środa, 30 marca 2022 11:02

Prezydent chciał usunięcia wicestarosty? Wewnętrzne tarcia w PO

 

Nieprzyzwoita przepychanka o to, kto i jak powinien pomagać uchodźcom, źle świadczy o lokalnym samorządzie. Starosta przyznał, że prezydent najwyraźniej nie chciał kompromisu.

O tym, że sprawa zamknięcia powiatowego punktu zbiórki darów ma także podłoże polityczne, było wiadomym w zasadzie po poznaniu odpowiedzi drugiej strony. Problem w tym, że to spór wewnątrz jednego ugrupowania, o którym to słyszy się sporo od kilku miesięcy.

- Na przestrzeni około 25 lat funkcjonowania powiatu i miasta, nie doszło jeszcze do tak brutalnego ataku, jaki nastąpił w stosunku do starosty - nie chodzi o moją osobę. To, co się wydarzyło, jest nieracjonalne. Ja muszę powiedzieć, że do wczoraj współpraca mojej osoby z prezydentem Miasta Gniezna, osoby z mojej formacji politycznej, układała się wzorcowo - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński, wieloletni powiatowy przewodniczący PO. Jak dodał dalej, na przestrzeni ostatnich lat nie raz pojawiały się spory, wokół których budowano kompromisy i rozmawiano, by znaleźć wspólne rozwiązanie: - Dlaczego wczoraj tak się stało, że pan prezydent zmienił tę zasadę? Nie bardzo rozumiem. 

W całej sprawie ma chodzić rzekomo o Powiatowy Punkt Zbiórki Darów. Problem w tym, że Wojewoda nałożył taki obowiązek na każdą gminę i, jak informują pracownicy Starostwa, wszystkie gminy w powiecie wywiązały się z tego zadania. Tymczasem Miasto korzystało z gościnności w hali sportowej przy ul. Sobieskiego. Wczoraj rzecznik prasowy Starostwa Robert Bazułka przyznał, że ta jednostka codziennie na miejsce kieruje kilku pracowników do pomocy, a Urząd Miejski do tej pory nie wysłał nikogo.

Ponieważ darów ubywa, a Powiat nie ma obowiązku prowadzenia punktu zbiórki, a jedynie na polecenie wojewody ma gromadzić nadwyżki, planowano ograniczyć tę działalność. Nie da się ukryć, że wtorkowe, dość emocjonalne wystąpienie prezydenta, było zaskakujące dla wielu osób. Hala jest potrzebna uczniom pobliskich szkół, którzy nie mają gdzie ćwiczyć WF. Prezydent wczoraj powiedział: - Hala jest w tej chwili szkołom niepotrzebna, bo WF odbywa się na dworze. Dzisiaj Piotr Gruszczyński odparł: - Nie mogę akceptować wypowiedzi, że nasza młodzież może uprawiać WF na świeżym powietrzu. Powstaje pytanie: po co myśmy te obiekty budowali? - stwierdził, wciąż wypominając iż w całej sprawie powinien powstać kompromis. 

Tego kompromisu jednak nie ma chyba od jakiegoś czasu. Nieoficjalne informacje, docierające z ugrupowania wprost mówią o tarciach wewnątrz struktur PO. Wybory na przewodniczącego, które miały miejsce w październiku ub. roku, Tomasz Budasz wygrał z Piotrem Gruszczyńskim w stosunku 70% do 30%. Wówczas obecny starosta stwierdził, że "nie wiedział" o tym iż ktoś jeszcze planuje kandydować w wyborach. Takie nie do końca klarowne wyjaśnienia wyniku wyboru w ugrupowaniu liczącym ponad stu członków, było dla wielu jasnym sygnałem, że w PO zaplanowano zmiany w kierownictwie. Tym bardziej, że półtora roku wcześniej Tomasz Budasz wykonał polityczny zwrot, który nie do końca wyszedł. - 20 lat byłem przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Miałem różne sytuacje, m.in. takie, by odwołać pana prezydenta w ogóle z funkcji członka PO. To się stało wtedy, kiedy nie uzgadniając z nikim poparł w wyborach prezydenckich pana Szymona Hołownię, a potem stała się jeszcze jedna rzecz, która była trudna do zaakceptowania z mojej strony ze względu na moje przewodnictwo, kiedy usunięto nazwę klubu Platforma Obywatelska czy Koalicja Obywatelska w Radzie Miasta - stwierdził Piotr Gruszczyński. Czy to jedyne sygnały?

W zasadzie już wkrótce po tym, jak zmienił się lider ugrupowania w powiecie, zaczęły krążyć plotki o planowanym usunięciu ze stanowiska wicestarosty Anny Jung. Z nieoficjalnych informacji wynika, że doszły one do takiego poziomu, że kilka tygodni temu na jednym z posiedzeń Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego z przedstawicielami podległych jednostek, starosta jednoznacznie zaprzeczył, by kiedykolwiek taki krok miał zostać wykonany. Dzisiaj Piotr Gruszczyński potwierdził, że to prezydent miał naciskać na usunięcie Anny Jung z urzędu: - To pytanie jest niezwykle trudne dla mnie, tym bardziej, że jest ogólna wiedza, co się w tej sprawie dzieje. Mogę tylko potwierdzić - tak, to jest prawda. Kiedy byłem liderem PO przez 20 lat, nigdy nie wpływałem na decyzje personalne, które podejmował pan prezydent, mimo iż z niektórymi się nie zgadzałem. Próba wpływania na kształt zatrudnienia w moim Starostwie, wychodzi poza kompetencje pana przewodniczącego i mam nadzieję, że pan przewodniczący wyciągnie właściwe wnioski - stwierdził starosta. 

Nieoficjalnie też mówi się o "przeciąganiu" części radnych powiatowych na stronę prezydenta. Czym to może skutkować? Za trzy miesiące odbędzie coroczne głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Brak wystarczającej ilości głosów poparcia będzie skutkować... odwołaniem Zarządu. Czy taki polityczny szach mat jest możliwy? Choć sesje jeszcze odbywają się w zdalnej formie, to jednak radni spotykają się i dyskutują. Według naszych ustaleń, mowa jest o czterech działaczach koalicji, którzy mogliby się "wyłamać". To wystarczy, by uzyskać większość w głosowaniu i tym samym nie udzielić absolutorium. Pozostaje pytanie o to, jak zachowają się przedstawiciele ugrupowań pozostających w opozycji. Co więcej, często też pada nazwisko potencjalnego nowego starosty.

O tym, że w całej grze może się pojawić jeszcze postać jednego z parlamentarzystów, będącego w dobrych stosunkach z prezydentem (a względnie bardzo złych ze starostą), jest oczywiste. Czy Zarząd dotrwa do wyborów w 2023 roku w obecnym kształcie? Wszystko zależy od... kompromisu. Skoro jednak nie potrafi się go budować w tak delikatnej kwestii, jak pomoc potrzebującym, to o czym tu mówić? 

 

18 komentarzy

 • Link do komentarza truth czwartek, 02 czerwca 2022 16:04 napisane przez truth

  ojojoj 2 lata minęły aby wszystko zrozumieć, a tu nic..ciagle jakby piwnica. A wy juz musicie wejsc na dach, bo czas leci...kazdy z nich gra do jednej brameczki, jada na jakis wymwyslonych stanowiskach systemu, i dostaja kase od was i od syetmu nadrukowanych papierków, a wy ciagle wierzycie ufacie ba popieracie.Sami się z siebie wybierzcie i podziekujcie partyjkom wszelakim....a miasteczko , miejscowosc gniezno moze bedzie lepsze.Aczkolwiek macie rozbiory.czas minał..

 • Link do komentarza marian wtorek, 05 kwietnia 2022 00:08 napisane przez marian

  Panie Starosto proszę przeczytać poniżej
  Czwartek, 31 marca 2022 18: 20 napisane przez Struktury
  ."„Starosta myśli po staremu. Ale skończyły się czasy kolesiostwa, załatwiania, komplementowania władzy czy załatwiania pod stołem. Są jasne i przejrzyste reguły gry, są instytucje powołane do zawierania kontraktów, trzeba tylko się umieć za to zabrać i opracować taką strategię działania, by stworzyć bez łamania prawa tego, co jest potrzebne i w takich warunkach, jakie są optymalne dla ratowania życia na terenie naszego powiatu"
  Mam wrażenie, że nadszedł już czas by zamiast pisania artykułów przez zaprzyjaźnione Redakcje, w których to Pan kłamie, oczernia, podważa zasługi Pana Prezydenta Budasza oraz innych „dawnych” Kolegów, ( co innego na radach, inne informacje dla mediów) – już Ktoś pytał –„ to, kiedy Pan kłamie a kiedy mówi prawdę”?
  Zabrał się Pan za porządną pracę dla dobra tych wszystkich, którzy na Pana głosowali a nie tylko jak to ukazała Redakcja Fakty Interwencje https://www.gniezno-fakty-interwencje.pl/
  Artykuł
  Gniezno – Urzędy i ulubieńcy władzy wszelakiej….

  „Rozsądek jest trwałą dyspozycją do działania, oparta na trafnym rozważeniu tego, co jest dobre dla ludzi”
  Arystoteles

 • Link do komentarza wilk piątek, 01 kwietnia 2022 14:45 napisane przez wilk

  A to dlatego mieszkańcy Gniezna jeżdżą po DZIURAWYCH ulicach i chodzą po dziurawych chodnikach !!!POpstykało się towarzystwo wzajemnej adoracji!! Starosta ze starej "dobrej" szkoły plajtformy,a nowicjusz prezydencik,który sam do dziś nie wie gdzie być ( raz w PO,raz u Hojowni,raz swoje komitety pożal się Boże i znowu PO ) wyżarł w lokalnych partyjnych wyborach starego wyjadacza,a to będzie zapamiętane!!!Napiszę tylko krótko w słowach najbardziej kulturalnych,które od dawna cisną się na usta----WSZYSCY WON !!!! Za Don !!!!

 • Link do komentarza samorządowiec piątek, 01 kwietnia 2022 13:51 napisane przez samorządowiec

  Budaszowi w jego "rządzeniu" najlepiej wychodzi usuwanie z pracy innych. Ten człowiek zdecydowanie jest za długo na tym stanowisku. Jak to mówią - urodzony do rządzenia innymi.

 • Link do komentarza urzędas piątek, 01 kwietnia 2022 09:25 napisane przez urzędas

  @dalekowidz-nie masz racji. Budasz może być kolejny raz prezydentem tego upadającego od lat miasta. Przepisy na to pozwalają, niestety. To człowiek wyjątkowo nieprzyjazny społeczeństwu. Po latach rządów PO w Gnieźnie sprzątania we wszystkich dziedzinach będzie co niemiara. Latami nie da się doprowadzić Gniezna do względnego rozwoju. A jego fani niech wybiorą się na kilka wycieczek po okolicznych miastach, by zobaczyć, jak można rządzic, by miejscowości te przyciągały turystów i cieszyły oczy miejscowych.

 • Link do komentarza tensam czwartek, 31 marca 2022 18:25 napisane przez tensam

  Do napisane przez janciovodnik

  Dziwna z Ciebie osoba, skoro nie widzisz co wyczynia Pan Starosta Gruszczyński (posłuchaj Sesja Rady Miasta Gniezna, szczególnie ostatniej 24.03.br godz 13; Transmisja na żywo z posiedzenia była dostępna na miejskim kanale YouTube).
  Może warto byś zainteresował/a się sprawą Szpitala? Na tej sesji była mowa!! Pan Starosta i wiadome Osoby (zresztą nie pierwszy raz) maja ciekawe pomysły, a cel ........?!

 • Link do komentarza Tymek czwartek, 31 marca 2022 16:36 napisane przez Tymek

  Janek dobrze powiedziane. W trakcie kryzysu grunty są najlepszym zabezpieczeniem a prezydent wyprzedaje wszystko jak leci. Nikt nad tym nie panuje. radni ochoczo podnoszą łapki.

 • Link do komentarza Dalekowidz czwartek, 31 marca 2022 14:50 napisane przez Dalekowidz

  A moze przydent by chciał usuniecia samego starosty. ? Dlaczego ? Bo kończy mu się druga kadencja i nie bedzie już mógł być, kolejny raz prezydentem Gniezna,. Ale zapewne Pan przezydent Budasz chętnie by teraz został Starostą ! Chyba !?

 • Link do komentarza palacz tytoniu czwartek, 31 marca 2022 11:38 napisane przez palacz tytoniu

  Platforma tonie... tonie... tonie... jak jej pryncypał Tusek... uber alles....

 • Link do komentarza ja czwartek, 31 marca 2022 07:21 napisane przez ja

  Oto nasz lokalny grajdołek

 • Link do komentarza Rodowita Wrześnianka środa, 30 marca 2022 18:59 napisane przez Rodowita Wrześnianka

  Żenada Panowie Włodarze. Przydałaby się Wam nauka z pobliskiej Wrześni jak można wspólnie , poprawnie, wspaniale działać na rzecz mieszkańców miasta , gminy i powiatu. Co do meritum sprawy . Trwa jeszcze rok szkolny to hala sportowa powinna służyć młodzieży z pobliskiej szkoły. Czy mało jest na terenie miasta pustostanów np: salki katechetyczne , nieczynne sklepy itd..

 • Link do komentarza Maria Magdalena środa, 30 marca 2022 18:56 napisane przez Maria Magdalena

  PiS się cieszy na Wasze Panowie kłótnie. PO co to komu,a może komuś to potrzebne ? PROSZĘ, OPAMIĘTAJCIE SIĘ !!!

 • Link do komentarza Jsw środa, 30 marca 2022 16:45 napisane przez Jsw

  I już się żrą. Nic nowego, normalna polityka.

 • Link do komentarza Janek środa, 30 marca 2022 16:02 napisane przez Janek

  A p prezydent pewnie hale chciałby sprzedać a młodzież o 8 rano ma na dworze mieć gimnastykę? To Pan Prezydent niech pracuje też na dworze a dary składa w swym biurze

 • Link do komentarza Realista środa, 30 marca 2022 14:13 napisane przez Realista

  W tym mieście wszystko się sypie... Wkrótce kolejna bomba - news? Jutro się okaże.

 • Link do komentarza yemplariusz środa, 30 marca 2022 13:09 napisane przez yemplariusz

  Zabawa o stołeczki i wpływy kosztem mieszkańców powiatu czy też miasta. Po to panowie zostaliście wybrani żeby jeden drugiemu musiał coś udowadniać??? Zapomnieliście chyba że macie pracować do mieszkańców, a nie robić swoje kariery!!!!

 • Link do komentarza janciovodnik środa, 30 marca 2022 12:16 napisane przez janciovodnik

  Panu Prezydentowi powoli przewraca się w głowie. Nie od dzisiaj wiadomo, że jest konformista i idzie tam gdzie lepiej wyjdzie. Tak było tez z uśmiechaniem się do p.Dolaty. Z Polska2050 wyszło tak, ze p. Hennig-Kloska przeszła na swoich warunkach do tej partii (wtedy stowarzyszenie) i możliwości dla p.Budasza się skończyły.
  No to trzeba było szukać znowu miejsca gdzie mogę wpływać.
  BTW radni PO to czasem dramatyczna porażka, nie potrafiący mówić jednym głosem. Poza tym pracownicy UM są radnymi w Powiecie gdzie czasem jest konflikt interesów pomiędzy jednostkami.
  Co do braku absolutorium... jeśli nie uzyska aprobaty to pytanie jest gdzie byli radni cały rok?

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 30 marca 2022 11:56 napisane przez Mieszkaniec

  Miód !!!! Jak się miło takie artykuły czyta. Poezja dla moich uszów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane