wtorek, 28 czerwca 2022 14:35

Defibrylator zawisł przy ul. Mieszka I. Może uratować czyjeś życie

 

Od niedzieli w centrum Gniezna znajduje się defibrylator - urządzenie, które wspomaga udzielanie pomocy osobom po zatrzymaniu akcji serca.

O potrzebie istnienia takich urządzeń mówi się wiele, ale wciąż jest ich mało. Mimo to, zdarzają się przypadki ich wykorzystania. Chociażby kilka miesięcy temu do mężczyzny, który zasłabł przed dworcem kolejowym, wykorzystano tego typu urządzenie. Teraz pojawiło się kolejne - w publicznym miejscu. 

W ramach niedzielnej akcji, prowadzonej na Rynku przez Compensę, na ręce władz miasta przekazano defibrylator AED. Zapewnienie dostępu do urządzenia i edukacja w zakresie jego użytkowania, ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Gniezna. Sama defibrylacja jest zabiegiem, które polega na zaaplikowaniu impulsu elektrycznego za pomocą elektrod ułożonych na klatce piersiowej. To natomiast pozwala przywrócić prawidłową pracę serca u osoby, u której się ono zatrzymało (np. po zawale).

Urządzenie, po zerwaniu plomby i jego otwarciu, uruchamia alarm. Defibrylator jest w zasadzie od razu gotowy do działania i wydobywają się z niego polecenia głosowe o sposobie prawidłowego użycia. Dlatego może on zostać wykorzystany przez każdą osobę, nie tylko wykwalifikowaną do tego typu zadań. Do mieszkańców apeluje się o poszanowanie tego urządzenia - nigdy nie wiemy, czy sami nie będziemy wymagali jego użycia. Pamiętajmy też, że przed wykorzystaniem go, należy wezwać pomoc - telefon 112.

1 komentarz

  • Link do komentarza Gnieźnianka wtorek, 28 czerwca 2022 17:16 napisane przez Gnieźnianka

    Pomysł super, ale niestety za dużo jest ludzi niemyślących. Niedługo zniszczą wandale tak jak było z hamakami, rowerami, hulajnogami itp. Ale i tak trzymam kciuki żeby nikt nie zniszczył

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane