sobota, 23 kwietnia 2022 21:57

Wieczorna procesja św. Wojciecha

 

W sobotni wieczór, po dwóch latach przerwy, ulicami Gniezna przeszła procesja św. Wojciecha. W tym roku relikwiom towarzyszyła kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Uroczysty pochód wyruszył wkrótce po zakończeniu wieczornych nieszporów, odprawionych w katedrze w kierunku kościoła pw. św. Michała Archanioła. W tradycyjnym pochodzie pojawiło się wiele delegacji parafii, środowisk katolickich oraz różnych organizacji, a także duchowieństwo gnieźnieńskie i przybyli na tę okazję goście, a także władze samorządowe i wojewódzkie. 

W tym roku uroczystości połączone zostały z inauguracją Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Został on przywieziony krótko przed nieszporami do katedry i po zakończeniu nabożeństwa był niesiony zaraz za relikwiami świętego Wojciecha.

Po dotarciu na Wzgórze Zbarskie, słowo do zgromadzonych wygłosił abp Wojciech Polak Prymas Polski oraz kardynał Dominik Duka, metropolita praski. Na koniec odśpiewany został Apel Jasnogórski. W niedzielny poranek około godziny 9:15 procesja ponownie wyruszy spod kościoła pw. św. Michała Archanioła na Plac św. Wojciecha, gdzie odprawiona zostanie odpustowa Msza święta.

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza wilk środa, 27 kwietnia 2022 14:23 napisane przez wilk

    Wreszcie po pandemii wróciły obchody i zaraz pogoda dopisała i wierni !!!

  • Link do komentarza Osa niedziela, 24 kwietnia 2022 09:42 napisane przez Osa

    Piękna tradycja, dobrze, że wróciły obchody. Piękna jest jednocząca siła wiary.

  • Link do komentarza bobhaus niedziela, 24 kwietnia 2022 07:35 napisane przez bobhaus

    Jestem pod wrażeniem. ,,Wielkie tłumy,, ludzi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane