środa, 29 kwietnia 2015 17:00

Pomnik czeka na ofiarodawców

 

Zaprezentowano gotowy projekt Pomnika Opatrzności Bożej, który ma stanąć u zbiegu ul. Dworcowej i Warszawskiej. Ofiarodawcy mogą liczyć na tablicę pamiątkową.

O powstaniu społecznego komitetu odbudowy monumentu, zburzonego w trakcie II wojny światowej przez Niemców, informowaliśmy w trzecim kwartale 2014 roku. Wówczas to, Towarzystwo Miłośników Gniezna, które jest inicjatorem komitetu, zaprezentowało wizualizacje oraz powody, dla których podjęto się tego przedsięwzięcia.

Jak przyznał Jan Socha, prezes TMG, starania o odbudowę są zwieńczeniem wielu wniosków w tej sprawie od mieszkańców Gniezna: - Dotarła do nas świadomość, że to ma trójwymiarowe działanie – wymiar kulturowy, historyczny i religijny. Były różne etapy realizacji tego zadania, wiele osób starało się w tej sprawie działać, dlatego postanowiliśmy zrzeszyć się w jeden wspólny komitet. Dziś chcielibyśmy zaprezentować pełną dokumentację projektową, która została opracowana jakiś czas temu, a obecnie jesteśmy na etapie sporządzania dokumentów o zezwolenie na budowę. Jak przyznał Jan Socha, w celu realizacji tej inwestycji, konieczne jest uzbieranie odpowiedniej kwoty, która pozwoli na ruszenie z pracami w kolejnych etapach. W tym celu zostało uruchomione oddzielne konto bankowe: - Liczę na to, że na przełomie maja - czerwca będzie na koncie taka kwota, która pozwoli nam zlecić fizycznie realizację tego zadania - twierdzi Jan Socha.

Ofiarodawcy, którzy zechcą wspomóc ideę przelewem na konto bankowe, mogą liczyć na upamiętnienie swojego wsparcia w formie cegiełki lub tablicy pamiątkowej, w zależności od przyznanej kwoty. Darczyńcy, którzy przekażą 200 złotych na budowę, otrzyma „cegiełkę”. Darującym od 200 do 500 złotych, wręczy się podziękowanie imienne na piśmie. Ofiarodawcy przekazujący od 500 do 1000 złotych, otrzymają egzemplarz „Encyklopedii Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej”, łącznie z podziękowaniem na piśmie. Ci, którzy przekażą powyżej 1000 złotych, będą mogli liczyć na upamiętnienie w formie tabliczki granitowej, umieszczonej przy murku otaczającym pomnik. Ofiarodawcami mogą być zarówno osoby indywidualne, jak i firmy czy instytucje. Ogólnie przewidziano miejsca dla 102 tablic o wymiarze 15x30 cm.

Przypomnijmy, że Pomnik Opatrzności Bożej został pobudowany w 1793 roku u zbiegu ul. Witkowskiej i Wrzesińskiej, gdzie wyznaczał południową granicę miasta. Postawił go z własnych pieniędzy Piotr Gostomski, mieszczanin gnieźnieński. W 1914 roku pomnik został rozebrany w związku z budową wiaduktu nad torami kolejowymi, a w 1919 roku postawiono go na nowo u zbiegu ul. Warszawskiej i Dworcowej, gdzie stał do czasów II wojny światowej. Rozebrany został na polecenie niemieckich władz okupacyjnych i dziś już nie wiadomo, gdzie zostały wyrzucone gruzy z monumentu.

Projekt budowy pomnika był konsultowany z konserwatorem zabytków i uzyska on kształt oraz wykonanie, jak najbardziej zbliżone do pierwowzoru nieistniejącego od ponad 75 lat*. Całkowity koszt, potrzebny do realizacji przedsięwzięcia, szacowany jest na ok. 154 tys. złotych. Ofiarodawcy mogą przeznaczać pieniądze pod numer konta: 33 1020 4115 0000 9602 0162 9369.

 

*Specyfikację projektową pomnika, opublikujemy w osobnym artykule.

4 komentarzy

 • Link do komentarza senior środa, 29 kwietnia 2015 23:49 napisane przez senior

  @ grobiś - zanim, sie Pan wypowiesz po raz kolejny zadaj sobie trud i poczytaj wszystkie artykuły, które do tej pory się na ten temat ukazały. Są plany, ba, jest projekt, sprawa jest zaawansowana już bardzo daleko, teraz tylko zbiórka pieniędzy i do roboty. Z tego co wiadomo, to pierwsze wpłaty już są. Osobiście będę zachęcał przede wszystkim starszych gnieźnian, którzy niekoniecznie mieszkają w Gnieźnie, by dorzucili swoją cegiełkę. Jestem pewien, ze gnieźnianie zza granicy także nie pozostaną obojętni. Duch w narodzie jeszcze nie zaginął.

 • Link do komentarza grobiś środa, 29 kwietnia 2015 20:10 napisane przez grobiś

  OjOj - a skąd takie informacje szczegółowe gdzie będzię przyczółek? Jak do tej pory nawet nie zostały wykonane żadne pomiary. Wszystkie te informację krążące po mieście to wymysł ludzi. Będą palny będzie rozmowa.

 • Link do komentarza senior środa, 29 kwietnia 2015 19:01 napisane przez senior

  Wspaniała inicjatywa! Wreszcie znikna te obrzydliwe reklamy z tego naroznika!

 • Link do komentarza ojoj środa, 29 kwietnia 2015 18:20 napisane przez ojoj

  Socha - za chwilę były szef RDW Gniezno, a nie wie, że wiadukt będzie w 2016 roku przebudowywany i tego miejsca z wizualizacji już nie będzie. przyczółek najazdu będzie w miejscu dzisiejszego skwerku.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022