czwartek, 14 maja 2015 17:45

Ruszyły Dni Pary!

 

Rozpoczęła się kolejna, bo już szósta edycja Dni Pary, która potrwa do niedzieli 17 maja. Atrakcji w tym roku nie brakuje.

Gnieźnieńska parowozownia liczy sobie 143 lata. Czyni to ją jednym z najstarszych i z pewnością największych wśród tego typu obiektów w Polsce. Jej monumentalność można mierzyć w skali europejskiej, więc jest to kompleks, który dla polskiego (i nie tylko) kolejnictwa ma ogromne znaczenie.

Niestety parowozownia przez lata popadała w ruinę, a samo jej historyczne znaczenie było pomijane w promocji naszego miasta. Dopiero kilka lat temu pomysłodawca Dni Pary – Krzysztof Modrzejewski zaczął walczyć o to, by przywrócić jej renomę. - W Dniach Pary chodzi przede wszystkim o promocję gnieźnieńskiej parowozowni. Obiekt ten obecnie stoi niezagospodarowany, a chcemy pokazywać, że to miejsce może żyć, może funkcjonować i to na różne sposoby. Zarówno jako obiekt wystawienniczy, miejsce do zwiedzania jak i punkt, w którym gnieźnianie mogą się spotkać i skorzystać z oferty kulturalnej - mówi Krzysztof Modrzejewski.

Dni Pary z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trzeba podkreślić, że przyjeżdżają na nie zwiedzający z całej Polski, a nawet spoza jej granic. Niewątpliwie najważniejszym punktem tych dni jest zwiedzanie tego obiektu, które odbywa się co godzinę od godziny 10:00 do 16:00. Nie zabraknie także innych działań na polu kulturalnym i typowo kolejarskim. Dni Pary ponownie współpracują z gnieźnieńską Nocą Muzeów. - Będzie można w parowozowni zobaczyć film, w sobotę posłuchać muzyki, bo odbywać się tu będzie koncert. Dni Pary to także pociągi specjalne, w tym roku będą to pociągi Kolei Wielkopolskich, szynobusy. W sobotę będziemy zwiedzać najciekawsze miejsca węzła kolejowego, będzie też nocny ekspres, potem nocne zwiedzanie parowozowni i nowość - Gniezno by night, czyli spacer po Gnieźnie w nocy. W niedzielę odbędzie się bezpłatna wycieczka autobusem po linii kolejowej 377, czyli tej przez Kłecko i Kiszkowo - zachęcał.

Dokładniejszy program tego święta parowozowni można znaleźć na łamach naszego portalu

Dni Pary - program

Weekend pełen wydarzeń

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Marek piątek, 15 maja 2015 10:09 napisane przez Marek

  Wiki, czy Ty jesteś poważna? Co Ty się czepiasz? A może organizatorzy nie są właścicielami tego przybytku?! Już tak robią co mogą od 6 lat, żeby to miejsce żyło, żeby coś tam się działo i chwała im za to! Mamy zabytek pod nosem na skalę europejską, a władze miasta się tym nie przejmują, a Ty się trawy czepiasz. Jakby to w ogóle w czymkolwiek przeszkadzało. Byłem tam nie raz i jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby ktoś narzekał. Zastanów się.....

 • Link do komentarza gnieźnianin czwartek, 14 maja 2015 23:27 napisane przez gnieźnianin

  Skosili, nie skosili, ale ważne, że chociaż co jakiś czas taki zabytek, unikatowy w skali europejskiej (no bo to największa parowozownia w Europie) ożywa!

  Bardzo dobrze, że te dni pary się odbywają. Parowozownia jest od lat wystawiona na sprzedaż, a nikt jej nie chce kupić. Z resztą jak kilka innych budynków w naszym mieście. Dlaczego? Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie.

  Oprócz wątku religijnego w Gnieźnie, powinien tez być wątek kolejowy promowany, bo to też kawał spore historii.

 • Link do komentarza wiki czwartek, 14 maja 2015 18:37 napisane przez wiki

  Organizatorzy nawet trawy nie skosili... bosze, co za brak szacunku dla turysty...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane