piątek, 03 czerwca 2022 10:00

Ogrodzenie dawnego cmentarza zostanie rozebrane i odbudowane

 

Jest zgoda oraz decyzja - zabytkowy mur dawnego cmentarza żydowskiego przy ul. Roosevelta ma zostać rozebrany, zanim dojdzie do jego przewrócenia. Po badaniach ma zostać odbudowany.

Od dłuższego czasu stan parkanu dawnego cmentarza żydowskiego przy ul. Roosevelta grozi przewróceniem. Półtora roku temu jego elementy zostały spięte linami, by nie następował dalszy przechył konstrukcji. Początkowo nawet odgrodzono chodnik, ale wobec braku kolejnych działań w końcu taśmy i kartki zniknęły w sposób "naturalny". Tak było w listopadzie 2020 roku i od tego czasu temat ucichł. Urząd Miejski informował o konieczności pozyskania odpowiednich zgód i pozwoleń zarówno od Gminy Żydowskiej, jak i konserwatora zabytków.

Obecnie sprawa wysokiego, charakterystycznego ogrodzenia jest już bardziej znana. Podczas ostatniej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska przekazano iż ma on zostać rozebrany. 

- Mamy zgodę Gminy Żydowskiej na rozbiórkę tego płotu, który przechyla się znacznie w stronę chodnika. Tym samym będzie on rozebrany, wszystkie materiały będą przechowywane. W momencie, kiedy uzyskamy zgodę na badanie tego terenu, będziemy się starali ten mur postawić - poinformowała skarbnik Ewa Gawrych. Jak dodała, zanim mur zostanie odtworzony, konieczne będą działania z udziałem archeologa w celu stwierdzenia, czy inwestycja nie naruszy miejsc pochówku. Zakłada się, że do tych prac wykorzystane mają zostać także georadary. Dopiero po tym mur będzie można w całości odtworzyć. 

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza Roman niedziela, 05 czerwca 2022 14:47 napisane przez Roman

    Ciekawe czy odbudują z tych samych cegiełek czy z nowych, dziadoskich, które się odparzają, a ten ładny klinkier pójdzie na czyjś kominek. Trzeba patrzeć na ręce!!

  • Link do komentarza pytanko piątek, 03 czerwca 2022 11:00 napisane przez pytanko

    Czy oprócz zgód i pozwoleń od gminy żydowskiej , Gniezno pierwsza stolica Polski uzyska też od niej pieniądze na tą " inwestycje" ? Czy też to nie mieści się w żadna rubryka?

  • Link do komentarza senior piątek, 03 czerwca 2022 10:29 napisane przez senior

    Mam nadzieję, ze metalowe elementy płotu po renowacji wrócą na swoje miejsce? No i przy okazji należałoby rozebrać te stare budy garażowe czy inne, a na tym obecnym podwórku zasiać trawę i ogrodzić niewysokim płotkiem, by uszanować miejsce tam pochowanych naszych Braci w Wierze. Pokażmy w Gnieźnie, ze potrafimy szanować się nawzajem! To miejsce wymaga szacunku!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane