wtorek, 03 maja 2022 11:54

Obchody święta Konstytucji 3 Maja

 

We wtorkowe przedpołudnie odbyła się uroczystość upamiętniająca 231. rocznicę ogłoszenia Konstytucji 3 Maja. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej, odprawionej w intencji ojczyzny w katedrze. Nabożeństwo sprawowane było pod przewodnictwem bpa Radosława Orchowicza. 

- Od początków państwowości polskiej, od Mieszka i Chrobrego, od Wojciecha i Radzyma, płynie wierna rzeka wyznawców i czcicieli. Wierna rzeka Polaków, którzy od początku wzięli Maryję do siebie, którzy w każdej sytuacji, momencie życia osobistego i narodowego, pod jej obronę się uciekali. Do wiernej rzeki czcicieli należeli obrońcy Jasnej Góry podczas potopu, do wiernej rzeki czcicieli należał król Jan Kazimierz, który w 1656 roku złożył Maryi śluby. Do tej wiernej rzeki należeli twórcy Konstytucji 3 Maja. Do tej wiernej rzeki należał bł. Stefan Kardynał Wyszyński, który w 1966 roku ponowił ślubowanie, tym razem nie w katedrze lwowskiej, ale u tronu pani i królowej na Jasnej Górze. Od samego początku i przez wieki, Maryja jest obecna w dziejach Kościoła na ziemiach polski i w dziejach narodu i państwa - mówił biskup, nawiązując tym samym do przypadającego tego dnia święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Po mszy świętej, którą zakończyło odśpiewanie "Boże coś Polskę", uczestnicy uroczystości udali się na plac przed katedrą, gdzie w ciszy i bez przemówień złożono kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego.


Komentarz. Powiedzieć, że tegoroczne obchody były ciche, to powiedzieć za mało. Nie chodzi tu brak przemówień, których i tak nikt nie zapamiętuje, ale chociażby o nieodśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, nie mówiąc już o Rocie. W tej sytuacji w zasadzie mogłoby się też obyć bez kwiatów. 

9 komentarzy

 • Link do komentarza kibolo czwartek, 05 maja 2022 18:15 napisane przez kibolo

  Jakie święto takie świętowanie. Za to kościelne święta ful wypas.Maj to święto komuny..przepraszam - komunii.Mało?Konkurencja Krk przebiła państwową,jak zwykle.

 • Link do komentarza babcia czwartek, 05 maja 2022 15:50 napisane przez babcia

  kiedyś było śpiewanie piosenek patriotycznych, można się obejść bez kwiatów, ale bez hymnu ??? to naprawdę niewiele kosztuje.... wstyd.... ale nie od dziś wiadomo, że ta opcja, która rzadzi obecnie Gnieznem i powiatem ma w poważaniu to co dotyczy patriotyzmu, szacunku do barw narodowych itp...

 • Link do komentarza patriota środa, 04 maja 2022 14:52 napisane przez patriota

  Jaki Powiat, takie uroczystości. Czy oni w ogóle wiedzą, o co chodzi w polskiej historii, tradycji i kulturze? Czy oni rozumieją słowo "patriotyzm" ? Sądząc po występach ich kolegów w Europarlamencie, raczej nie. Godzić w Polskę i Polaków,to i owszem. Potrafią nawet w dniu 3 Maja!

 • Link do komentarza oczywistość środa, 04 maja 2022 12:52 napisane przez oczywistość

  No cóż , drużyna Tomasza i panoszaca się w Gnieźnie PO i lewackie przybudówki wykonują swoje antypolskie zadania ! Nic nowego !

 • Link do komentarza Naoczny świadek wtorek, 03 maja 2022 19:20 napisane przez Naoczny świadek

  Właściwie to poza Mszą świętą nie było żądnych obchodów. Ani hymnu, ani przemówień, ani programu artystycznego (nawet występu chóru z jedną-dwiema pieśniami), ani nawet nagłośnienia. Żenujące!

 • Link do komentarza X wtorek, 03 maja 2022 17:44 napisane przez X

  Żenada. Co Bolesław Chrobry ma wspólnego z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, że mu gnieźnieńskie pryncypały kwiatki za pieniądze podatnika składają? Żałosne - tylko to potrafią niczym kopiuj - wklej przy którejkolwiek uroczystości bezmyślnie robić. Zero pomyślunku. Co mają w ogóle na celu te parady pod pomnikiem z kwiatami, które i tak lada moment zwiędną? Lepiej by przy tej okazji zajarzyli, że mamy w Gnieźnie ulicę 3 Maja. Może by tam jakąś defiladę upamiętniającą zorganizować? Wydział promocji UM jak zwykle leży. Po najmniejszej linii oporu. Podobnie jak imieniny miasta. Coś się istotnego działo poza procesją świętowojciechową i jarmarkiem na straganach? Proponuję porównać z niedawnymi wydarzeniami weekendu muzycznego we Wrześni . U nas jak zwykle nic. Dno. Komusze osobniki i im podobni kwiatki składają. Bumtarara. Wydarzenie. Szacun dla harcerzy i służb mundurowych, oni przynajmniej przyszli z potrzeby, a nie tylko z poczucia obowiązku.

 • Link do komentarza Marko wtorek, 03 maja 2022 17:10 napisane przez Marko

  Organizacja święta była tradycją powiatu niezależnie od opcji politycznej sprawującej władzę. Dopiero Pan Gruszczyński ze swoją pomocnicą uczynił nasze święto skromnym jak to dyplomatycznie ujął Pan Redaktor. A powiedzieć trzeba wprost to wstyd dla powiatu a nie obchody. Wystarczyło nie kupować nowych mebli do gabinetu Wice i pieniądze by były. No chyba że nikt nie potrafi zorganizować święta że świtu Pana Starosty. Symboliczna rzecz, która jak w soczewce pokazuje bylejskość Pana Gruszczynskiego i jego pomocnicy. A można było wykorzystać sytuację że Pan Tusk był w Poznaniu i sprawić BY z Gniezna popłynął donośny głos. Żal zniszczenia tak pięknej tradycji obchodów.

 • Link do komentarza Realista wtorek, 03 maja 2022 16:50 napisane przez Realista

  Czasami milczenie okazuje się być złotem...

 • Link do komentarza wilk wtorek, 03 maja 2022 15:48 napisane przez wilk

  Takie piękne Święto,a z drugiej strony właśnie dziś w Brukseli odbywa się debata o......polskiej praworządności,na wniosek współczesnej Targowicy z polskiej lewicy i platformy !!! Zapamiętać to mieszkańcy Gniezna i okolic !!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane