czwartek, 16 czerwca 2022 12:44

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami centrum Gniezna

 

W czwartkowe południe ulicami centrum Gniezna przeszła procesja Bożego Ciała, łącząca wspólnoty czterech parafii. 

Uroczystość święta Bożego Ciała, odprawiana w czwartek we wszystkich parafiach, szczególny wymiar przybiera w centrum Gniezna. Tu bowiem w jej obchodzenie włączają się w sumie cztery parafie - katedralna, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Trójcy oraz św. Michała Archanioła. Całość rozpoczęła się od mszy świętej, sprawowanej w bazylice na Wzgórzu Lecha.

- Słowo Jezusa "bierzcie i jedzcie" - odpowiadają na prośby ludzkiego serca, które chce zaspokoić niezliczone postacie głodu, jakie towarzyszą jego ziemskiej wędrówce. Głód chleba i dóbr niezbędnych do życia, głód sprawiedliwości i wolności, głód miłości i nadziei. Dlatego to wezwanie "czyńce to na moją pamiątkę". Eucharystia umacnia nas w życiu doczesnym i otwiera nas na życie wieczne - mówił bp Radosław Orchowicz.

Po mszy świętej z katedry wyruszyła uroczysta procesja, która skierowała się ołtarzy, przygotowanych na tę okazję przez każdą z parafii - przed Pałacem Prymasowskim znalazł się on na balkonie, kolejny na Rynku od strony kościoła OO. Franciszkanów, następnie przy dawnym kościele garnizonowym zlokalizowano ołtarz parafii farnej, a całość zakończyła się przed kościołem pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza bobhaus poniedziałek, 20 czerwca 2022 21:06 napisane przez bobhaus

    Skutki uwikłania księży i biskupów w politykę PiSu widoczne we frekwencji wiernych a uczestników tych procesji. A będzie jeszcze mniej wiernych . Kler idzie dobrą drogą do pełnej laicyzacji Polski. I słusznie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane