czwartek, 12 maja 2022 08:44

Linii MPK ze Skiereszewa na ul. Wrzesińską nie będzie

 

Jako "niemałe" koszty - tak oceniona została propozycja przedstawiona w petycji, przedstawionej przez mieszkańców i dotycząca połączenia linią autobusową zachodniej części miasta z rejonem ul. Wrzesińskiej.

W grudniu ub. roku informowaliśmy o petycji, związanej z utworzeniem połączenia autobusowego dla os. Skiereszewo z rejonem ul. Wrzesińskiej. Pismo w tej sprawie opublikowane zostało w formie elektronicznej i rozpoczęto zbieranie pod nim podpisu, a sam pomysł zebrał sporo zwolenników. Jako argumenty zwolennicy przedstawiali możliwość lepszego skomunikowania zachodniej części miasta z rejonem, gdzie znajduje się sporo instytucji oraz zakładów pracy - w sumie wymieniono 16 placówek, które mogłyby się stać celem podróży, w tym szkoły. Wskazywano przy tym, że chociażby w rejonie ul. Orzeszkowej powstało sporo budynków wielorodzinnych, a kolejne są w realizacji lub w planie, co oznacza wzrost potrzeb społecznych w przyszłości.

- Podkreślenia wymaga, że nowa linia autobusowa umożliwiłaby sprawne i bezpieczne docieranie do szkół dzieciom oraz młodzieży, która w najmniejszym stopniu korzysta z samochodów, a jest głównym beneficjentem transportu publicznego. Podobnie, linia taka ułatwiłaby docieranie do palcówek medycznych (zwłaszcza osobom starszym). W okolice ulicy Wrzesińskiej można dojechać z rejonu Skiereszewa w ciągu ok. 10 minut, natomiast komunikacją miejską z przesiadką na ulicy Dworcowej w ciągu ponad 40 minut. Nie jest to propozycja zachęcająca do korzystania z komunikacji zbiorowej - zawarto wówczas w petycji. W wersji internetowej podpisało się pod nią prawie 400 osób.

Pismo to trafiło do rąk radnych Rady Miasta, którzy uznali je za zasadne i skierowali do rozpatrzenia przez prezydenta, a który to poprosił o przekalkulowanie możliwości powstania takiej linii przez MPK Gniezno. W grę wchodził koszty związane z transportem, ale i infrastrukturą.

- (...) biorąc pod uwagę techniczne uwarunkowania, a także ogólne zasady organizowania przejazdów na terenie Miasta Gniezna, uruchomienie dodatkowej linii skutkowałoby szacunkowym kosztem minimum 175 000,00 zł. Należy zaznaczyć, że jest to szacunek uwzględniający kwietniowe ceny paliw i całkowitej obsługi, które z miesiąca na miesiąc wciąż rosną - przekazał w odpowiedzi prezydent Tomasz Budasz. Wskazano iż w tegorocznym budżecie nie ma zarezerwowanej kwoty na tego typu zadanie, co "czyni je niemożliwym do realizacji".

Jak dalej w piśmie, obecna siatka połączeń MPK na terenie Gniezna "jest tak pomyślana, że uwzględniając nawet kilka przesiadek daje faktyczną możliwość dotarcia do każdego punktu docelowego w mieście", zaznaczając iż może to jednak wiązać się z dłuższym czasem. Dodatkowo wskazał na wprowadzony tzw. "Bilet za zeta" dla uczniów szkół podstawowych oraz koszty, jakie ponosi się w związku z dowozami dzieci do szkół.

- Reasumując, uruchomienie jakiejkolwiek nowej linii autobusowej obsługiwanej przez MPK Sp. z o.o. w Gnieźnie pociągać będzie za sobą dodatkowe (niemałe zresztą) koszty. Poszukiwanie środków na tego rodzaju działanie jest trudne, a w obecnej sytuacji finansowej (niejasna polityka podatkowa państwa, pogłębiająca się inflacja, niepohamowany wręcz wzrost cen i kosztów) w zasadzie niemożliwe. Wobec powyższego z przykrością muszę odmówić realizacji tego postulatu, absolutnie nie zapominając jednak o zgłoszonej potrzebie, licząc na poprawę ogólnej koniunktury gospodarczej, przejrzysty mechanizm finansowania polskiego samorządu oraz ujawnienie niezbędnych w tym przypadku środków finansowych w kolejnych budżetach Miasta Gniezna - zawarto pod koniec odpowiedzi na petycję. 

5 komentarzy

 • Link do komentarza Zenon laskowik czwartek, 12 maja 2022 21:16 napisane przez Zenon laskowik

  Gratulacje. Dla Pana Tomka. Pustachowa linie nr 3,11, 17.Tajwan olany, a na dobry wizerunek własnej osoby wybrany towarzysz pan p. S. Biję się w pierś każdego dnia dlaczego na Pana Tomka głosowałem. Babcia mówiła... Przyjdzie Kryśka do Matyska... I Pan nie jest stworżny dla społeczeństwa....

 • Link do komentarza Janek czwartek, 12 maja 2022 18:03 napisane przez Janek

  No tak na to pieniędzy nie ma ale na dziwne marsze są brawo panie Prezydencie

 • Link do komentarza kierowca czwartek, 12 maja 2022 14:48 napisane przez kierowca

  Czy w spółce MPK Gniezno zasiadają osoby które posiadają wiedzę logistyczną. Mówią o kosztach związanych z uruchomieniem nowej linii. Owszem rozumiem, a jaka jest kalkulacja w utrzymaniu linii nr 4 i 16. Są to linie szkolne które kursują w wybranych godzinach i na krótkich odcinkach ( w rejonie Skiereszewa - Pustachowa- Wrzesińska Kawiary). Z doświadczenia zawodowego wiem że sprawa jest do ogarnięcia logistycznie. To nie jest kwestia funduszy tylko braku chęci w zajęciu się tematem. Wystarczy z dwóch linii jakie są obecnie stworzyć jedną dłuższą w obu kierunkach., oczywiście dopasowując rozkład jazdy do potrzeb mieszkańców, szkól itd.

 • Link do komentarza Urszula czwartek, 12 maja 2022 11:49 napisane przez Urszula

  Widać z prośbą ludzi z rejonu Skiereszewa i Orzeszkowej prezydent się nie liczy a mieszkają tu nie tylko dzieci które dojeżdżają do szkół ale jest bardzo duża grupa emerytów którzy są zmuszeni korzystać z autobusu a przesiadki są dla nich utrudnieniem i podwójne koszty co dla emeryta o najniższej krajowej jest uszczupleniem jego budżetu ..Mamy nadzieję że prezydent przemysli jeszcze raz prośbę ludzi tego osiedla . Dlaczego z Winiar jeździ tyle autobusów do miasta i także na ul Witkowską a z naszego osiedla nie można tego zrobić.Czy tylko koszty dla miasta się liczą a nie emeryci którzy tyle lat pracowali dla miasta

 • Link do komentarza Kuksu czwartek, 12 maja 2022 10:01 napisane przez Kuksu

  7 bez żadnych dodatkowych kosztów,co którymś kursem skręca z Dalkowskiej w kierunku Wrzesińskiej do Pustachowskiej

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022