją pracę, a wykonujemy tak naprawdę zadania, które wojewoda przydzielił gminom. 

Prezydent w swoim apelu stwierdził także: - Hala jest w tej chwili szkołom niepotrzebna, bo WF odbywa się na dworze - mówił Tomasz Budasz. Tymczasem, jak dowiedzieliśmy się w Starostwie Powiatowym, ilość darów jest tak mała, że jako nierozsądne uważane jest blokowanie połowy hali sportowej, z której korzystać powinni uczniowie pięciu szkół. Apelować mają o to także dyrektorzy tych placówek: - My mamy zadanie zabezpieczać naszych partnerów na Ukrainie i służby wojewody, natomiast gminy i miasta muszą zabezpieczać to, co się dzieje na ich terenie, czyli wydawanie i zbiórka żywności i odzieży dla uchodźców, którzy przebywają w danej gminie. W trakcie tych rozmów była próba dogadania tych spraw, aby Miasto wskazało takie miejsce, lokal czy mniejszą halkę lub sklepik, gdzie taka żywność była wydawana, a my mieliśmy pomysł, by coś takiego utworzyć w jednej z naszych placówek, ponieważ hala jest za duża na taki cel. Ona ma bardzo dużą przestrzeń, a żywności nie jest tak dużo, aby blokować halę gimnastyczną dla pięciu szkół. Poszukiwaliśmy swoich lokali, ale też czekaliśmy na decyzję prezydenta, który wskaże taki lokal, by prowadziło go miasto, bo my nie mamy takich dyspozycji od wojewody.

Starostwo na tę chwilę planuje wydzielić na potrzeby punktu zbiórki mniejsze pomieszczenie w hali - magazyn, w którym będzie można także postawić półki i nadal prowadzić wydzielanie zebranych darów. Te można nadal przynosić pod ten sam adres w hali sportowej przy ul. Sobieskiego.

14 komentarzy

 • Link do komentarza sympatyk czwartek, 07 kwietnia 2022 21:35 napisane przez sympatyk

  @tensam niestety z Gruszczyńskim dzieje się coś bardzo niedobrego, jako wieloletni sympatyk PO również zostałem przez niego zaatakowany podczas załatwiania prywatnej sprawy w starostwie bez żadnego konkretnego powodu. Takie zachowanie jest uwłaczające dla urzędu starosty ale także po prostu nieprzyzwoite.

 • Link do komentarza Zbig czwartek, 07 kwietnia 2022 19:41 napisane przez Zbig

  Na ostatniej sesji rady powiatu Gruszczyński popełnił kompletny odlot. Steiedzil że pracownicy go lubią bo on ich broni przed radnymi. Tylko to trochę harakiri. Bo co ma tak słabych pracowników że trzeba ich bronić przed radnymi. Przecież radni to normalni ludzie i tylko zadają pytania na które ostatnio dwie Panie dyrektorki M. Odpowiadały słabiutko. A co do tego lubienia wystarczy sobie uświadomić ile osób przychylnych platformie odeszło w ostatnich latach że starostwa. Odeszło z podniesiona głowa, nie zostali zwolnieni tylko odeszli.

 • Link do komentarza taki sobie środa, 06 kwietnia 2022 21:54 napisane przez taki sobie

  Do: "tensam" Otóż, Gruszczyński daje się ograć ale tylko dlatego, ze nie potrafi wyciągać wniosków ze swoich porażek i niestety daje wiarę nie tym osobom, co powinien. Sam tego doskonale doświadczyłem i powiem jedno. Nie wiedziałem, że jest aż tak bardzo bezwzględny, przy tym niegrzeczny i dyktatorski. Byłem mu zawsze bardzo życzliwy, spotkało mnie brak kultury i prostactwo.

 • Link do komentarza janciovodnik środa, 06 kwietnia 2022 16:40 napisane przez janciovodnik

  A może by tak Pan Prezydent dał lokal od UM?
  Te gierki aż są niesmaczne. i żenujące. Powiat działa wg narzuconych im przepisów. A część radnych i działaczy PO to jest po prostu chodząca żenada. A to tez mówi o ludziach, którzy na nich głosują.

 • Link do komentarza sroka niedziela, 03 kwietnia 2022 19:01 napisane przez sroka

  naparzają się koledzy, że wióry leca

 • Link do komentarza tensam niedziela, 03 kwietnia 2022 09:57 napisane przez tensam

  Napisane przez urzędas
  Nie jestem fanem Gruszczyńskiego, ale widzę jedno, ze chcą go ograć przed Absolutorium wybierając najbardziej haniebne metody.
  Moim skromnym zdaniem mylisz się!!
  „Żaden wiatr nie jest pomyślny temu, kto nie wie, do którego portu płynie e wie, do którego portu płynie” Machiavelli
  Proszę przeanalizuj zachowanie Pana Gruszczyńskie na Sesjach Rady, Powiatu - jakie ma plany, odnośnie instytucji państwowych, (na stronie Gniezno interwencje, wszystko jest przedstawione).
  Piotr Gruszczyński były przewodniczący PO (pełniący to stanowisko od 20 lat) – to dużo i możliwość poznania osoby dogłębnie
  Swoja postawą sprawił: „ Za Gruszczyńskim już nie stoi nawet jego partia a jak oceniają go ludzie…..To jest osobą, która nie potrafi współpracować”
  Ku przemyśleniu i opamiętaniu
  „wielką sztuką jest przewidywanie przyszłości. To, bowiem co przeminęło jest pewne, to, co nastąpi niejasne”

 • Link do komentarza Struktury czwartek, 31 marca 2022 18:20 napisane przez Struktury

  Za Gruszczyński już nie stoi nawet jego partia a jak oceniają go ludzie platformy widzieliśmy w ostatnich wyborach. Dostał baty jak walkower na żużlu. Ludzie platformy mają dość tego człeka. Nikt poza paroma nieudolnymi klientami już przy nim nie stoi. To jest osobą która nie potrafi współpracować.

 • Link do komentarza urzędas środa, 30 marca 2022 20:56 napisane przez urzędas

  Wojtek, nie manipuluj i nie pisz głupstw, jak nie znasz form pomocowych państwa. Już Miasto niczego bezpłatnie od siebie nie da, bo za wszelką konkretną pomoc udzielaną uchodźcom Miasto skasuje od rządu polskiego niezłą kasę. A, ze zwolni od opłat na śmieci? Nie bądź śmieszny. Wielu miejscowych nie płaci i Miasto nie może sobie z tym poradzić. Zasiłki z MOPS powiadasz? Przecież to sa także pieniądze, które spłyną z Warszawy. Nie jestem fanem Gruszczyńskiego, ale widzę jedno, ze chcą go ograć przed Absolutorium wybierając najbardziej haniebne metody. Jest prawdą, ze Miasto może kupić powiatowych radnych tj. takich, którzy służbowo sa zależni od Miasta. No to zobaczymy za parę dni, czy miałem rację.

 • Link do komentarza Roman środa, 30 marca 2022 12:27 napisane przez Roman

  Wojtek . Co ty piszesz? Gruszczyński przeciez nie należy do partii PiS. To jest były przewodniczacy partii PO w powiecie Gnieźnieńskim !! To jest partyjny kolega prezydenta Budasza. Ale jak widzisz cięzko kolegom partyjnym sie dogadać ! Moze juz sie biją o pierwsze miejsce na liscie w przyszłorocznych wyborach do SEJMU !?

 • Link do komentarza Powiatowy środa, 30 marca 2022 11:34 napisane przez Powiatowy

  "Niestety, w działaniach starostwa jest tylko PR. "
  PR to stosuje prezydent rękoma wydziału promocji. Starostwo wszystko dało od siebie, przyjmując także obowiązki, jakie nałożył na nie wojewoda. Miasto nie uruchomiło swojego punktu tylko się przykleiło do działań powiatu.

  "Miasto oddało na potrzeby uchodźców swój hotel"
  Bo musiało na polecenie wojewody - hotel został zamieniony w ośrodek dla uchodźców odgórnie.

  "zwalnia z opłat za śmieci, z podatku rodziny które przyjęły uchodźców"
  Bez łaski, to jest właśnie PR, bo strata dla budżetu nie będzie zbyt duża. Może znowu podniesie się inne opłaty.

  "realizuje setki zadań pomocowych jak pesele, zdjęcia, wypłata pomocy, zasiłki z mops"
  Bo tak nakazują przepisy i polecenia wojewody. Tak trudno zrozumieć?


  "Pan Prezydent wcale o tym nie mówi tylko działa. Gruszczyński miał prowadzić tylko punkt pomocy i że swoją pisowską zgrają nawet tego nie udźwignął. Nadszedł ten czas. Trzeba oczyścić platformę z ludzi którzy blokują rozwój miasta i mentalnie są rodzeństwem pisu."
  Gruszczyński i PiS? :D Emil, jeśli coś brałeś, to odłóż to :)

 • Link do komentarza EMIL wtorek, 29 marca 2022 19:34 napisane przez EMIL

  Polskiego piekiełka ciąg dalszy.... Przyłożyć przeciwnikowi - to jest najważniejsze. Duża hala sportowa ma stać pusta bo "Hala jest w tej chwili szkołom niepotrzebna, bo WF odbywa się na dworze". A jak jutro zacznie padać deszcz i śnieg? Prezydent który mieni się orędownikiem sportu takie rzeczy opowiada... Myślę, że zdecydowana większość podziela rozsądek i racjonalność starosty.

 • Link do komentarza Wojtek wtorek, 29 marca 2022 18:43 napisane przez Wojtek

  Niestety, w działaniach starostwa jest tylko PR. I to słaby w dodatku. Miasto oddało na potrzeby uchodźców swój hotel, zwalnia z opłat za śmieci, z podatku rodziny które przyjęły uchodźców, realizuje setki zadań pomocowych jak pesele, zdjęcia, wypłata pomocy, zasiłki z mops. Można by wymieniać wiele. Pan Prezydent wcale o tym nie mówi tylko działa. Gruszczyński miał prowadzić tylko punkt pomocy i że swoją pisowską zgrają nawet tego nie udźwignął. Nadszedł ten czas. Trzeba oczyścić platformę z ludzi którzy blokują rozwój miasta i mentalnie są rodzeństwem pisu.

 • Link do komentarza Wojtuś wtorek, 29 marca 2022 13:43 napisane przez Wojtuś

  Tu akurat rację ma Starostwo ;-)
  A prezydent nawołuje do pomocy, ale lokalu nie dał i pracowników Urzędu Miejskiego nie delegował ;-(

 • Link do komentarza Hobbit wtorek, 29 marca 2022 13:38 napisane przez Hobbit

  Nieważne, gdzie ten punkt będzie, ważne, żeby w ogóle był. Bez kłótni, panowie. To naprawdę nie ma sensu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane